Okunma

Geleceğin Telefonlarına Bir Göz Atın!


15 Temmuz 2009 Çarşamba 12:50
Geleceğin Telefonlarına Bir Göz Atın!

Günümüzün mobil telefon teknolojileri, hızla kendini geliştirirken bir yandan da geleceğin konseptleri belirleniyor. Futuristik bir tasarıma sahip olacak telefonların tasarımları artık dünyaca ünlü tasarımcılar tarafından yapılıyor. Tasarımın, işlevselliğin önüne geçmesi de muhtemel durumlar arasında. Bu sebeple firmalar artık sadece teknoloji geliştirmeye odaklanmış durumda. Tasarım işini ise tasarımcılara yaptırıyorlar.


Gelecekte farklı tasarımlı şehirlerin de gelişmesi güzel olabilirdi.

Olaya bir de kullanıcı açısından bakarsak, kullanıcıların da tasarımları gelişmiş telefonları tercih ettiğini biliyoruz. Bu sebeple gelecekte edineceğimiz telefonların çizgisini bilmekte fayda var. Bu yazıda yer verdiğimiz 4 telefon, gerek tasarımlarıyla, gerekse işlevsellikleriyle ön plana çıkan ve gelecekte adından söz ettirecek olan en ilgi çekici telefonlar arasında.

Şekil Değiştiren Telefon!

Gelecek zamanların en ilgi çekici konseptlerinden birine sahip olan Nokia‘nın Morph projesi, basına duyurulduğundan bu yana yediden yetmişe herkesin ilgisini çekiyor. İlginç olan ise, şekil değiştiren bu telefonun, yeni teknolojiler için en önemli adımlardan biri olması.


Nokia Morph, en ilginç tasarımlardan birine sahip.

Nanoteknolojinin nimetlerinden sonuna kadar yararlanıyor bu telefon. Herkesin kendi kişisel kullanımına göre şekil verebileceği telefon katlanılabilir yapısıyla dikkat çekiyor. Ayrıca fiyatıyla ellerimizi yakmasına da kesin gözüyle bakılıyor.

Bedeninize Ait Telefon

İtalyan Massimo Marrazzo adlı bir tasarımcıya ait olan telefon, elinize takıldığında her daim yanınızda taşıyabildiğiniz, konuşurken de parmaklarınızı kullanabildiğiniz zamanının en ilginç telefonlarından biri. Elastik kabloları da kullanıcıya rahatsızlık vermesin diye tasarlanmış.


Kullanım kolaylığı konusunda şüphelerimiz olsa da, ilgi çekici olduğu kesin.

Handphone adı verilen bu telefon teoride hands-free olmasına rağmen gerçekte öyle değil. Zira konuşurken elinizle bir telefon tutmanız gerekmiyor belki ama eliniz yine kulağınızda olmak zorunda.

İki Yüzlü Telefon

Şu bir gerçek ki dokunmatik telefonlar geleceğin standardı olacak. iPhone bu konseptin en popüler ürünlerinden biri. Görüyoruz ki talep büyük. Dokunmatik ekranlı telefonların ekranlarının nasıl ayarlanabileceğiyle ilgili birçok olasılık mevcut.


Çift taraflı dokunmatik ekranıyla, adından söz ettirecek gibi.

Örneğin P-Per adlı bu telefon, ince yapısı ve dokunmatik ekran tasarımıyla, ekran ayarlamalarında bir çığır açacağa benziyor. Aklınızda daha iyi canlanması için, iki iPhone’un kapak kapağa birleştirilmiş hali olarak düşünebilirsiniz. Tabii ki inceliğini göz ardı etmeyin.

Türkler De İşin İçinde!

Bir başka sıradışı telefon tasarımı ise biz Türklere ait. İstanbul’da yaşayan Emir Rıfat Işık adlı bir tasarımcı, Packet Phone adını verdiği telefon ile dünya çapında konuşuluyor. Yalnızca 5 santimetrelik bir ekrana sahip olan telefonda incelik, ve dokunmatik ekranlar son derece şık gözüküyor. Emir Işık, telefonla ilgili “öncelikle işlevselliğe odaklandım” diyor.


Emir Işık’ın bu tasarımı dünya çapında konuşuluyor.

:: Geleceğin telefonlarının tasarımlarını beğendiniz mi?

yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Geleceğin Telefonlarına Bir Göz Atın!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bu hoşuma gitti digerleri gerçekten saçmaydı bi tek 2 yüzlü telefon hariç

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Tercih olarak yine iphone P-Per tasarimi ilgimi cekti.

" Geleceğin Telefonlarına Bir Göz Atın! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Geleceğin Telefonlarına Bir Göz Atın! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Geleceğin Telefonlarına Bir Göz Atın! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "