Okunma

Gençler Sosyal Ağların Bağımlısı


16 Mayıs 2012 Çarşamba 08:30
Gençler Sosyal Ağların Bağımlısı

MasterCard tarafından gerçekleştirilen MasterIndex Gençlik Araştırması’na göre, 15-24 yaş arasındaki gençlerin çoğunluğu okuyor, ailelerinin yanında yaşıyor ve ailelerinden harçlık alıyor.

Hediye tercihleri yeni teknolojik ürünlerden yana olan gençler, hergün 2 saate yakın televizyon izliyor, 1 saatten fazla internette ve 1 saat Facebook’da vakit geçiriyor.

Araştırmada yer alan gençlerin yüzde 84’ünün de her gün sosyal ağlarda bir ya da daha fazla saat vakit geçirdiğini de hatırlatalım.

Ayrıca cep telefonlarını ortalama iki yılda bir yenileyen gençler, temassız ödeme ve cep telefonu ile ödeme konusunda da bilgi sahibi.

Bu araştırmada yer alan gençlerin yüzde 64’ü bir okulda okuyor, yüzde 24’ü çalışıyor, yüzde 7’si hem okuyor, hem çalışıyor, yüzde 5’i ise okumuyor ve çalışmıyor. Yüzde 76’sı aileleriyle birlikte yaşayan gençlerin de yüzde 75’i ailelerinden harçlık alıyor.

Ayrıca gençlerin temassız ödemelere sıcak baktığı ve internetten en çok giysi ve etkinlik biletleri aldığı da araştırma sonucunda ortaya çıkmış durumda.

Temassız ödemeye sıcak bakan gençler, 2023 yılına geldiğimizde nakit kullanmayan ve bunun yerine kartlarla alışveriş yapan bir toplum olacağımıza inanıyor.

:: MasterIndex Gençlik Araştırması’nın sonuçlarını nasıl buldunuz?

 
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Gençler Sosyal Ağların Bağımlısı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gençler Sosyal Ağların Bağımlısı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gençler Sosyal Ağların Bağımlısı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "