Vücut ısısından elektrik üretmeyi başardılar


04 Mayıs 2021 Salı 07:00
ABONE OL
Vücut ısısından elektrik üretmeyi başardılar

Termoelektrik jeneratör (TEG) kullanılarak geliştirilen bir teknoloji sayesinde vücut ısısından LED ışığa güç veren enerji üretildi. Teknolojinin ilerde giyilebilir teknolojileri şarj etmek için de kullanılabileceği öngörülüyor. Geleneksel şarj donanımlarına yönelik ihtiyacın sona ermesi hedefleniyor.

Vücut ısısı kullanılarak cihazlara güç sağlamak hedefleniyor

Çin’deki araştırmacılar, giyilebilir teknolojilerde pillerin yerini alabilecek bir termoelektrik jeneratör (TEG) geliştirdiler. Ticari olarak uygulanabilir hale getirmek için daha fazla çalışma gerekiyor.

akıllı bileklik

Gelecekte akıllı bilekliklerin vücut ısısıyla şarj edilmesi hedefleniyor.

TEG’ler çok çeşitli uygulamalarda genellikle katı hallerde kullanılır. Zhang ve meslektaşları prototip bir bileklik ile vücut ısısından güç elde etmeye çalıştı. Araştırmacılar, poliüretan ve esnek bir elektrot arasına magnezyum ve bizmut bir malzeme yerleştirerek bilekliğin bir insan koluna sarılmasını sağlamaya çalıştı. Geliştirilen bileklik, 115 milimetre uzunluğunda ve 30 milimetrenin biraz altında genişliğe sahip. Bileklik, güç üretmek için insan derisinin sıcaklığı ile ortam oda sıcaklığı arasındaki farkı kullanıyor.

TEG’ler üzerinde çalışan Çin Harbin Teknoloji Enstitüsü’nden Qian Zhang, ”Enerji arzı her zaman büyük bir sorundur ve bu enerji krizini hafifletmeye yardımcı olabilir.” dedi.

Cihaz, santimetre kare başına 20,6 mikrowatt üretebiliyor. Bu, bilekliğe bağlı bir LED’i yakmak için fazlasıyla yeterli. Zhang, “Çevre sıcaklığı performansı çok etkiliyor” dedi. Kış ayları daha elverişli, çünkü ortam sıcaklıkları daha düşük ve vücut sıcaklığıyla fark daha fazla ekliyor. Testlere göre, performansı bozulmadan 10bin defa takıp çıkarılabileceği öngörülüyor. Kullanıcıların bileklik takıp çıkarmada yan etki yaşamayacağı düşünülüyor.

Hollanda’daki Delft Teknoloji Üniversitesi’nde çalışan giyilebilir teknolojiler üzerinde çalışan Rolf Hut, “Pilleri kullanmak yerine insan vücudundan güç toplama fikrini seviyorum. Projelerime kaç tane LED eklenerek, bir insandan ne kadar enerji çekilebileceği merak ediyorum.” dedi.

Araştırmacılar, bileklik üzerindeki TEG boyutunu artırarak ve daha büyük elektronik cihazlara güç sağlamak için bir voltaj dönüştürücü entegre ederek performansı iyileştirmeyi umuyorlar. Bunu yapmanın tüm cihazın boyutunu artırmayı gerektireceğine dikkat çekiyorlar. Giyilebilir teknolojilerin giderek daha popüler hale gelmesiyle, TEG gibi projelerin artması bekleniyor.
Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 gün önce

Maatriixxx

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 gün önce

Peltier teknolojisinin minik hali gibi.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 gün önce

Matrix aklıma geldi direkt

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 gün önce

Buna hiç gerek yok ki hareket halinde sarsıntılarının kinetik enerjisinden elektrik üretebilirler ve hatta küçük bir güneş paneli ekleyip buradan bile gerekli enerjiyi elde edebilirler.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 gün önce

Matrix geliyor gelmekte olan

ibrahim
ibrahim
8 gün önce

telefonlara gönderilen şebeke sinyalinin içinde elektrik gönderilemez mi acaba sadece sesli düşündüm?

" Vücut ısısından elektrik üretmeyi başardılar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Vücut ısısından elektrik üretmeyi başardılar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Vücut ısısından elektrik üretmeyi başardılar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  2. 2 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  3. 3 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması
  4. 4 DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme
  5. 5 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1
  6. 6 Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme
  7. 7 Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme
  8. 8 İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme! İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme!
  9. 9 Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı
  10. 10 Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik! Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik!