Okunma

Gelecek Ses Dalgalarında


14 Ekim 2014 Salı 14:00
Gelecek Ses Dalgalarında

Bilim kurgu filmlerinin olmazsa olmazı olan uçan araçlardan tutun da, Geleceğe Dönüş serisindeki meşhur kaykaya kadar birçok tasvirde, İngilizcesi “levitation” olan havada süzülme teknolojisi farklı bilimsel gelişmelere bağlanır. Bioshock Infinite oyununda da çıkış noktası kuvantum fiziği idi örneğin. Ancak Richard Haberkern tarafından geliştirilen ve kurgudan arınmış, salt bilimin ürünü olan bu cihaz çok daha geleneksel bir teknolojiyi temel alıyor: ultrason!

Ses dalgalarının havada oluşturduğu alanları kullanarak belirli bir boyuta ve ağırlığa kadar canlı ve cansız cisimleri havada tutabilen Sonik Kaldırma Cihazı (Sonic Levitation Device), bitmiş bir üründen çok, bilim dünyasında yeni imkanlara açılan bir giriş kapısı gibi görünüyor. Haberkern’ün beklentisi de bu yönde. Onun isteği bu cihazın bilimi ilerletmek için referans olarak kullanılması ve birilerinin bayrağı devralıp uçan kaykayı icat etmesi!

:: Sizce bu teknoloji gerçekte ne işimize yarar?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Gelecek Ses Dalgalarında”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bu tür haberleri daha çok görmek isteriz, Telefon haberlerinden gına geldi çünkü.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Şu kaykay çıksın artık baba yaw

" Gelecek Ses Dalgalarında konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gelecek Ses Dalgalarında ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gelecek Ses Dalgalarında ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "