Okunma

Geleceğin Bellek Teknolojisi


14 Şubat 2010 Pazar 00:38
Geleceğin Bellek Teknolojisi

Japonya’da bulunan Keio Üniversitesi ile Toshiba, beraber giriştiği projede posta pulu büyüklüğünde ve 1 TB kapasitede SSD’ler üretilmesini sağlayacak bir teknoloji geliştirmeyi başardıklarını açıkladılar.

Araştırmacılar 128 adet NAND flash yongası ve bir adet kontrolcüyü bu boyuta sığdırmayı başardılar. Yapılan açıklamaya göre, geliştirilen bu bellek ile 250 MB/sn’lik veri transfer hızına ulaşılmış.

Geliştirilen teknoloji ile SSD boyutları %90 oranında azaltılabilecek

Tokyo Üniversitesi’nin geliştirdiği bükülebilir bellek

Biraz daha beklemeliyiz

Bu hız, günümüzde kullanılan SSD’ler ile neredeyse aynı. Araştırmacılar, standart modellerde %90 daha küçük ve %70 daha az güç harcayan bu belleklerin üretim maliyetinin de çok düşük olduğu söyleniyor.

Bu kadar avantajı olan bu teknolojinin önündeki engel ise, bunun kullanılacağı bir endüstri standardının olmaması. Yani bu teknolojiyi kullanacak bir ürün henüz seri üretimde değil.

Toshiba ve Keio Üniversitesi yetkilileri, bu teknolojinin 2012 yılında seri üretime geçebileceğini belirttiler.

:: Bu teknoloji sizce seri üretime geçebilir mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Geleceğin Bellek Teknolojisi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Geleceğin Bellek Teknolojisi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Geleceğin Bellek Teknolojisi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "