Okunma

KOBİ’ler Teknolojiyle Kalkınacak


15 Nisan 2009 Çarşamba 13:17
KOBİ’ler Teknolojiyle Kalkınacak

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), KOBİ’lerin teknolojiden etkin biçimde yararlanarak büyüme ve gelişmelerine yardımcı olmak amacıyla Intel, Microsoft ve Türk Telekom Grubu’nun desteğiyle bir e-dönüşüm projesine imza attı. TÜBİSAD, “Gelecek için Bilişim” adlı projeyle KOBİ’lere ve KOBİ’lere hizmet sunan bilişim bayilerine yeni bir teknoloji vizyonu kazandırmak için yola çıktı.


Gelecek İçin Bilişim projesi, KOBİ’leri bilinçlendirmek amacıyla başladı.

Gelecek için Bilişim Projesi’ne TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Tekbulut, TÜBİSAD Yönetim Kurulu Üyesi Nazım Özdemir ve projeye destek veren şirketlerden Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem, Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan ve Türk Telekom Grubu adına Türk Telekom Operasyon Başkanı Celalettin Dinçer’in katılımıyla düzenlenen basın toplantısıyla başlandı.

KOBİ’lere Vizyon Kazandırmak

Proje ile KOBİ’lerin teknoloji vizyonu geliştirilecek;, KOBİ’lere kaliteli ve uçtan uca danışmanlık, hizmet ve çözümler sunan bayilerin yetkinliğinin de artması sağlanacak. Bu sayede KOBİ’ler maliyetlerini azaltma, verimliliklerini artırma, ekonomik durgunluktan güçlü çıkabilecekleri doğru teknolojilere yatırım yapma fırsatını yakalayacaklar.

3 yılda 100 bin KOBİ’ye ulaşılması hedeflenen proje, ilk olarak KOBİ’lerin yoğun bulunduğu 11 ilde başlayacak. Bu şehirlerdeki bayilerin teknoloji konusunda eğitilmesiyle başlanan süreç, müşterilerin teknolojinin faydaları ve oluşturacağı katma değer konusunda bilinçlendirmesiyle sürecek. Gelişmiş ülkelerde sürecin bu şekilde ilerlediğini belirten TÜBİSAD Başkanı Tuğrul Tekbulut, ülkemizde KOBİ’lerin istihdamın yüzde 77’sini sağladığını, buna karşın ekonomiye katkılarının yüzde 29 seviyesinde olduğuna dikkat çekti. Bu oran Tekbulut’un verdiği rakamlara göre Almanya’da yüzde 31, Japonya’da yüzde 38, Hindistan’da ise yüzde 50’nin de üzerinde bulunuyor.

Gelecekicinbilisim.com

Projelerdeki çalışmalar kapsamında KOBİ’lerle bayileri buluşturan bir portal da hizmete giriyor. Gelecekicinbilisim.com sitesinden yayın yapacak bu portalde işletmeler kendilerine sunulan Bilişim Rehberi‘nden yararlanabilirken, başarı hikayelerini paylaşabilecek ve sorunları nasıl çözebileceklerine dair ipuçları bulabilecekler.

Sertifikalı Bilişim Danışmanları

Projede KOBİ’lere destek verecek bayileri sertifikalandırmak da bulunuyor. Bu kapsamda bayilere teknik konuların dışında satış yetkinlikleri, iş süreçleri gibi konularda da aşamalı eğitimler verilecek. Ücretsiz sunulacak bu eğitimler sonrasında yapılacak sınavda başarılı olan bilişim bayileri sertifika alarak önce Bilişim Uzmanı, ardından da Bilişim Danışmanı olmaya hak kazanacaklar.

:: Bir bayi olsaydınız bu sertifikayı almak ister miydiniz?

Bilgi için: TÜBİSAD
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" KOBİ’ler Teknolojiyle Kalkınacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere KOBİ’ler Teknolojiyle Kalkınacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda KOBİ’ler Teknolojiyle Kalkınacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "