Okunma

Gençler Facebook’u Terk Etmiyor


04 Şubat 2014 Salı 07:00
Gençler Facebook’u Terk Etmiyor

Bugün 10. yaşını kutlayan dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook ile ilgili yeni bir araştırma yayımlandı. Pew araştırma şirketi tarafından ABD‘de gerçekleştirilen çalışmada, 12 – 17 yaş arası gençlerin neredeyse dörtte üçünün Facebook kullanıcısı olduğu tespit edildi. Bu yaş grubunda, Facebook kullancılarının oranı yüzde 73 olarak belirlendi.

Yetişkinlerin Yarısı Kullanıyor

Amerikalı yetişkinlerde ise sosyal ağın kullanım oranının yarıdan biraz fazla olduğu ölçümlendi. Çalışmaya göre, yetişkinlerin yüzde 56‘sı Facebook kullanıcısı. Siteyi günlük olarak ziyaret eden temel kullanıcı oranı da giderek yükseliyor. Bu oran 2010 yılında yüzde 51 iken şimdi yüzde 64‘e kadar yükselmiş durumda.

Yaş Arttıkça Arkadaş Azalıyor

Araştırmada Facebook kullanıcılarının yaşları ve arkadaş sayıları arasındaki ilişki de ölçümleniyor. 18 yaş ve üstü Facebook kullanıcılarının yüzde 39‘unun 1 – 100 arasında arkadaşı bulunduğu belirtilen çalışmada, 500’ün üzerinde arkadaşı olanların oranı sadece yüzde 15 olarak tespit edilmiş.

Facebook‘daki arkadaş sayısı ve yaş arasında ters orantı olduğu da araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlar arasında. 18-29 yaş arası kullanıcıların ortalama arkadaş sayısı 300 iken, 65 yaş üzerinde bu rakam 30’a düşüyor. Ağdaki toplam kullanıcıların yarısı 200’den fazla, diğer yarısı ise 200’den az arkadaşa sahip.

Kadınlar ve Erkekler

Kadınların ve erkeklerin Facebook’u kullanım amaçları da kısmen farklı. Kadınların yüzde 54‘ünün Facebook kullanımındaki asıl amacı fotoğraf ve videolara bakmak iken erkeklerde bu oran yüzde 39’larda kalıyor. Erkekler ve kadınlar “güncelleme ve yorum almak“, “haberleri ve etkinlikleri takip etmek” gibi amaçlarda ise sırasıyla yüzde 39 ve yüzde 31‘lik oranlar ile eşitler.

:: Facebook’u en çok hangi amaçlarla kullanıyorsunuz?




yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Gençler Facebook’u Terk Etmiyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Vay arkadaş normal bir insanın 500 ve üzeri arkadaşımı olur? Yolda görse tanımaz, tanısa bile tanımamazlıktan gelir ama Facebook’da daha çok beğeni almak için ekler. Her şey gösteriş olmuş.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    bir karar verin gecen terkediyor diye haber yapildi bugunde bu

" Gençler Facebook’u Terk Etmiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gençler Facebook’u Terk Etmiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gençler Facebook’u Terk Etmiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "