Okunma

Gerçek Hayat MMOFPS Oyunu: Father.IO!


29 Şubat 2016 Pazartesi 08:00
Gerçek Hayat MMOFPS Oyunu: Father.IO!

MMOFPS deneyimini akıllı cihazlara taşıyan Father.IO, dünyanın ilk gerçek hayat, çevrim içi silahlı çatışma oyunu. Lokasyon bazlı strateji ve birinci şahıs görünümde çatışma hissini yaşatan oyunda, sanal dünya, telefon kameralarına yansıyor.

Savaş sonlarında çatıştığımız grup için bölgeler ele geçiriyor ve seviye atlayabiliyoruz. Oyun içinde 12 milyon adet gerçek dünya lokasyonları mevcut. Böylece rakibin elinde bulunan okul, banka, mağaza, iş yerleri gibi mekanları ele geçirerek, kaynaklar çalabiliyoruz.

Çalınan kaynaklardan silah, cephanelik, araç gereçler, hatta sanal binalar bile yapılabiliyor. Oynadığınız tarafın, bulunduğunuz bölgede bir üniversiteyi elinde bulundurması araştırma bonusu, hastane bulundurması hızlı iyileşme gibi bonuslar sağlıyor.

Akıllı cihazlardan kamera ve bir aparat yardımıyla oynanan oyun, aynı zamanda evlerde tarayıcıdan bağlanılarak da oynanabiliyor. Komutan modunda bağlanıp, savaş alanında askerlere destek sağlamak ve stratejiler belirlemek mümkün.

İnsanlar ve Evrimleşmişler arasında geçecek olan savaş, kendini tekrar eden 3 aylık savaş dilimlerinden oluşacak.

16-02/25/fatherio-the-inceptor-aparat.jpg

Father.IO özel oyun aparatı

The Inceptor adı verilen, taşınabilir, bağlantılı akıllı telefon aparatı, bu oyunu oynamak için gereken bir ekipman. Profesyonel laser tag sistemini küçük bir anahtarlık boyutuna taşıyan aparat, telefona bağlandıktan sonra 50 metre mesafedeki hedefleri vurmanıza olanak sağlıyor.

Birçok pro oyuncu ile test edilen ekipman, hedef sapması yapmadan, isabetli atışlar yapıyor.

Ayrıca 6 adet yüksek hassasiyetli infrared algılayıcı sensörlere sahip olan The Inceptor, bu sayede yatay ve dikey düzlemde aldığınız 90 derecelik her atışı algılayabilecek, yani kör noktadan mermi yerseniz dahi ölebileceksiniz.

iOS ve Android uyumlu Bluetooth cihaz, ileride toplanan paraya göre Windows Phone için de gelebilir.

70 x 25 x 30 mm boyutlarında, 30 gram ağırlığında, 140 mAh bataryalı aparat, indirilecek oyun uygulaması ile çalışıyor. Şu anda geliştirme aşamasında olan Father.IO, Taktik Harita BETA Prototipi olarak sunulmuş durumda.

16-02/25/fatherio_indiegogo.jpg

Father.IO hikayesi

Father.IO, alternatif gerçeklik geleceğinde, teknolojik bir aykırılık döneminden hemen sonra geçiyor. Yapay zeka, insan zekasını geride bırakmış, IoT bağlantıları bütün dünyayı bir Net ağında birleştirmiş. İnsan ırkı Ethereus adındaki süper bulut bilgisayarları yapmış, onlar da yapay evrimleşmenin bir parçası olmuş.

Böylece insanlar daha önce hiç görülmemiş bir hızla evrimleşmeye başlar. Sibernetikler ve biyonik oluşumlar, beyinlerini Net yardımıyla Ethereus’a bağlar.

Ancak kaynağı bilinmeyen, Father.IO adındaki gizemli bir virüs, sisteme saldırır. Ethereus, veri bankalarını ve iletişim çizgilerini kodlamaya çalışır, kendisini böler.

Bütün çabalara rağmen, Ethereus’un birçok özelliği Father.IO kontrolü altına girer. Virüs bütün hisli makinelere ayaklanmalarını emreder. Evrimleşmiş, özellikle Father.IO virüsü tarafından tasarlanan sibernetik hayat formu, insan ırkını yok etmek için saldırıya geçer.

Oyunda 7 adet sınıf bulunmakta.

Militia: Sağlam silahlara erişimi vardır, dayanıklı zırh giyerler ve taktiksel eğilimleri yüksektir. Genel, her alanda başarılı bir asker sınıfı.

Infiltrator: Rakiplerini casusluk yaparak izler, bilgi toplar. Sabotaj yeteneği vardır ve uzak mesafe ağır silahları kullanır.

Engineer: Hızlıca yardımcı binalar dikebilir, EMP bombaları yerleştirebilir ve mayın döşeyebilirler. Savunmada önemli taktik katkısı yaparlar.

Assault: Yüksek güce sahip asker, orta mesafe savaşta yıkıcı bir güç.

Medic: En çok takdir edilen ve sevilen sınıf. İyileşme hızına verdiği katkı ve düşen askerleri kaldırma yeteneği, önemli bir etken.

Hacker: Rakibin ağını kırarak kaynak çalabilen, drone kontrol edebilen ve uzaktan düşmanlarına saldırabilen bu sınıf, elini kana bulamadan oyunu manipüle edebilir.

Commander: Sadece üst düzey oyuncular için olan bu sınıf, askerleri savaşta yönetir. Sadece onlara özel olan birkaç komutla birlikte, emirler verebilir, savaşta destek çağırabilir ya da cephane yardımı yapabilir.

Birçok FPS oyunundaki klasik silahları bünyesinde barındıracak olan Father.IO, Indiegogo üzerinde 50 bin dolar hedefe sahip. Şu anda 95 bin dolar toplamayı başaran oyunda, The Inceptor aparatına sahip olmak için yapılması gereken minimum bağış, 20 dolar.

Oyun tamamen çıktığında ise uygulama ücretsiz olarak herkese sunulacak.

Father.IO, gerçek hayat MMOFPS hakkında daha fazla bilgi almak için, buraya tıklayarak Indiegogo sayfasına gidebilirsiniz.

:: Father.IO hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEmirhan Üstünsoy

Uzun süredir oyun ve teknoloji sektöründe bulunan Emirhan, bu tecrübesini ve sevdasını SDN bünyesinde yazıya döküyor. Tam bir PC oyuncusu ve aynı zamanda iyi bir müzik düşkünü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Gerçek Hayat MMOFPS Oyunu: Father.IO!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  O The Inceptor ne zaman piyasaya girer ve tahminen ne kadar olur?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Kayit nasil luyoruz

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bence bilgisayarlarda oynanabilirse müthiş olur

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bence telefona bir ekipman takıp çevreyi oyunun içine alıyorsak ve bir çeşit vr ile gerçekliği ve sanalı aynı ekrana yansıtamiyorsak alet görüntüdeki gibi ise o alete böyle tabancanın o tutulan yeri eklenmeli onun üstünede bir kaç tuş. Kullanım rahatlığı sağlar. Güzel proje yapanlari tebrik ederim

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Çok harika bir su olmuş ya arkadaşın dediği gibi glass ile daha güzel olur ve özel silah aksesuarları da yapabilirler, büyük bir pazar açarlar farklı farklı ürünler, becerilerse dünyayı kasıp kavurur

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Alınırrreee

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Psycho Pass gercek mi oluyor?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Cep telefonuyla o iş biraz zor olacak, bunu google glass ve nerf gibi bi silah ile entegre yapmak lazım aslında, birde çatışma seslerini bir kulaklık ile kişilere aktarma olması lazım.

" Gerçek Hayat MMOFPS Oyunu: Father.IO! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gerçek Hayat MMOFPS Oyunu: Father.IO! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gerçek Hayat MMOFPS Oyunu: Father.IO! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "