Okunma

Gelmiş Geçmiş En Güçlü Bilgisayar Yapılıyor


09 Kasım 2010 Salı 12:30
Gelmiş Geçmiş En Güçlü Bilgisayar Yapılıyor

Intel, DARPA ve San Diego Süper Bilgisayar Merkezi dünyanın gelmiş geçmiş en güçlü bilgisayarını yapmak için sekiz yıl sürecek bir projenin startını verdiler.

Projenin hedefi, 2018 yılına gelindiğinde, bugünkü en güçlü süper bilgisayardan 1000 kat daha güçlü bir model geliştirmek. Exaflops seviyesinde, yani saniyede bir milyon trilyon işlem yapması hedeflenen süper bilgisayar için çalışmalar başladı. (En Hızlı Süper Bilgisayarı Çinliler Yaptı)

 

Dünyanın en güçlü bilgisayarı olan Tianhe-1A, 2,507 petaflops performans gösteriyor

 

Ne İçin Kullanılacak?

Bu kadar güçlü bir bilgisayar gerçek zamanlı iklim modelleme, stratejik planlama gibi büyük veri setleri arasındaki karmaşık ilişkileri hesaplanabilir modellere çevirebilir.

Dünyanın şu anki en güçlü süper bilgisayarı unvanına Çin’deki 2,507 petaflops’luk Tianhe-1A sahip.

:: Günün birinde Türkiye’de de dünyanın en güçlü süper bilgisayarlarından biri yapılabilir mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Gelmiş Geçmiş En Güçlü Bilgisayar Yapılıyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    2018 yılında o bilgisayarın fiyatını size sölyim 1 kat trilyon olacak bn geleceği görebiliyom 2018 yılında bu projeyi abd yapcak

  2. SDN Okuru dedi ki:

    8 yıl icinde yapılcakmış ozmana kadar çin gene kopyalar ve öne gecer

" Gelmiş Geçmiş En Güçlü Bilgisayar Yapılıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gelmiş Geçmiş En Güçlü Bilgisayar Yapılıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gelmiş Geçmiş En Güçlü Bilgisayar Yapılıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "