Geliştirilen bir maske virüsü ”etkisiz hale” getiriyor


25 Temmuz 2020 Cumartesi 20:30
Geliştirilen bir maske virüsü ”etkisiz hale” getiriyor

Corona virüsü hakkında pek çok araştırma yapılıyor ve gelişmeler heyecanla takip ediliyor. Özellikle aşı noktasında yapılan çalışmalar bir yandan harıl harıl devam ediyor. Bilim insanları yeni tip corona virüsü için aşı çalışmalarının yanında maske ve diğer tıbbi ekipmanlar üzerinde de çalışıyor. Portekiz’de nisan ayından beri satışta olan bir maskenin corona virüsünü etkisiz hale getirdiği ileri sürülüyor. Corona virüsünü etkisiz hale getiren maske!

Portekiz’den corona virüsünü etkisiz hale getiren maske 

Portekiz’den gelen bir haber gündeme yerleşti. Habere göre Portekiz’de yaklaşık üç aydır satışta olan bir maskenin corona virüsünü etkisiz hale getirdiği, yapılan bazı testlerle ortaya çıkmış oldu. Lizbon’da bulunan João Lobo Antunes Moleküler Tıp Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen bir dizi testle doğrulanan bu gelişme pek çok haber sitesini harekete geçirdi.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Portugal desenvolve a primeira máscara que inativa o vírus SARS-CoV-2 😷🌡️ 🔴 mo-online.com #mofashionstore #mo #innovation #masks #mascaras

MO (@mo_fashionstore)’in paylaştığı bir gönderi ()

Yukarıdaki tasarıma sahip olan maskenin yapılan bir dizi testten sonra corona virüsünü etkisizleştirme özelliği olduğu kanıtlanmış oldu. Yapılan basın açıklamasında MOxATech adı verilen maskenin kullanılan özel materyaller sebebiyle böyle bir özellik kazandığı söyleniyor.

Maskenin test edilme aşamasında görev alan virolog Pedro Simas konu hakkında:

”Maskede kullanılan kumaş ile belirli oranda virüs içeren bir solüsyonu temasa geçirip, belirli zaman aralıklarında virüsün etkinliği analiz edildi. Maske, 50 kez yıkanmasından sonra bile SARS ve COVID-19’u etkisiz hale getirmeye devam etti. Virüsün maske ile temasından bir saat sonra etkisini yüzde 99 oranında azalttığı gözlemlenmiştir” diyor.

Su geçirmeyen ve tekrar tekrar kullanılma özelliğine sahip olan bu maske farklı katmanlardan oluşuyor. Teknolojik kumaş katmanlarından oluşan maskenin, MO adı verilen Portekiz merkezli marka tarafından tüm dünyada yakında satışları başlıyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
EmreAladag32
EmreAladag32
5 ay önce

gusellll

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
5 ay önce

Hep para tugazi,

" Geliştirilen bir maske virüsü ”etkisiz hale” getiriyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Geliştirilen bir maske virüsü ”etkisiz hale” getiriyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Geliştirilen bir maske virüsü ”etkisiz hale” getiriyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  2. 2 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  5. 5 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  6. 6 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  8. 8 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  9. 9 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  10. 10 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!