Okunma

Gerçek Renk HD Ay Görselleri Yayımlandı


31 Ocak 2016 Pazar 11:00
Gerçek Renk HD Ay Görselleri Yayımlandı

Aralarında 2013 yılında Ay’ın yüzeyine ulaşan, Yutu isimli uzay aracının da bulunduğu, daha önce görülmemiş, HD ve gerçek renk kalitesindeki fotoğraflar, indirmeye hazır olarak toplu halde yayımlandı.

Bu görseller, Yutu’nun, Ay’ın yüzeyine inmesiyle başlayan dönemden sonra Chang’e 3 uzay aracı ve Yutu ile çekilmeye başlandı. 2013 yılında, Çin de Rusya ve Amerika gibi, Ay yüzeyine başarılı ve yumuşak inmeyi başaran ülkeler rütbesine erişmişti. Çin’in bu başarısını değerli kılan ise, son 37 yıldaki ilk yumuşak inişin yapılmış olması. En son başarılı yumuşak iniş, 1976 yılında Rusya’nın Luna 24 uzay aracı ile yapılmıştı.

16-01/31/yuksek-kaliteli-ay-fotograflari.jpg

Yüksek kalite Ay fotoğrafları

Bugün ise isteyen herkes, Çin’in Uzay ve Bilim Araştırmaları merkezinin sitesine üye olabilir ve fotoğrafları indirebilir. Sitenin Çince olması ve yavaş erişilmesi işleri biraz zorlaştırdığından, Planetary Society sitesinden Emily Lakdawalla, görselleri kolay görüntülenebilir şekilde paylaşıyor.

Çin’in sıradaki planı ise Chang’e 4 isimli uzay aracını 2018 yılında, Ay’ın uzak tarafına indirebilmek. Eğer Çin bunu başarabilirse, Ay’ın uzak yüzeyine, uzay aracı indirebilmiş ilk ülke olacak. Ayrıca Moon Express adlı özel bir şirket, kendi uzay araçlarını yapıp, 2017 yılında Ay’a göndererek, Ay’a ayak basan ilk özel şirket olmak istiyor.

:: Ay’ın yeni görselleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEmirhan Üstünsoy

Uzun süredir oyun ve teknoloji sektöründe bulunan Emirhan, bu tecrübesini ve sevdasını SDN bünyesinde yazıya döküyor. Tam bir PC oyuncusu ve aynı zamanda iyi bir müzik düşkünü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Gerçek Renk HD Ay Görselleri Yayımlandı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Çok gerilerdesiniz bu haber 4 GÜNLÜK

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yıldızlar yok diye üzülmeyin . Ay yüzeyindeki kumlar çok parlak ve ışığı yansıtıcıdır . Uzay aracınında ışığı ile beraber tıpkı nasıl biz bir ışık yüzümüze vururken birşey göremeyiz veya şehir içi yıldızlar az görünür , orda da yüksek ışıktan dolay yıldızlar görünmüyor . Ne demek istediğimi anlayanlar olacaktır , ağır komplo teorisyenleri hariç .

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yildizlar yok yine mi fake ulan yine mi

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Aya gidince başları tavan yapıyor ***** icine ettiler simdi sira aya geldi. Önce siz su dunyanin bozdugunuz duzenini duzeltin sonra gidin nereye gideceksiniz.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ortada sanki biri drift yapmış gibi…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Milet uzaya gidiyor biz ala etnik koken din kavgaları yapıyoruz 🙂 Allah Sonumuzu iyi eder umarım

 7. SDN Okuru dedi ki:

  çin yayınladıysa doğrudur abi

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ne getirmelerini bekliyordun şeker cikolatami?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  O uzay aracını kim programladıysa helal olsun. Ayda bile Drift yapmış adam ;-);-);-);-)

 10. SDN Okuru dedi ki:

  meraklıları çin sayfasına mutlaka üye olup baksın, çok fazla görsel var ve hepsi ayrı bir güzel

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Video çekselerdi ya. Ay'dan bize ne getirdiniz? Fotoğraf. Tebriks

" Gerçek Renk HD Ay Görselleri Yayımlandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gerçek Renk HD Ay Görselleri Yayımlandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gerçek Renk HD Ay Görselleri Yayımlandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "