Okunma

Gelecek iOS Sürümlerinin Yeni Detayları


17 Şubat 2012 Cuma 05:30
Gelecek iOS Sürümlerinin Yeni Detayları

Geçtiğimiz günlerde Path adlı iOS uygulamasının izinsiz ve habersiz olarak rehberinizi kendi sunucularına upload ettiği suçlamalarıyla birlikte Apple‘ın yeni sürümlerde güvenlik konusunda çok daha fazla dikkat edeceği ortaya çıktı.

Yeni sürümlerle birlikte artık rehberin yüklenip yüklenmeyeceği kullanıcıya sorulacak. Eğer kullanıcılar isterse rehberini kullandırabilecek.

Path uygulamasının yapımcıları özür dileyip yüklenen verileri veritabanlarından silseler de, bir güncelleme yayımlayarak veirlerin paylaşılmak istenip istenmediğini soran bir pop-up eklemek zorunda kaldılar.

Konunun uzayarak Apple‘a şikayet edilmesine kadar gitmesi sonucu firmadan bir açıklama yapılmış. Apple yeni iOS sürümlerinde güvenlik ve kullanıcı hakları konusunda çok da dikkatli davranacaklarını söylemiş.

Bunun için ilk adımı da tüm uygulamaların rehber bilgileri için izin istemesini zorunlu kılarak atmışlar. Yeni iOS sürümlerinde kullanıcılara sorularak, istenmesi durumunda rehber bilgileri uygulama sahiplerinin sunucularına yüklenebilecek.

:: Kullanıcı ve rehber bilgilerinizi paylaşıyor musunuz?
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Gelecek iOS Sürümlerinin Yeni Detayları”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  apple ın olduğu yerde güvenlik yok mu? saçma bi yorum

 2. SDN Okuru dedi ki:

  apple’ın olduğu yerde güvenlik yokmu dünyadaki en güveniilr sistem osx ve ios tur bunun sebebi app store yani android bakkal gibi virüs kaynamıyor!

 3. SDN Okuru dedi ki:

  appleın oldugu yerde güvenlik yoktur

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Gelecek güvenlik tedbirlerinde siri benzeri çok gelişmiş kişisel asistanlar kilit durumda olacaklar. Yani kendi aralarında anlaşıp çete kurmaları işten bile değil:)

" Gelecek iOS Sürümlerinin Yeni Detayları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gelecek iOS Sürümlerinin Yeni Detayları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gelecek iOS Sürümlerinin Yeni Detayları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "