Okunma

Gelecekte Askerler Bu Miğferi Kullanacak


21 Mayıs 2014 Çarşamba 13:15
Gelecekte Askerler Bu Miğferi Kullanacak

Gelecek, özellikle askeri alanda büyük yenilikleri de beraberinde getireceğe benziyor. İnsansız uçak gibi günümüzde karşımıza çıkan kavramlar, insansız çok sayıda aygıtla daha da genişleyecek örneğin; hatta daha güçlü bombalar, özellikle Asya’da nükleer denizaltı üretme arzusunun artıyor olması derken ülkeler arası askeri gücün önemi tarihin doğal bir ivmesi olarak şekil almaya devam edecek.

Bütün bunların paralelinde siber riskler ve ülkelerin teknoloji altyapasını kontrol etmeye yönelik adımların aralıksız atıldığı da üzerinde spekülasyonun asla kesilmediği bir form faktör. Yakın gelecekte büyük ölçekli bir savaş durumuyla karşılaşmamak ise en büyük arzumuz.

Peki bu noktada klasik piyade, vb. ya da yaya askerler ne noktalara ulaşacak ve askeri komuta zincirinin bu en genel bölümünü ne gibi yenilikler bekleyecek? Artan risk faktörlerinden nasıl korunacak? İşte bu sorulardan bazılarına gelen bir yanıt daha ortaya çıktı: Halo oyunundan firlamış gibi görünen geleceğin miğferi.

Risklere yüksek tedbir

Yukarıda görmüş olduğunuz ekipman, askerin başını bomba vb. riskler sonucu ortaya çıkabilecek şarapnel parçalarından korurken biyolojik ve kimyasal saldırıya maruz kalınması halinde de sahip filtrasyon sistemi ve gömülü fanı sayesinde askerin zehirenmesini bir nebze de olsa önlüyor. Bir nevi gaz maskesi olarak özetlenen bu ekipman, modifiye edilmiş bir tür M50 olarak düşünülebilir.

Sahip olacağı teknolojiler arasında ise bir takım haritalandırma yapısı ile Google Glass benzeri bir görüntüleme mekanizması bulunuyor. Ekipman, suya karşı da dayanıklı yapıda.

Tasarımı Halo’dan

Tasarımı ise adeta video oyunlarından fırlamış gibi… Özellikle Halo, Battlefield 4 gibi oyunlardaki askeri ekipmana benzeyen tasarım, geleceğin ordularının nasıl görüneceğine dair de fikir veriyor. Daha önce 2054’te geçeceği açıklanan Call of Duty: Advanced Warfare adlı oyunda da yine benzer askeri ekipmanlar dikkatlerden kaçmamıştı.

:: Bu miğfere ne diyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Gelecekte Askerler Bu Miğferi Kullanacak”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  zaten teknoloji son sürat ilerliyor akabinde savaşlarda eskisi gibi değilde nükleer savaş şeklinde olacaktır,bunun sonucunda gelecekte insanoğlunun metro 2033 gibi bi yaşamla karşılaşma olasılığı yüksek..

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Keşke böyle savaş gibi şeyler olmasaydı da bunlara gerek duyulmasaydı diyorum. Şimdikiler oyun bile yapıyor. Millete teşvik amaçlı yazık valla insanlık ölmüş

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel ama amerikanın yapması kötü

 4. SDN Okuru dedi ki:

  fena deil….

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Güzelde, bunun kontrolüde bizim sandığımız f-16 gibi amerikanın elinde olacaksa hiç olmasın.

 6. neskalii dedi ki:

  Güzel konsept beğendim

 7. eSa dedi ki:

  ilk aklıma klon savaşları geldi

" Gelecekte Askerler Bu Miğferi Kullanacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gelecekte Askerler Bu Miğferi Kullanacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gelecekte Askerler Bu Miğferi Kullanacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "