Okunma

GM 5 Plus için Oreo ne zaman gelecek?


11 Mart 2018 Pazar 11:43
GM 5 Plus için Oreo ne zaman gelecek?

Daha önce Android Oreo güncelleme tarihlerini açıklayan General Mobile, GM 5 Plus için Oreo güncellemesini ne zaman verecek?

General Mobile 4G modeliyle beraber Android One ekosisteminde Google ile iş birliğiyle modeller çıkartmaya devam eden General Mobile, geçtiğimiz aylarda güncelleme takvimini açıklamıştı. O haberimize aşağıdan ulaşabilirsiniz.

General Mobile GM 5 Plus için Oreo ne zaman gelecek?

GM 6 ve GM 6d modelleri için Aralık ayında Oreo güncellemesi veren General Mobile, Şubat ayında ise GM 5 Plus ve GM 5 Plus d modelleri için Oreo güncellemesini sunacaktı. Fakat güncelleme Şubat ayında gelmedi.

General Mobile GM 5 Plus incelemesi

Çıkışının ardından 2. senesini dolduracak olan General Mobile GM 5 Plus, hala teknik özellikleri ve fiyatıyla, güncel yazılımıyla tüketiciler tarafından ilgi gören bir model. Satış rakamlarının da oldukça yüksek olması sebebiyle, güncelleme soruları da bizlere oldukça sık yöneltiliyor.

Mart ayına kalan güncelleme, 31 Mart‘a kadar kullanıcılara sunulacak.

General Mobile GM 5 Plus için Oreo neden gecikti? 

General Mobile GM 5 Plus için Oreo güncellemesini neden erteledi? General Mobile’dan bu konuyla ilgili resmi bir cevap yok fakat Andorid One gibi platformlarda Google’ın da güncellemeleri onaylaması gerektiği bilinen bir gerçek. Yani onay sürecinde de bir gecikme olmuş olabilir.

Son tarihlere göre 31 Mart‘a kadar Oreo güncellemesinin geleceği kesin.

Android ekosisteminde Oreo kullanımı ne kadar?

Android Oreo, Android ekosisteminin 8.1 ve 8.0 sürümüyle toplamda yüzde 1.1’lik bir dilimini oluşturuyor. Hala pek çok üretici, üst segment ürünleri başta olmak üzere pek çok modele Android 8.0 ve 8.1 Oreo güncellemelerini vermedi.

Bu tabloya bakacak olduğumuzda hala ekosistem olarak Oreo’ya yaygın bir geçiş yapamamış durumda. Yine bu açıdan değerlendirdiğimizde General Mobile, özellikle çıkışının ardından 2 sene geçmiş modeline güncellemeyi verecek olması da kullanıcılar açısından sevindirici bir detay olarak göze çarpıyor.

:: Hangi Android sürümünü kullanıyorsunuz?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

43 yorum - “GM 5 Plus için Oreo ne zaman gelecek?”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ne zaman gelcek artık günceleme

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Pulus 5 güncellenmesini bekliyom telefon yavaşladı

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Evet artık lütfen 8.1 sürümü gelsin pubg ye giremiyorum

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  GM 5 plus d 8.1 ne zaman olacak bilen varmı

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  GM 5D İÇİN OREO GÜNCELLEMESİ NEZAMAN FECEK BİLEN VAR MI

 6. Yunus dedi ki:

  GM 5 d için de gelecek mi

 7. MDolanbay dedi ki:

  merhabalar gm 5 plus androıd 8.0 guncellemsi şimdi geldı guncelledım 10 nısan saat 16.11

 8. İrem Çınar dedi ki:

  Android 8.0 geldi . Bende gm5 plus kullanicisiyim ve bu güncellemeyi bekliyordum. Teşekkürler general Mobile

 9. general plus 5 d dedi ki:

  geldiiiii sonundaaaaaaaaaaa

 10. Birol birinç dedi ki:

  Ya ayrımcılık yapıyorlar. Yada geldi diye gelen bilgilerde bir sıkıntı var tarihlerden ayın 9 u benim m telefonumda Oreo yüklü değil bu mesajı yazmadan manuel olarak kontrol de ettim ama bir değişiklik göremedim. Telefonu ana tercih bedenim Oreo güncellemesini alacak olmasıydı.

 11. Cihan uçan dedi ki:

  Bana guncelleme an itibari ile geldi 6nisan 2018 06:05

 12. Ramazan ziypak dedi ki:

  Evet günlerden 1 Nisan güncelleme gelmedi… Geçerli bir açıklama varmı

 13. Android 8.0 Oreo dedi ki:

  General Mobile beni 7 aydır SpaceX ile birlikte uyarlıyor. Hoparlör kısımlarında gizli ateşleyicilerin olduğunu biliyor muydunuz? Gelecek olan güncelleme ile bu ateşleyiciler aktifleşecek ve artık telefonu uzaya gönderip tekrar sorunsuz bir şekilde yere indirebileceksiniz. 6 aydır niye test aşamasında sanıyorsunuz?

  Sadece SpaceX mi? Telefonu uydu ve teleskop olarak kullanabilin diye, kamera yazılımı için NASA ve JAXA seferber oldu. Artık uzaydan özçekim yapabilecek, telefonu tripoda bağlayıp teleskop gibi kullanarak balkondan/camdan uzayı kesebileceksiniz.

  Pil tüketimi konusunda da CERN ve Tesla ile birlikte çalışıldı. Cihaz artık pili içmiyor, kokluyor; hatta koklamıyor, üstünüzdeki statik elektriği alıp pili dolduruyor.

  İlk kez yazılımın, donanımın dünyasını bu derece değiştirebildiği keşfedildi. Sayısız icatlara, yeni buluşlara imza atıldı.

  Teşekkürler General Mobile.

 14. Selim U dedi ki:

  Aslında hep birlikte yargı yoluna başvurmak lazım. Hukuka aykırı bu yaptıkları… Android one diye cihaz satıp insanları kandırıyorlar

 15. ahmet dedi ki:

  29 mart 2 gün kaldı. 2 gün içinde de gm5 pluslar için oreo gelmezse hala daha bu telefonları android one diye insanlara tavsiye edecek misiniz ?

 16. Kadir oz dedi ki:

  Evet oreo nun gelmesi güzel ama cihaz satılırken en güncel sürüm en hızlı one programı falan dendi ama gelinen nokta android one olmayan cihazlar bile oreo aldı zaten yazınızda general mobile i tenkitten ziyade destekler nitelikte olmuş garip biz sizi tüketici odakluı diye takip ediyoruz reklam her yerde var.

 17. Melih Arslan dedi ki:

  Ben telefon general mobile 5 d banada gelirmi oreo surumu

  1. Engin dedi ki:

   General Mobile GM 5 cihazınıza Nisan ayında gelmesi planlanıyor

 18. Özgür Öztürk dedi ki:

  Bir firma düşünün ki telefon cıkartıyor satarken firmanın Ceo su Türkiyede güncellemeyi ilk bu telefonlar alacak güncelleme cıktıkrtan 15 gün sonra alacak diyor insanlarda buna inanıp telefonları sat n alıyor. Android 8 cıkalı 7 ay olmuş şubatta vericez şubatta kesin derken onuda veremiyor mart kesin vericez demeye başlıyr… Çıkıp bir özür dilemiyor kullanıcılarından, kullanıcılar salak çünkü kullanıcılar aptal yalan söylersin cihaz satarsın yalan söylersin güncelleme vermezsin parayı basar böyle teknoloji kanallarınıda yalanlarına ortak edersin… Bravo size

 19. Mutlu dedi ki:

  Hala general mobile firmasını savunuyorsunuz site ***** yayınlanmaz en güncel versiyon telefonunuzda deyip 7 ay geçmesine rağmen vermeyen bir açıklamada yapmayan bir firmayı sırf reklam parası alıyorsunuz diye ne diye savunuyorsunuz?Bizler sizleri sevip sizlerin yorumlariniza güvenmiş ***** Mobilden vazgeçtik,sizden demi vazgecelim?yürekli iseniz,tarafsız iseniz bu yorumu yayinlarsiniz.

 20. Ahmet dedi ki:

  Gm oreo vermedi diye şirketi kötü***** kötü***** nin telefonları gayet mükemmel ben kullanı***** telefonu kullanmadan kötülü***** böyle ş***** ***** oreo vercekmiş.Belki google tarafından gecikmiştir.

 21. Emre EĞRİ dedi ki:

  GM 5 Plus için Oreo ne zaman gelecek?

  Entry, konu uyumu?

 22. Fahrettin deniz dedi ki:

  Ben bu cihazı alırken “her zaman güncel” olacağı taahutune inanarak aldım. Cihazı kullanmaya devam ettikçe isterse Android 15 de çıksa bu benim yasal hakkım. Dava da acsam tazminatımı tastamam alırım. Mayıs’a kadar güncelleme gelmezse dava edicem.

 23. Ahmet tokatlı dedi ki:

  Gm 4 ve gm5 plus olmak üzere aileme 4 General mobile telefonu alan birisi olarak guncelleme politikasından dolayi bufirma benim için bitti artık.önümüzde ki maçlara bakacağız..

 24. Talip sarigol dedi ki:

  Yahu anlatamadım galiba almayın bu GM5 oluş tlfnu bıktım arkadaşlar bir yıllık TLF beşinci defa servise gidermiya Allah aşkına ayıp ya diskoverinin şarj yuvasına verdiğim para anasını geçti şimdi bu sırf çift hatlı diye aldım lanet olsun para zehir zıkkım olsun

  1. Garez Darktonk Song dedi ki:

   mıknatıslı şarj kablosu al sorun biter…

 25. Burcu B. dedi ki:

  ★ Temmuz 2014 – Temmuz 2015 tarihleri arasında piyasaya sürülen Android One kapsamındaki cihazlar 1. jenerasyondur = GM 4G

  ★ Temmuz 2015 – Temmuz 2016 tarihleri arasında piyasaya sürülen Android One kapsamındaki cihazlar 2. jenerasyondur = GM 5 Plus

  ★ Temmuz 2016 – Temmuz 2017 tarihleri arasında piyasaya sürülen Android One kapsamındaki cihazlar 3. jenerasyondur = GM 5, GM 6

  ★ Temmuz 2017 – Temmuz 2018 tarihleri arasında piyasaya sürülen Android One kapsamındaki cihazlar 4. jenerasyondur = GM 8

  1. Özgür dedi ki:

   GMsavunucusu burda damı bu işle meşgulsün 🙂

 26. Burcu B. dedi ki:

  “Google ile her zaman en yenisi” “Google’dan en yenisiyle gerisini düşünme” vs. sloganları Google’ın sloganlarıdır. General Mobile sadece iş ortağıdır. Android One platformu Google’ındır ve AO iş ortakları bu sloganları kullanmak zorundadır. Bu tamamen Google’ın pazarlama stratejisidir. Ama jenerasyonlarına göre Android One cihazların nasıl güncelleme alacağı da ***** adresinde belirtilmiştir.

  GM 5 Plus Mayıs 2016’da piyasaya sürüldüğü için 2. jenerasyon Android One platformuna üyedir.

  24 ay için 1 ana sürüm güncellemesi alır, gerisi -ana sürüm- olarak garanti değildir.

  6.0 ile çıkış yapmış; 7.0 almış; söz tutulmuştur; artık ana sürüm verme zorunluluğu olmamasına rağmen 8.0’ı almakadır. O dönem amiral gemisi özellikleri taşıdığı için ve günümüzün standartlarının altında da kalmadığı için Google kıyak geçmiştir.

  GM 5 ise Kasım 2016’da çıktığı için 3. jenerasyon Android One programına üyedir. Ve Google, bu jenerasyondaki Android One cihazlar için -zamanında- yine ***** adresinde “Android One cihazlar Nougat yüklü olarak gelir ve 1 ana sürüm yükseltmesi alır.” diye bir tanımlaması yapmıştır.
  “GM 5’e Oreo gelmiyor” diye yaygara koparanlar ***** adresini takip etmeyenlerdir.

  Herhangi bir Android One cihaz alacağınız zaman ***** adresinden takip edin.

  Android One bir Nexus platformu değildir.

  1. Özgür dedi ki:

   VAlla biz telefonu Google dan almadık Google ın ne dediği nereye ne yazdıgı umrumuzda değil… GM yetkilileri nedeyip cihjaz sattılar neler söz evrdiler neleri tutmadılar önemli olan donanım haber bitti burada başlamışssın 🙂 Azmini taktir ediyorum

 27. Selim U dedi ki:

  Daha da hiçbir şekilde general mobile almam, alana da imkan dahilinde engel olurum. Bu kadar işi savsaklama olmaz…

 28. Turan dedi ki:

  SDN’de haberi görünce geçte olsa Helal olsun tüketicinin sesinin duyurdular diye düşünürken haberin içeriğinin hiçte öyle olmadığını gördük. Tabi sizde haklısınız bu firmalar sizleri reklam vb yollarla ayakta tutuyor. Böyle haberlri kolay yapamazsınız. GM için ailede kaç kişi varsa okadar GM cihazı aldırmış birisi olarak artık güncel bir telefon satıyor diye artık kimseye GM cihazı aldırmam. Mahvettiniz GM markasının itibarını. GM cihazlarının Android One yani androidin ilk güncellemesini alacak cihazlar oldması gerektiğinin unutup Hala başka firmalardan da 8.0 güncellemesi vermeyenler var diyecek kadar saçma şeyler söyleniyor.

 29. Halit Osman Yurdakul dedi ki:

  6 aydır güncelleme bekliyoruz böyle vasat bi marka daha hayatımda görmedim. Bunu kendime görev edindim, hepinizi uyarıyorum General Mobile almayın, aldırmayın, sonra benim gibi pişman olursunuz.

 30. İbrahim Biten dedi ki:

  Google ile bir onay süreci yaşanmıyor. Ki yaşanıyor olsaydı Android one markasıyla çıkan bir cihaza bu kadar geç güncelleme gelmesi(!) Google’ın dikkatini çeker ve adını lekelememek için bir daha bu markaya Android one markasını vermezdi. Ama karşınızda GM 8! Fotoğraf çekin, aa ünlü çekin, aa ünlü değil çekin (!). Google’ın kendi uygulaması olan GM ile bağlantısı olmayan Google fotoğraflar ile sınırsız depolayın.

  Gm 5 plus a söz verildiği gibi güncellemeler anında gelseydi yaşadığım o kadar sıkıntıya rağmen GM kullanırdım ama pek çok müşteri gibi ben de telefonu güncelleme desteği için aldım ve hepimizi kaybetti.

  Artık Android one markası taşımayan standart bir oem ile aynı kategoride. Hele ki project treble kapsamındaki GM 5 plus’a bile 8 ay geçmiş ve güncelleme gelmiyorsa (ki sıfırdan yapılsa 1 hafta süren bir iş haline geldi bu) bu markadan adam olmaz demektir.

  Uzun bir yazı oldu. Düşüncelerim bu şekilde son sözüm ise #GMPişmanlıktır

 31. Hakan Şahin dedi ki:

  Hala General Mobile’yi aklıyorsunuz. Lamı cimi yok. Telefonu satarken ilk güncellemeyi siz alacaksınız diye satıldı. Eylül ayında gelen güncelleme 7 aydır gelmedi. Şubat ayı bile kabul edilebilir bir tarih değildi. Android P betası yayınlandı. Belki de hazirana tam sürüm gelecek. Eğer general mobike sorumlu bir firmaysa kendini affettirmek için android p yi de vermesi gerekir.

 32. Serkan Küçükyılmaz dedi ki:

  Eğer bir cihazı güncelleme özelliği ile reklam yapıp ve Google programında olupta halen güncelleme veremeyip de bir açıklama yapmıyorsan dükkanı kapatıp gideceksin sende delikanlı site isen bu yorumu yayınlarsın sdn

 33. Sadık dedi ki:

  Gm 5 pulus d lerde alacakmı ?

 34. Ahmet dedi ki:

  Kullanım kılavuzunda aynen şöyle yazıyor:General mobile gm 5 plus bir android öne telefonudur. Android marslhmallow ile çalışır ve diğer telefonların aksine, yayınlanır yayınlanmaz* androidin son sürümü ile otomatik olarak güncellenir.
  *otomatik güncellemeler 2 yıl ile sınırlıdır.
  Sebahattin Beyin açıklamaları var ilk çıktığında en geç 2 hafta içinde son sürümü alacak dedi. Bunlar varken gm yi aklamaya çalışmayın lütfen. güncelleme için almış olanlar bir daha gm almayacaklardır buna da emin olabilirsiniz.

 35. ismet karakür dedi ki:

  Sana kimse su acidan bu acidan bak demiyor telefonun tanitimini yaparken 2 hafta dediler sonra 7 ay olduhala yok en ufak bi resmi aciklamada yok ayrica google guncelleme vermesi icin samsung a bile baski yapan bi firma onaylama sureci diye birsey de yok gm yanlisi bi kanal oldugunyz icin yine yapicanizi yapmissiniz algi yonetimi yapip insanlari kandirmayin

 36. Mustafa güler dedi ki:

  Abi sey soracam hani aliyor general mobil yazilimi Google’dan aliyor peki alip direkt olarak yayinliyorlarmi yoksa bi duzelmemi yapiyorlar o surecten haberiniz varsa bana bilgi verebilirmisiniz

 37. Alemdar dedi ki:

  Bilgilendirme için teşekkürler Shift Delete ekibi aylardır bekliyoruz guncelleme nezaman gelecek diye. Bu arada bir daha GM den telefon alırsam ne olayim ne adamlar sözünde duruyor ne teknik servisi adam akıllı çalışıyor 😒GM 5 d alacaklara tavsiyem kardeşim eyer kendi kendinizin telefon tamirini vs yapabiliyorsaniz veya yaptirabiliyorsaniz alin yoksa diyer turlu GM teknik servisinden bisey beklemeyin telefon işlem hizi vs bakimindan iyi ama diyer turlu şarj soket yeri vs sıkınti cikariyor arada bir haberiniz olsun.

 38. Garez Darktonk Song dedi ki:

  gelecek gibi gözükmüyor hatta 8.1 asla gelmez…

  1. birol dedi ki:

   mecbur verecekler el mahkum iki yıl güncelleme sözü dava açanlar olursa fazlasıyla haklarını alırlar

" GM 5 Plus için Oreo ne zaman gelecek? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere GM 5 Plus için Oreo ne zaman gelecek? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda GM 5 Plus için Oreo ne zaman gelecek? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "