Okunma

Geleceği Yazanlar’dan Yazılım Maratonu


08 Nisan 2014 Salı 09:45
Geleceği Yazanlar’dan Yazılım Maratonu

Turkcell’in geçen yıl başlattığı “Geleceği Yazanlar” projesi kapsamında hayata geçirilen “Uygulama Maratonu” 5-6 Nisan tarihlerinde kod geliştirme etkinliği (hackathon) ile başladı. Türkiye’deki en geniş kapsamlı katılımcı profiline sahip maratona yaklaşık 600 kişi başvurdu.

Başvurular arasında yapılan değerlendirme sonrasında 18 şehirden (Ankara, Adana, Antalya, Elazığ, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, İstanbul, İzmir, Karabük, Kayseri, Montreal, Kocaeli, Konya, Sakarya, Tekirdağ, Yalova) toplam 153 kişi “Uygulama Maratonu”nunda yarışmaya hak kazandı.

62 ekibe ayrılan maratonculara ilk olarak sosyal, çevresel ve ekonomik anlamda topluma katkı sağlayacak uygulama alanları hakkında bilgi verildi, “Teknoloji ile İyileşen Yaşamlar” başlığı altında Eğitim, Sağlık, Mobil Finans, Ulaşım, M2M, İş Dünyası ve Sosyal Sorumluluk alanları öncelikli olmak üzere ihtiyaçlar aktarıldı. Katılımcılar 2 gün boyunca toplam 25 saat en iyi kodu geliştirmek için alın teri döktü ve ardından sunum yaparak projelerini paylaştı.

Maraton’a Mozambik ve Kanada’dan yazılımcılar katıldı

Uygulama Maratonu’nun ilk aşaması olan kod geliştirme etkinliğine öğrenciler, IT profesyonelleri ve freelance yazılımcılar katıldı. Etkinlikte Fatih Üniversitesi’nde eğitimine devam eden Mozambikli bir yazılımcı ve Fransızca-İngilizce sözlük geliştiren Kanada’da yaşayan bir Türk geliştirici de yer aldı.

Kardelenler de Uygulama Maratonu’nda

Turkcell’in Kardelenler projesi kapsamında eğitim bursu ile desteklediği üniversiteli kız öğrenciler arasından seçilen 14 Kardelen de katılımcılar arasında idi. Turkcell’in, kızların bilişim alanında daha etkin var olması vizyonu ile desteklediği maraton katılımcısı kız öğrenciler Geleceği Yazanlar Uygulama Maratonu’nda yer almanın kendileri için hem çok büyük bir tecrübe hem de fırsat olduğunu belirterek özellikle sosyal sorumluluk alanında bir uygulama geliştirmeyi hedeflediklerini belirttiler. Maratona seçilen Kardelenler çeşitli üniversitelerin Matematik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde öğrenim görüyor.

Su gibi kahve tüketildi

Geleceği Yazanlar’ın etkinliğinde 48 saat içinde 5,5 saat sunum, 2 saat mentorlarla buluşma, 16 saat kod geliştirme, 52 sunum paylaşımı yapıldı. Katılımcılar yoğun kod geliştirme faaliyeti sırasında 200’ü aşkın selfie çekti. 10 danışman 16 saat süren gece çalışması boyunca geliştiricilerle vakit geçirdi.

Yoğun kod geliştirme sürecinde katılımcılar zinde kalabilmek için su gibi kahve tükettiler. 1600 bardak kahve içen yazılımcılar, enerjilerini yüksek tutmak için 960 dilim pizza yediler.

6 haftalık süreç devam ediyor

İlk geliştirme çalışmalarının yapıldığı kod geliştirme etkinliğinin ardından, maraton katılımcıları 6 hafta boyunca, belirledikleri odak alanları çerçevesinde mobil ekosistemin önde gelen isimlerinden oluşan danışmanlarla bire bir çalışma şansına sahip olacaklar. Her hafta konusunda uzman danışmanlarla da bir araya gelecek katılımcılar 6 haftanın sonunda uygulamalarını bitirecek. Uçtan uça mobil uygulama geliştirme deneyimi yaşayacak katılımcılar arasından finale kalmaya hak kazanan 10 ekibi, Turkcell ve sektörün önde gelen isimlerinden oluşan jüri belirleyecek.

En başarılı ekip Silikon Vadisi’ne gidecek

Geleceği Yazanlar Uygulama Maratonu’nun finali ise 14 Mayıs 2014’te gerçekleşecek. Türkiye’ye ve sektöre ekonomik ve sosyal değer yaratan en başarılı 5 ekibe akıllı telefon, bilgisayar, tablet ve tanıtım desteğinden oluşan hediyeler verilecek. Bunun yanı sıra etkinlik katılımcılarına, sektörü deneyimlemek ve vizyon kazandırmak için Turkcell iş ortakları ve Turkcell’de iş ve staj imkanları sunulacak.

Maratonda en iyi uygulamayı geliştiren ve Turkcell İş Ortağı olma potansiyeline sahip ekip ise Silikon Vadisi’ne giderek dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerini ziyaret edecek ve Turkcell iş ağında bulunan şirketlerle görüşme şansına sahip olacak. Proje kapsamında gençlerin geliştirdiği başarılı mobil yazılımlar Turkcell’in uygulama mağazası T-Market üzerinden de kullanıcıların beğenisine sunulacak.

:: Sosyal sorumluluk projelerine destek veriyor musunuz?
yazarAli Aydoğdu

Yıllardır SDN Forum'da yöneticilik yapan Ali, artık teknoloji dünyasındaki son dakika gelişmeleriyle de sizlerle olacak.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Geleceği Yazanlar’dan Yazılım Maratonu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Geleceği Yazanlar’dan Yazılım Maratonu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Geleceği Yazanlar’dan Yazılım Maratonu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "