Okunma

Geleceğin Savaş Gemisi: USS Zumwalt!


09 Aralık 2015 Çarşamba 19:00
Geleceğin Savaş Gemisi: USS Zumwalt!

Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri çok çeşitli özel savaş uçağı projeleri ile karşımıza çıkıyor. Lakin bu kez, Hava Kuvvetleri değil, Birleşik Devletler Donanması için özel bir projenin ilk gerçek adımı atılmış oldu.

7 Aralık 2015 tarihinde, Birleşik Devletler Suları’na sürülen USS Zumwalt Savaş Gemisi, ilk kez doğrudan US Navy tarafından yayınlanan video ile detaylı olarak gözlenmiş oldu.

USS Zumwalt Savaş Gemisi’ni özel kılan ilk nokta, radikal bir şekilde değişim gösteren tasarımı oluyor. Gelecekçi tasarımı ile göz doldurması bir yana, USS Zumwalt Savaş Gemisi‘nin bıçak şeklindeki burun kısmı ile ilgili çok ciddi iddialar da ortaya atıldı.

Bu iddialardan ön plana çıkanı; söz konusu USS Zumwalt Savaş Gemisi’nin, aynı zamanda tıpkı bir Denizaltı gibi sualtında hareket edebiliyor olması.

Şu an için bu iddia ile ilgili, Birleşik Devletler Donanması tarafından, net bir açıklama gelmiş değil. Öte yandan USS Zumwalt, arka bölümünde bir helikopter pisti de barındırıyor.

15-12/09/news_1-gelecegin-savas-gemisi-uss-zumwalt.png

USS Zumwalt Savaş Gemisi için bir diğer iddia edilen nokta da bu geminin lazer silah sistemini dahili olarak barındırması. Zira, bilindiği gibi Birleşik Devletler Donanması, daha önce lazer silah ile savaş gemisi üzerinden bir drone düşürdüğünü video ile açıklamıştı.

Ancak yayınlanan görsellere bakarak konuşmak gerekirse, USS Zumwalt Savaş Gemisi’nin üzerinde herhangi bir lazer silah donanımı bulunmuyor. Bunlara ek olarak, USS Zumwalt için detaylar da gün yüzüne çıkmış değil.

Şu an için ilk testini başarılı olarak tamamlamış olan 3,5 milyar Dolarlık USS Zumwalt Savaş Gemisi’nin videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

:: Birleşik Devletler Donanması’nın USS Zumwalt Savaş gemisi ile ilgili ne düşünüyorsunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

28 yorum - “Geleceğin Savaş Gemisi: USS Zumwalt!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bu projeye 15 yılda 22.5 milyar harcanıyor. TSK'nın 2016 bütçesi 26.7 milyar, bir gemiye, ordu parası gömmüşler.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ruslar Topol-M füzesi çeker gösterir, bunlar da geminin videosunu çekmiş. Ruslar havada karada denizde yer bu gemiyi 😀 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  3 seferdir yorum yapıyorum ama yorum yayınlanmıyor. SIRF AMERİKAYİ ÖVDÜĞÜM İÇİN…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Denizaltı özelliği muhtemelen var.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim MİLGEM'in aynısı

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Aga bunda bir raylı top var bildiğin Scout Nail gibi çakıyor. Normal bir gemi namlu çevirene kadar denizin dibini boylar bunun karşısında!

 7. SDN Okuru dedi ki:

  adamlar flat tasarıma geçmiş 🙂

  burnunun geriye doğru kavisli bıçak şeklinde olmasının sebebi, hız yapıldığında suyu yarma ve burnun öne çökmesinden doğan güç kaybını en aza çekme amaçlıdır. bununla ilgili ciddi araştırma içeren bir national geographic belgeseli vardı.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  bu ülkede buna benzer teknoloji üretebilcek kapasitede insanlar olduguna inanıyorum kıstılı bütçe bile olsa bir insan bir şeyi gerçekten yapmak isterse yapar 1000 kerede basarısız olsun 1001de basarılı olur ama malesef bizde bunları neden hala desteklemiyorlar anlamış değilim

 9. SDN Okuru dedi ki:

  USS Nathan James 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  İşletim sistemi ne bunun? Android Marshmallow alacak mı?

 11. SDN Okuru dedi ki:

  En kısa zamanda inceleme ve UKT videolarını bekliyoruz SDN :DDD

 12. SDN Okuru dedi ki:

  MİLGEM projesi dahilinde üretilen ve dadara görünmeyen Türkiye üretiminin bir benzeri diye nitelendiriyorum.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Savunma sanayimize yatırım yapmalıyız. Savaşmasak bile caydırıcı olması için. Adamlar yapmış videosunu paylaşmış bize de vay be demek düşüyor anca.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  50-60 yıl sonra ikinci elini alırız.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  ben o kadarda gelecegin gemisi olarak görmedim açıkcası…

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Şu bölücülerle teröristlerle düşman ülkelerin iftiraları ve propagandalarıyla içimizdeki casus ve vatan hainleriyle uğraşmıyor olsaydık belki biz de bu duruma gelebilirdik. Allah yardımcımız olsun.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  İŞTE BU BEE. BÜYÜK AMERİKA SEN DÜNYANIN 1 NUMARALI DEVLETİSİN. BİR ÜNİVERSİTELİ OLARAK SENİN ÜLKENDE YAŞAMAYI ÇOK İSTİYORUM. KEŞKE SADECE BANA 1 ŞANS VERSEYDİN… ÜLKENİN KALKINMASİ İÇİN ÇOK ŞEY FEDA EDERDİM.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim ülkemiz o kadar bölücüye,haram zadeye rağmen yine de iyi durumda sayılır.Eğer ki bölücü yiyici takımı bu ülke de olmasın biz Dünyayı yöneten bir ülke oluruz.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Çok teknolojik bir aletmiş !

 20. SDN Okuru dedi ki:

  2071 yılında inşallah bizim ülkede bunun yerlisini(!) yapar.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  3.5 milyar dolar… bu geminin fiyatı peki bu gemiyi geliştirmek için kaç milyar dolar harcandı acaba…. bu miktarlar kimbilir kaç muhtaç insan için veya küresel ısınmayı önlemeye yönelik projeler için harcanabilirdi…

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Yakin zamanda savaş ciksa elimize silah alamadan oldurecekler nerdeyse

" Geleceğin Savaş Gemisi: USS Zumwalt! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Geleceğin Savaş Gemisi: USS Zumwalt! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Geleceğin Savaş Gemisi: USS Zumwalt! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "