Geleceği Değiştirecek Ürünler


19 Haziran 2010 Cumartesi 13:00
Geleceği Değiştirecek Ürünler

Günümüzde en pahalı ve teknolojik ürünlerin hepsi tüketiciyi memnun etmek için hazırlanmış özelliklere sahip. Bu ürünler çoğunlukla etkileyici tasarımlara ve şov için hazırlanmış teknolojik özelliklere sahipler. Ancak eski bilimkurgu filmlerinde teknoloji sayesinde herkesin mutlu olduğu ve dünyanın değiştiği teknolojilerle karşılaşıyorduk.

Tanınmış firmalar işin ticari yönüne odaklansa da bağımsız kuruluşlar ya da üniversiteler teknolojiyi yardım amaçlı kullanmayı da hedefliyor. Günlük hayatımıza pratik çözümler getirecek ya da engellileri sosyal hayatın bir parçası yapacak olan ürünleri sizin için bir araya getirdik…

Gözlüklerin sonu geliyor

Kontak lenslerin kamera teknolojisiyle birleştiğini düşünün. Bu ilginç sisteme bir de bilgisayar işlevlerini ekleyin. İşte retina kamerası geleceğimizi böyle değiştirecek.

Bu ürün sayesinde normal lenslerin sunduğu görüntü kalitesinin 5-6 kat fazlasına sahip olacaksınız.

Beyine bir çip yardımıyla bağlı olacak olan teknoloji sayesinde e-postalarınıza bakabilecek ya da uzaktaki cisimlere zoom yapabileceksiniz. Ayrıca sistem vücudunuzun sağlık bilgileri hakkında sizi sürekli uyaracak.

Dünyanın en ince cep telefonu

Günümüzde cep telefonları temel işlevlerini yitirip daha bilgisayar özelliklerine sahip olmaya başladı. Bu da telefonların belirli oranlarda büyümesine neden oluyor.

Japonların yeni projesi ise telefonları çubuk şeklinde inceltmek. Stick phone adlı cihazın boyutu ve inceliği ortalama bir kalemden pek farklı olmayacak.

Lazer teknolojisi ve hareket yakalayıcılar sayesinde ise sıradan bir masa klavyeye dönüşecek. Ürün ekranını hemen her zemine yansıtabiliyor. Böylece tüm işlemleri yansıtmak ekranından yapabileceksiniz.

Suyla çalışan yol tarifi sistemi

Şehirler ne kadar gelişip büyüdükçe adres bulma işlemi de o kadar zorlaşıyor. Günümüzde internet siteleri sayesinde aldığımız tarifleri gelecekte nereden ulaşacağımızı düşündünüz mü?

EcoSign adlı geliştirilmekte olan ürün yağmur suyu sayesinde kendini şarj edecek ve sesli komutlara karşılık verecek. Yerdeki bu kapağa yolu sorduğunuz zaman ise ürün size adres tarifinde bulunacak.

Geri dönüşümlü cep telefonu

Günümüzde moda için insanlar 6 ayda bir telefonlarını değiştiriyor. Ancak eski telefonların doğaya ne kadar zararlı olduğunu biliyor musunuz? Teknoloji konuda farklı bir çözüm üretti.

The Amoeba Phone adlı ürün tekrar kullanılabilen plastikten üretilecek. Çok hafif olan ve taşa benzeyen bu telefonun tüm yüzeyi ise aslında dokunmatik bir ekran olarak tasarlanıyor.

Gizli ses sistemi

Müzik ve sinema zevkini daha net yaşamak isteyen tüketiciler en uçuk hoparlör sistemlerine yöneliyor. Bu sistemlerin fiyatıyla doğru orantılı olarak boyutlarının da büyüdüğünü söylemeye gerek yok.

Edge Motion adlı teknolojiyi geliştirenler ses dalgalarını kullanıp tüketicilere müzik zevki yaşatırken etrafta hiçbir hoparlör olmamasını hedefliyor. Her türlü monitörün içine gömülecek olan bu ses sistemi sayesinde yarasalara benzer şekilde müziği duyabileceğiz.

Düşünce gücüyle çalışan biyonik el

Bilimkurgu filmlerinde, vücut uzuvlarını kaybeden insanlara hemen yeni robot protezler taktıklarını sık sık görmüştük. Yakın geleceğe kadar bu teknoloji aslında gerçek bile değildi.

Ancak bir birinden bağımsız üniversitelerin çalışmalarını birleştirmesi sonucunda sinir sistemiyle ortaklaşa çalışacak olan yeni biyonik protezler geliştirildi.

Geçtiğimiz aylarda ilk testlerinde büyük başarı elde eden biyonik eller sayesinde, vücut uzuvlarını kaybeden insanlar tıpkı eskisi gibi sadece düşünerek protezlerini kontrol edebilecek.

Uykunuzu düşünen saat

Uzun süredir hayatımızın bir parçası olan çalar saat sistemi uyku severlerin en büyük düşmanıdır. Normalde bu saatler sizi gerektiği zaman uyandırmak için tasarlanmıştı.

Ancak bilim adamları az uykunun beyine verdiği zararları telafi etmek için kullanıcısının uyku kalitesini ölçen bir saat geliştirdi.

Zeo adlı bu saat kolunuza bağlı olduğu süre içerisinde vücut değerlerinizi ve uyuma saatinizi sürekli gözetleyecek. İdeal uyku süresine ulaştığınız zaman ise Zeo sizi uyandıracak.

Kablosuz elektrik bağlantısı

İnternet kullanıcıları için yüzyılın icadı sayılacak olan kablosuz bağlantı ağının elektrik şebekesi tarafından kullanıldığını düşünün. Bu size çok fazla mı bilimkurgu ürünü geldi?

MIT Üniversitesi tarafından başarıyla geliştirilen proje önümüzdeki yıl evlerimize girmeye bile başlayacak. Elektrik üretimini kablosuz olarak iletebilen sistemin yapılan testler sonucunda insan sağlığına zarar vermediği ortaya çıktı.

Körler için yeni bir umut

Görme yeteneği bulunmayan insanların hayatını kolaylaştırmak için yüzyıllardan beri birçok farklı yöntem geliştiriliyor. Özel alfabe ve sesli kitaplar sayesinde kör vatandaşlar hayatta daha sıkı tutunabiliyor.

Ancak şu anda geliştirilen bir konsept bu insanların sosyal hayatta hak ettikleri yeri kazanmalarını sağlayabilir. Parmağa takılan ve sinir hücreleriyle bağlantılı çalışacak olan özel bir teknoloji sayesinde görme engelli insanlar dokundukları her şeyi görebilecek.

Şu anda geliştirilme aşamasının çok başında olan sistem şimdilik sadece dokunulan yazıların direk beyne aktarılmasını sağlıyor. Ancak sistemin, ileriki aşamaları dünyayı değiştirecek.

Düşünerek oyunları yönetin

İnsan beyniyle teknolojiyi daha entegre şekilde çalıştıracak teknolojiler konusunda oldukça büyük bir yol kat ettik. Ancak insanoğlu bu tarz teknolojileri yardım kadar eğlence amacıyla da kullanıyor. İşte oyun severlerin hep hayal ettiği teknoloji.

Beyine bağlanan bu sistem sayesinde düşünerek oyunları kontrol edebileceksiniz. Üstelik bu gelişmiş sistem piyasadaki rakiplerinden farklı bir artıya da sahip. Bu teknoloji sayesinde oyunlardaki heyecan ve acı duygularını direk hissedebileceksiniz. Kısacası Matrix‘in prototipi gerçek oluyor.

:: Bu buluşlardan en çok hangisinin piyasaya sürülmesini istiyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Geleceği Değiştirecek Ürünler”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Süper geliş***** ne olacak değilde ne olmayacak demek lazım

" Geleceği Değiştirecek Ürünler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Geleceği Değiştirecek Ürünler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Geleceği Değiştirecek Ürünler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 2. 2 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 3. 3 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 4. 4 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 5. 5 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 6. 6 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 7. 7 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 8. 8 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 9. 9 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 10. 10 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!