Okunma

Gelmiş Geçmiş En Yenilikçi 10 Oyun


29 Temmuz 2009 Çarşamba 12:19
Gelmiş Geçmiş En Yenilikçi 10 Oyun

Gametrailers sitesi, piyasaya çıktığında oyun dünyasına en çok yenilik getiren 10 yapımı seçti. Bir video eşliğinde sunulan listede, bildiğiniz birçok oyuna rastlayabilirsiniz. İşte en yenilikçi 10 oyun:

#http://trailers.gametrailers.com/gt_vault/2111/t_gtc_top10_breakthroughpc_i6r_v2_gt.flv#

10: King’s Quest

Sierre-Online’nin ilk oyunlarından biri olan King’s Quest’de, kraliyet ailesinin bir üyesini canlandırıyorsunuz. Yapım, tüm FRP ve RPG oyunlarının da kaderini belirlemiştir. Ayrıca ilk 3B macera oyunudur.

9: Alone in the Dark

İlk korku temalı oyun olan Alone in the Dark, içerisindeki gerilim öğeleri ile piyasaya çıktığı 1992 yılında epey beğeni toplamıştı.

8: Half-Life

Satışa sunulduğunda “Yılın Oyunu” seçilen Half-Life, grafikleri ve hikayesi ile olumlu eleştiriler almıştı. Yapımda yanlış giden bir deney sonucu Dr. Freeman ile yer altı araştırma tesislerinden kaçmaya ve hayatta kalmaya çalışıyorduk.

7: Quake

Quake gerçek anlamda ilk tam 3B grafik motoruna sahip olan oyun olarak bilinmektedir. Aslında “Wolfestein 3D” bu unvana layık görülse de, gerçekte kendisi 3-boyutlu bir grafik motorunu kullanmamaktadır. 

6: StarCraft

Gerçek zamanlı strateji türünde, uzayda geçen ve üç ırkın savaşını konu alan oyunda, ırklar arasındaki denge çok iyi ayarlanmıştır. Yapımın harita seçenekleri, uzun oynama süresi ve bol strateji opsiyonu ve en önemli özelliği olan multiplayer özelliği ile çok sayıda kullanıcı sayısına ulaşmıştır. 


5: SimCity

Bir şehir kurup içerisindeki insanları mutlu etmeye dayanan SimCity, şehir yapımı simülasyonlarının en iyisidir.

4: Civilization

Amacı yüzyıllarca ayakta kalabilecek bir medeniyet kurmak olan Civilization’da zaman M.Ö. 4000 yılında başlar ve yakın geleceğe kadar devam eder. Yapım, sıra tabanlı strateji oyunlarının atası olarak kabul edilir.

3: Ultima Online

MMORPG’leri en fazla etkileyen yapımlardan biri olan Ultima online’da amaç, bir karakter yaratmak ve bu karakteri olabildiğince geliştirmektir. Yapım, terzilikten büyücülüğe, ozanlıktan hırsızlığa, oldukça geniş bir yetenek yelpazesi sunar.

2: Wizardry

Dungeons & Dragons tarzı bir oyun olan Wizardry, yazılı ve renkli grafikler sunan ilk rol yapma oyunudur. 

1: Doom

Konusu, Mars gezegeninde, bir insan kolonisini tehdit eden varlıklara karşı girişilen mücadele olan FPS türündeki Doom, piyasaya sürüldüğü yıl çoklu oyuncu seçenekleri sunması ve görsel özellikleri ile tüm dünyada bir efsane haline gelmiştir.

:: Sizce bu listeye başka hangi oyunlar eklenebilir?

Yazan: Emre İliksiz
yazarAykut Göker

Yazı yazmayı çok seven ve hayatının her döneminde bu tutkusunu sürdürecek olan Aykut, kelimelere olan borcunu ShiftDelete.Net'te ödüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Gelmiş Geçmiş En Yenilikçi 10 Oyun konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gelmiş Geçmiş En Yenilikçi 10 Oyun ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gelmiş Geçmiş En Yenilikçi 10 Oyun ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "