Geleceğin Yöneticileri Mesleklerini Seçiyor!


20 Nisan 2010 Salı 03:40
Geleceğin Yöneticileri Mesleklerini Seçiyor!

www.secretcv.com 10. yılı nedeniyle çocukların ileri dönem hayallerini ve meslek seçimlerini belirleyen bir çalışmaya imza attı. Doğa Koleji tarafından desteklenen çalışmaya, Doğa Koleji’nde okuyan 10 yaşında, 200 civarında öğrenci katıldı.

Çalışma kapsamında öğrencilere özel formatlı bir cv doldurtularak gelecekte hangi mesleği seçmek istedikleri, bu hedefe ulaşmak için neler yaptıkları, 10 yıl sonra kendilerini nerde görmek istedikleri ve iş hayatı ile ilgili düşünceleri öğrenildi (Çocuklar İçin Tasarlanmış GPS’li Kol Saati).

 

10 yaşındaki çocukların hedefleri oldukça net olması şaşırttı.

 

Sonuçlar, geleceğin iş adamlarının ve iş kadınlarının şimdiden oldukça donanımlı ve çevrelerinin farkında olarak yetiştiklerini, çalışma hayatının zorluklarının farkında olduklarını ve tüm bunlar ışığında kendilerine net hedef koymaktan ve bu hedefe ulaşmak adına şimdiden çalışmalara başlamaktan kaçınmadıklarını ortaya koyuyor (Bu Kadarına da Pes Artık!).

Doktorluk Hala Gözde

Çocuklara ileride hangi mesleği yapacakları sorulduğunda hala en gözde mesleklerin doktor, mimar, bilimadamı, öğretmen ve futbolcu olmak olduğu görülüyor. Fakat yeni nesil, bir önceki nesilden farkla meslek tercihini belirtirken sadece mesleğini değil, branşını da söylüyor (Lego’dan Robot Yaptılar).

Örneğin sadece doktor olmak istiyorum değil, kalp cerrahı olmak istiyorum, öğretmen olmak istiyorum değil, müzik öğretmeni olmak istiyorum ya da mimar olmak istiyorum değil, iç mimar olmak istiyorum diyor.

Bu da çocukların meslekler hakkında bilinç kazandığının en büyük göstergesi olarak görülüyor. Çocukların yüksek oranda tercih ettiği diğer meslekler arasında ressam olmak, veterinerlik, basketbolcu olmak, aşçılık ve astronotluk bulunuyor.

Çocuklar için en gözde meslek Doktor olmak.

 

Çocukların mesleki tercihlerini yaparken ilgi alanlarını ve yeteneklerini göz önünde bulundurdukları görülüyor. Örneğin tasarımcı olmayı tercih edeceğini söyleyen çocuklar resim yapmayı sevdikleri için bu yönde bir tercihte bulunduklarını, öğretmen olmak isteyen kendi yaşlarındaki çocukları eğitmekten zevk aldığı için istediğini, proje müdürü olarak görev almak isteyen bir çocuk ise çok yönlü düşünebilme özelliğinin kendisini bu mesleğe yönelttiğini belirtiyor (Oyunu Bıraksın Diye Polis Çağırdı).

Çocuklar ayrıca bu özelliklerini kendilerini diğer arkadaşlarından ayıran özellikler olarak da tarif ediyor.

 Başarının Yolu Çalışmaktan Geçer

www.secretcv.com’un özgeçmişini dolduran öğrenciler başarıya ulaşmak için şimdiden çok çalışmaları gerektiğinin farkında. Kendilerine “hayal ettiğin mesleğe ulaşmak için ne yapıyorsun?” diye sorulduğunda, çok çalıştıklarını ifade ederek, derslerine çok çalıştıklarını, ödevlerini eksiksiz yaptıklarını, sınavlarından iyi notlar aldıklarını belirtiyorlar (Microsoft’tan Çocuklara Müjde).

 

Hayallere ulaşmak için çok çalışmak gerekiyor. Günümüzün çocukları bunu iyi biliyor.

 

Bunun yanı sıra çocuklar (Anne Karnında Müzik Keyfi)hayallerindeki mesleğe ulaşmak için özel çalışmalar yapmaktan ve eğitim almaktan geri kalmıyor. dansçı ve oyuncu olmak isteyen dans ve tiyatro kurslarına gidiyor, küçük kuzenlerine dans öğretiyor, Veteriner olmak isteyen hayvanlara yardım ediyor, polis olmak isteyen maceralı işlere katılıyor, polisleri araştırıyor, yazar olmak isteyen kitap okuyup, günlük yazıyor…

 İş Hayatı Zorlayıcı

Çocuklara iş hayatı hakkındaki gözlemleri sorulduğunda verilen yanıtlar iş hayatının zor, sıkıcı ve yorucu olduğu yönünde. Çalışma şartlarının dinlenmeye zaman kalması için daha esnek olması gerektiğini düşünüyorlar.

Ayrıca çocukların ekonomik krizin farkında olduğu, iş bulmanın zor, maaşların ise az olduğunu düşündükleri de çıkan sonuçlar arasında (Okul Öncesi Eğitim Üniteleri).

 

Çocuklar iş hayatının zor olduğunun farkında.

 

Ancak iş hayatını eğlenceli, güzel, zevkli ve para kazanılacak bir yer olarak gören çocuklar da var. Oldukça bilinçli oldukları gözlenen çocuklar, yapmak istedikleri mesleği yapabilirlerse iş hayatının kolay ancak istemedikleri bir meslek yaparlarsa zor olacağını düşünüyor (Microsoft Çocukları Koruyacak).

Pusula Yurt Dışını Gösteriyor

10 yıl sonraki hayallerinin ne olduğu sorulan çocukların büyük çoğunluğu okumak ya da mesleklerini yapmak için yurt dışına gitmeyi düşünüyor (Masal Dünyası’na Yolculuk).

Çocuklar kendilerini ayrıca, seçmiş oldukları meslekte çok ünlü, başarılı ve zengin olmuş hayal ediyor. Çocukların hayalleri arasında çok güzel/yakışıklı olmak gibi fiziksel özellikler de var.

 

Çocukların büyük çoğunluğu okumak ya da mesleklerini yapmak için yurt dışına gitmeyi düşünüyor.


Çocukların 10 yıl sonraki hayalleri ile ilgili verdikleri ilginç ve gülümsetici yanıtlar arasında; Çok iyi futbol oynayıp Ronaldino’ya çalım atmak, Güneşe ilk ayak basan ve uçan arabayı icat eden kişi olmak, favorileri ve sakalları çıkmış olmak da var (Facebook Çocukları Koruyacak).

:: Bu araştırmaya katılıyor musunuz? Günümüzün çocukları daha mı bilinçli?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Geleceğin Yöneticileri Mesleklerini Seçiyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Geleceğin Yöneticileri Mesleklerini Seçiyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Geleceğin Yöneticileri Mesleklerini Seçiyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  2. 2 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  3. 3 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  4. 4 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  5. 5 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  6. 6 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  7. 7 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  8. 8 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  9. 9 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  10. 10 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2