Okunma

Tayfun Acarer’e Sansür İddialarını Sorduk


10 Nisan 2011 Salı 06:45
Tayfun Acarer’e Sansür İddialarını Sorduk

Güvenli internet profilleri, bu kelime bazıları için sansür bazıları için ise temiz sanal dünya anlamına geliyor. Peki gerçekte bu iddiaların hangisi doğru? 22 Ağustos tarihinden sonra gerçekten iddia edildiği gibi herkes bir filtre sistemi seçmek zorunda kalacak mı?

Gerçekten Sansür Var mı?

Standart internet paketinde bulunan DNS ayarları bu tarihten sonra iptal mı edilecek? Yurtdışındaki sitelerin çoğunu engelleyen Yurtiçi Paketi’nin gerçek içeriği nedir?

Bundan sonra yasaklı bir siteye girerseniz hakkınızda cezai işlem yapılacak mı? Tüm bu soruları güvenli internet profilleri konusunda en yetkili kişi olan BTK Başkanı Dr.Tayfun Acarer‘e yönelttik. İşte 22 Ağutos sürecinin gerçekleri.

:: Hangi internet paketini seçmeyi düşünüyorsunuz?

{AUTHOR}
{ARTICLE_LINK}


75 yorum - “Tayfun Acarer’e Sansür İddialarını Sorduk”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Abartma falan yok bu yapılan ropörtaj tamamen bir yanılmasadan yana, şuan ki BTK tamamen AKP’nin BTK’sıdır ve siz inanıyormusunuz bu anlatığı ile kalacak bu? AKP’nin bütün olayı yapmak istediğini saptırarak anlatmaktır. Internetin güvenlisi nedir? Mesela E-bay’dan alışveriş yapıyorsunuz şuan filtresiz bu güvenli değil mi? Filtre altına girdiğinizde bu bilgileriniz hükümet tarafından belirlenen bir kurum tarafından depolanacak? Bu kurum nedir? Ne kadar güvenlidir? İlk günü hacklenecek o kurum bakın demedi demeyin… Ayrıca güvenli internet tamamen bir kılıfdır.

 2. EXGHOST dedi ki:

  ben tatmin olmadım şuan kullanılanla devam edilecek deniliyor rapid filesever engellenmeye başlandı dns ile girilebilir deniliyor dnslere sınırlamalar engeller gelmeye başladı kimse birşey olmuyormuş gibi göstermeye kalkmasın…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Şuanki Sistem Standart pakette devam edicek diyorsunuzda, şuanki sistemin “mükemmel özgür” olduğunu iddia edicek bi adam var mı burda? Lan zaten şuanki sistemden de şikayetçiyiz?

 4. Elmacik dedi ki:

  @adu2222 kardeşim, sen konudan tamamen bağımsız bir soru sormuşsun. Şu anki engellenen siteler kalkacak mı demişsin; fakat bu BTK’nın inisiyatifinde değil; biz ise şu anda BTK’nın "güvenli internet" adına alınmış BTK kararını tartışıyoruz. Senin sorduğun ise tamamen mahkemelerin uyguladığı "engelleme kararları"dır. Nitekim sorduğun "BTK bana tüm sitelere girme imkanı verecek mi" şeklinde soru anlamsız oluyor, çünkü BTK’nın mahkemelere kafa tutma veya mahkeme kararını hiçe sayma yetkisi yoktur. Artı, dediğim gibi, şu anda "yeni sansür geliyor" şeklinde söylenen bir yalanı konuşuyoruz, "eski sansürler kalkıyor mu" şeklinde bir konu gündemde değil; alınan bu kararla da hiç alakası ***** />

  Gelelim standart paket olayına; BTK’nın kararına göre, güvenli internet istemiyorum diyenler standart pakette olacaklar ve aynen şu anda olduğu gibi, mahkeme kararı ile engellenenlerin dışında herhangi bir engelleme yapılmayacak. Yani şu anki kullanımın ile karar uygulanmaya başladığındaki kullanımın arasında bir fark olmayacak.

  DNS ve çeşitli yöntemlerin kullanılması konusuna gelince; BTK’nın kararında bununla ilgili bir öngörü yok. Fakat şu söyleniyor, filtre aşılması engellenecek. Bu da, standart paket dışındakiler için oldukça doğaldır ve hatta olması gerekendir, aksi halde filtrenin hiçbir anlamı olmazdı; ki yukarıdaki yazımda Türkiye çapında milyonlarca ailenin bundan rahatsız olduğunu ve daha sağlıklı çalışan bir filtre istediklerini zaten belirtmiştim. Çeşitli filtre aşma yöntemlerinin olmasını istemek, "benim otomobilim güvenli olsun ama bu güvenlik kolay aşılabilir olsun" demek gibi bir şeydir. Eğer güvenli olacaksa, gerçekten güvenli olmalı.

  Standart profilde ise herhangi bir filtre olmayacağı için filtreyi aşma yöntemlerine zaten gerek olmayacak. Fakat mahkeme kararıyla engellenenler yukarıda belirttiğim gibi konunun dışında kalıyor, bu da BTK’nın belirsiz bıraktığı konulardan biri ve tahmin ediyorum BTK’nın bu belirsizliği yüzünden ISP’ler yine birbirinden farklı saçma sapan çözümlere imza atacaklar. Fakat her halükarda standart profildeki bir abone, hiçbir şekilde BTK’nın belirlediği hiçbir filtreye takılmayacak.

 5. ßLaCkЯiDeЯ dedi ki:
  SARKAT Nickli Üyeden Alıntı
  Yani dün bunlara giriyordum ama şimdi dns ile bile giremiyorum mu diyorsun. Bumu kasettiğ***** />

  Ben öyle bir siteye rastlamadım. O yüzden dedim link ver diye ya da pm ile at ***** color="Silver">

  ———- Post added at 17:03 ———- Previous post was at 16:56 ———-

  BTK başkanı ACARER şu an CNN de

  Şimdi o sitelere tarayıcıdan ulaşmaya çalışınca hiçbir şekilde ulaşılmıyor bir bildirimde yok ktunnelden deneyince ulaşıyorum ayrıca bizim sitede verilen free vpn programınıda kullanınca ulaşılıyor

 6. adu2222 dedi ki:

  sevgili elmacik,

  peki yazdığım ve kendimce bildiğim ve savunduğum şeyleri lütfen yokmuş yazmamışım gibi düşünün.

  şimdi sizin bilgilendirmek ve yol göstermek konusunda ki sonderece samimiyetinize güvenerek yardım istiyorum.

  internetin güvenli kullanımı yada güvenli internet kararı alınmadan önce bizlerin kullanımına engellenmiş-kaptılmış siteler servisler vs. vardı. ve isteyen internet kullanıcıları bu site ve servisleri çeşitli yöntemlerle tekrar kullana biliyorlardı.

  şimdi ise internetin güvenli kullanımı yada güvenli internet kullanımı kararı ile artık direk sunucudan bu işlemler yapılıcak ve çeşitli paketler halinde engellenmiş-kapatılmış olarak bizlere servis ***** />

  sorum şudur ki; amaç madem çocukların güvenli internet kullanımı sağlamak yada sadece güvenli internet kullanımı sağlamak, o halde ben birey olarak bir çocuk değilim (reşitim) ve kendi adıma karar verme yetisine sahibim bunuda devlet tescili olarak söylüyorum. şöyle ki askerlik görevimi sorunsuz ve sıkıntısınız şekilde tamamladım, genel yerel bütün seçimlerde oy kullana biliyorum. devlet benim kendi adıma kendi kararlarımı vere bilicek düzeyde olduğuma inandığı halde. ben bu kurumun hazırladığı paketlerden birini kanunen seçmek zorunda kaldığım zaman benim haberim iznim olmadan benim adıma karar verip bir siteyi yada servise benim ulaşmamı engelleye bilir mi?(şuan engelli sitelerde dahil olmak üzere) yani şuan ki mevcut sistem doğrultusunda bahsedilen standart profilde iken karşıma ulaşamayacağım yada kullanamayacağım siteler olucak mı?(DNS yada program kullanma zorunluluğunda bırakılmadan) yani internette bu kurum kendi güvenliğimi kendim sağlama imkanımı özgürlüğümü bana vericek mi hangi sitenin yada servisin benim için yararlı zararlı olduğunu kendim karar vere bilicekmiyim?
  umarım sorumu açık ve net şekilde belirte bilmiş***** />
  teşekkürler

 7. Elmacik dedi ki:

  @adu2222 kardeşim, bu kadar açık bir meselenin nasıl bu kadar evrildiğini anlayamadığım için kusuruma bakma. Zira, hiç kimsenin buraya yazmaya cesaret edemediği kararı ben kendim buraya koyduğum halde "buraya yazmamdan niye rahatsız oldun" gibi inanılmaz saçma bir yorumda bulunman beni gerçekten samimi söylüyorum çok şaşırttı. Her şeyden önce, bilgiyi paylaşmayı ve tartışmayı öğrenmeliyiz; konuşmadan evvel ne söyleyeceğimizi düşünmeliyiz, rastgele sırf bir tartışma yaratmak veya üste çıkmaya çalışmak için konuşmamalıyız.

  İkinci olarak, kelimelere takılıyorsun; mevzuat senin kafandaki kelimelerle bire bir örtüşecek olsaydı, bu defa Ahmet çıkar "ama öyle yazmıyor", Mehmet çıkar, "benim düşündüğüm gibi yazmamışlar" der ve karmakarışık bir şey olurdu. Kısacık iki satır yazıyı bile yorumlamaya ihtiyaç duyuyorsak; buyur işte maddede yazan yazı şu:

  sosyal medya site ve uygulamalarından birinin veya birkaçının filtrelenmesini isteyebilir

  Bu ne demek? Ben sosyal medyanın filtrelenmesini istemiyorum diyebilir demek. Bunda gerçekten anlaşılmayan kısım nedir? Benim yaptığım açıklamayla nasıl ters düşüyor hiçbir şeyi açıklamayan bir ifade kullanmışsın; kendi yorum farkımı katıyorum demişsin ama karardaki bu alıntıladığım kısmın ne demek olduğunu açıklamamışsın. Fakat burada düşünce üretiyoruz; kopyala yapıştır her yerde var; yani benim linkini verdiğim bir dokümanı buraya kopyalamak bir marifet olsaydı bunu ben zaten yapardım ve herkes de yapabilirdi; maalesef kopyala/yapıştır yapabilmekte bir meziyet ***** />

  Konuşulması gerekenler; internet sağlayıcıların işgüzarlığına takılacak olan şeylerdir. Nasıl ki BTK yakınlarda GSM operatörlerine 444’lü numaraların alan kodsuz da aranabilmesini zorunlu kıldı ve GSM firmaları aç kurtlar gibi bunu fırsat bilip BTK’yı bahane ederek alan koduyla 444 aramalarını kaldırdı; şimdi de aynı şey olacak diye düşünüyorum. ISP firmaları BTK’nın kararını bahane gösterip işlevsiz bir profil sayfası hazırlayacaklar ve seninle aynı minvaldeki arkadaşlar, "hah işte biz demiştik" diyecekler. Oysa işin iç yüzü öyle olmayacak; her zamanki gibi kullanıcılar patronlara yenik düşecek ve adres yine yanlış gö***** />

  Beyaz listeyi de değiştiremeyecek olanlar kullanıcılar değil, ISP’ler. Sen bu konuda kesin konuşuyorsun, fakat ben ISP’lerin bu belirsizlikten faydalanacağını düşünüyorum. Maalesef BTK bu kararı tam olarak revize etmeden yayımlamış. Alıntıladığım kısımda kullanıcıya inisiyatif verildiği açıkça söyleniyor, yoruma ihtiyacı yok; hatta senin söylediğinin tam tersine, yani illa da paket değiştirmen gerektiği fikrinin tam tersine, kullanıcının kendine ilişkin ayarlar yapabileceğini söylüyor. (OpenDNS panelinde olduğu gibi olabilir örneğin) Fakat senin yanlış anladığın kısım, yani ISP’lerin beyaz listeyi değiştiremeyeceğine yönelik kısım bir belirsizlik yaratıyor ve bu belirsizliğin çözülmesi yine BTK’ya bağlı.

  Bu arada benim de ifadelerimin kişisel olarak algılanmasını istemiyorum, yazı dilinin konuşma dilinden bazı farkları var doğal olarak; söylediğim şeyler kırıcı gelebilir, fakat ben samimiyetle yazıyorum, yani kırmak üzmek maksadıyla değil. Sonuçta hepimiz daha güzel bir sistem olmasını istiyoruz ve bunun içinn tartışı***** />

  İşlem kaydı konusuna gelince; mevzuat konusunda yukarıda söylediğim gibi, bir şeyin tamınının yapılması, metnin açıklanabilmesi içindir; metinde o ifade geçiyorsa, o tanım referans alınır; fakat metinde o ifade geçmiyorsa, o tanımın hiçbir hükmü yoktur. Örneğin metinde sürekli "Ulaştırma Bakanlığı" diye yazmamak için "bakanlık" şeklinde kısaltılır ve tanımlar arasına alınır.

  Peki böyle bir tanım neden var? O kararı bir kişi kendi kafasına göre oturup yazmıyor, mevzuat hazırlanırken konuyla ilgili birçok kişi taslak üzerinde işlem yapıyor; benim tahminim ilk başta böyle saçma bir fikir atılmış ortaya ve taslağa eklenmiş (kayıtları tutalım şeklinde bir fikir), daha sonra da doğal olarak bu fikir kabul edilmemiş fakat tanımı çıkarmayı unutmuşlar. Bunu "iyimser bir yorum" gibi görebilirsiniz, fakat mevzuat sizin gibi düşünmez; mevzuatta ne yazılıyorsa odur, işlem takibi yapılacağına dair bir şey söylenmiyor ve dolayısıyla bu karara dayanılarak sırf orada bir tanım yapılıyor diye kesinlikle yasal düzlemde işlem takibi yapılamaz. Teknik olarak yapılırsa; bu takip yasadışı olur. Zaten BTK başkanının da belirttiği gibi, BTK’nın böyle bir karar almaya yönelik yasal bir dayanağı ve yetkisi de yoktur; mevcut anayasaya da aykırıdır. Ayrıca çok büyük bir yatırım gerektirir; ki bu yatırım da yapılmadığına göre istense dahi bu kayıtlar tutulamaz. Öyleyse boşu boşuna paranoyak olmanın anlamı olmayacaktır.

  "Mevcut sistem" konusuna gelince; bunun üzerinde durmamın sebebi, tüm medyanın "yeni sansürler geliyor" şeklinde yanlış ve belki de kasıtlı olarak yalan bilgilendirme yapmasını eleştirmek içindir. Şu anki sansürler haklı mıdır haksız mıdır bu durum konumuzun dışında; benim eleştirim, "mevcut sistem" devam edeceği halde yeni sansür geliyor şeklinde yalan haber yapılmasına yönelikti. Üstelik bu yalan haber, koca bir televizyonun teknoloji editörü tarafından milyonlarca insan karşısında yapılıyor. Özellikle HaberTürk’te yayınlanan o haberin hiçbir kısmının bir dayanağı yok; yani iğnenin topuzu yanlış yere bastırılıyor ve büyük ihtimalle de bu kasıtlı yapılıyor. Malum seçim dönemi. Özetle; benim bütün eleştirim, bu yalanların, vatandaş tarafından hiç bilmeden desteklenmesine yönelikti. Çünkü vatandaş hem resmi yazıyı okumuyor, gazetede okuduğuna inanıyor; hem de BTK başkanını izlemiyor, televizyonda izlediğine inanıyor.

 8. SARKAT dedi ki:

  Yani dün bunlara giriyordum ama şimdi dns ile bile giremiyorum mu diyorsun. Bumu kasettiğ***** />

  Ben öyle bir siteye rastlamadım. O yüzden dedim link ver diye ya da pm ile at ***** color="Silver">

  ———- Post added at 17:03 ———- Previous post was at 16:56 ———-

  BTK başkanı ACARER şu an CNN de

 9. SARKAT dedi ki:

  Yani dün bunlara giriyordum ama şimdi dns ile bile giremiyorum mu diyorsun. Bumu kasettiğ***** />

  Ben öyle bir siteye rastlamadım. O yüzden dedim link ver diye ya da pm ile at diye.

 10. ßLaCkЯiDeЯ dedi ki:
  SARKAT Nickli Üyeden Alıntı
  Hangi sitelermiş onlar black. Hadi dediğin oldu diyelim. 22 Ağustos a daha gelmedik değişen bişey yok *****

  Hocam şimdi burada ulu orta söylenecek siteler değil özel siteler

 11. adu2222 dedi ki:
  Elmacik Nickli Üyeden Alıntı
  @adu2222, birileri maddeleri tek tek buraya kopyalamasın diye bu kadar yazı yazdık; benim yazdığım, referans verdiğim maddeleri buraya koyarak ne yapmaya çalıştığını anlamaya çalıştım; fakat sanırım sadece kopyala/yapıştır yaptın. Kendin kopyalamışsın, kendin okumamışsın, sosyal medyaya ilişkin ayarlar yapılabileceğini, kendi kopyaladığın yazı söylüyor. Birinin veya bir kaçının filtrelenebileceği söylendiğine göre, biri filtrelenince öteki filtrelenmemiş oluyor doğal olarak. Yani basit mantık kurallarını açıklamak zorunda kalacağımı hiç düşünmemiş*****

  sevgili elmacik
  sizin referans olarak burada verdiğiniz maddeleri buraya yazmam/kopyalamam sizi neden bu kadar rahatsız ve tedirgin etti açıkçası anlam veremedim.
  (evet maddeleri buraya yazarken kopyala yapıştır yaptım o kadar yazıyı tek tek yazmaktan daha pratik! sizlerde bu tarz konularda pratik davranın değerli zamanınız sizlere kalsın )

  benim bir yazıyı okuyup okumadığımı bilemessiniz bu konuda sadece tahminde buluna bilirsiniz.

  gelelim sizin basit mantığınızda kopan fırtınalara kapılmadan konuyu en basit şekilde yazayım. (çayımdan bir yudum aldım)

  referans olarak gösterdiğiniz maddeleri buraya yazma sebebim, sizin bu maddeleri kendi
  inisiyatifiniz ile açıklarken aslında bunların bu şekilde olmadığını göstermek ve kendi yorum farkımı da kata bilmek içindi.
  siz açık ve net şekilde üsteki yazılardan da ulaşıla bilir "ben bu paketi kullanıyorum ama sosyal medyaya erişim açık olsun filtrelenmesin" gibi bir şey sölüyorsunuz ama ben yapılan açıklamanın hiç bir yerinde böyle bir ifade yada böyle bir benzetme GÖREMEDİM yani eğer ben çocuk paketini kullanıyorsam ve bu çocuk paketinde facebook yasaklı-engellenmiş-sansürlü ise kendi insifiyatimi kullanarak bile buna giriş yapa mıyorum. buna giriş yapama bilmem için sadece ve sadece paketimi değiştirerek bunu yapa bilirim. yani kullanıcı peketinde bir siteyi kendi rızası ile yasaklata biliyor ama aynı kullanıcı kendisi rızası ile bir siteyi BEYAZ LİSTEYE EKLİYEMİYOR.

  Elmacik Nickli Üyeden Alıntı
  İkinci olarak, mevcut sistemdekilerin "kalkacağını" kimse söylemişti ki şimdi sen bunu söyleyip konuyu alakasız bir yere sürüklüyorsun. Mevcut sistem devam edecek ifadesini nasıl olur da "yeni sansür" şeklinde algılayabilirsiniz ki? Bugün nasılsa, o gün de aynen devam edecek. Bunda eleştirecek şeyler vardır elbette; fakat konuyla çok alakasız; BTK’nın kararıyla çok *****

  "mevcut sistem devam edicek" lafına ben aslında bayılıyorum inanılmaz bir haz kefiy afyon etkisi bırakıyor benim bünyemde şuan bile anlatılmıcak haller iç***** />
  neden kimsenin aklına gelmez yada kimse sormak istemez "mevcut sistem nedir aga?" mevcut sistem şudur, bir konseri dinlemeye gidiyorsunuz yolda karşınıza güvenlik çıkıyor ve bu konseri dinleyemezsiniz diyor dinlemiyoruz. aynı konsere hulk maskesi takarak gittiğimizde güvenlik görevlileri bize karışmıyor işte mevcut sistem ***** />
  ben maske ile yaşamak istemiyorum ya siz?

  Elmacik Nickli Üyeden Alıntı
  "İşlem kaydı"nın tanımını yazmışsın; şimdi ben sözlükten terörist kelimesinin tanımını buraya kopyalayıp, "TDK teröristmiş" desem ne kadar mantıklı olur? Kararı gerçekten okusan ve eleştiri yapsan başüstüne diyeceğim, fakat güzel kardeşim, kararın hiçbir yerinde işlem kaydı tutulduğunu söylemiyor. Oraya gereksiz bir tanım konulmuş; içeriğini okumadın bari hiç değilse başlığını oku yahu. BTK karar taslağını tam düzenlememiş anlaşılan, böyle nispeten tipografik denilebilecek bir hata yapmış; önemli olan, karar metninde "işlem kaydı" tutulup tutulmadığının olup olmaması; ki kararda işlem kaydı tutulacağına ilişkin hiçbir bilgi yok

  BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURULU KARARI bu konuda sizler ve bizler için bir yol gösterici olurken neden şimdi siz onda yazan bir tanıma gereksiz dediniz ki şimdi bu tanım sizin için gereksiz ola bilir ama belli ki BTK için gerekli ve önemli bir tanım yani BTK bu kararların içine gereksiz tanımlar koyucaksa bana sorarsanız salçanın tanımı koyardı yanılıyormuyum? kısaca demek istediğim konu hiç bir zaman kişisel değil bunu böyle algılamayın lütfen bir yazı tanım sizin için gereksiz alakasız hatta ve hatta saçma ola bilir ama bu herkes için böleyledir anlamına ***** />
  hee bu arada şuan için işlem kaydı tutulacağı ilişkin hiç bir bilgi yoktur diye biliyorsunuz gönül rahatlığı ile peki bana bunu ertesi günler içinde garantisini vere bilirmisiniz aynı şekilde? (ileride kullanılmayacak birşeyin tanımı neden yapılır ki)
  ve BTK işlem kaydı tanımını koyduğu için basım hatası yapmış olucak bizler bu konuda hassas ve çekingen davrandığımız için …………… olucaz ne kadar tarafsız bir yaklaşım..

  kısa ve öz şekilde anlatmak istediğim/derdim ş***** />

  kimsenin paket yada profiller olmasına karşı olacağına sanmıyorum ve destekliceklerini düşünüyorum eşit olunduğu sürece
  bizlere paket yada profil kanunen uygulanacaksa bunların içinde sıfır engellenmiş-sansürlenmiş-yasaklanmış bir pakette olmalı, olmalı ki kişi nasıl çocuk paketini kendi rızası ile seçicek ve kullanıcak bizlerde sıfır engellenmiş-sansürlenmiş-yasaklanmış paketi seçip kullana bilme hakkına sahip olalım.
  nereye girip çıkacağımıza neyi seyredip okuyacağımıza yada ne yapıcağımıza sadece ve sadece bizler karar vermeliyiz. mevcut sistem değil.

 12. Elmacik dedi ki:

  @neguvon, nerede ceza olacak demişler? Gerçekten çok ilginç arkadaşlar; kararı okumaya üşeniyorsunuz, okumadığınız bir şey hakkında konuşup duruyorsunuz; şaşırmamak elde değ***** />

  @adu2222, birileri maddeleri tek tek buraya kopyalamasın diye bu kadar yazı yazdık; benim yazdığım, referans verdiğim maddeleri buraya koyarak ne yapmaya çalıştığını anlamaya çalıştım; fakat sanırım sadece kopyala/yapıştır yaptın. Kendin kopyalamışsın, kendin okumamışsın, sosyal medyaya ilişkin ayarlar yapılabileceğini, kendi kopyaladığın yazı söylüyor. Birinin veya bir kaçının filtrelenebileceği söylendiğine göre, biri filtrelenince öteki filtrelenmemiş oluyor doğal olarak. Yani basit mantık kurallarını açıklamak zorunda kalacağımı hiç düşünmemiş***** />

  İkinci olarak, mevcut sistemdekilerin "kalkacağını" kimse söylemişti ki şimdi sen bunu söyleyip konuyu alakasız bir yere sürüklüyorsun. Mevcut sistem devam edecek ifadesini nasıl olur da "yeni sansür" şeklinde algılayabilirsiniz ki? Bugün nasılsa, o gün de aynen devam edecek. Bunda eleştirecek şeyler vardır elbette; fakat konuyla çok alakasız; BTK’nın kararıyla çok ***** />

  "İşlem kaydı"nın tanımını yazmışsın; şimdi ben sözlükten terörist kelimesinin tanımını buraya kopyalayıp, "TDK teröristmiş" desem ne kadar mantıklı olur? Kararı gerçekten okusan ve eleştiri yapsan başüstüne diyeceğim, fakat güzel kardeşim, kararın hiçbir yerinde işlem kaydı tutulduğunu söylemiyor. Oraya gereksiz bir tanım konulmuş; içeriğini okumadın bari hiç değilse başlığını oku yahu. BTK karar taslağını tam düzenlememiş anlaşılan, böyle nispeten tipografik denilebilecek bir hata yapmış; önemli olan, karar metninde "işlem kaydı" tutulup tutulmadığının olup olmaması; ki kararda işlem kaydı tutulacağına ilişkin hiçbir bilgi yok

  ———- Post added at 14:00 ———- Previous post was at 13:15 ———-

  Kararlarda, sözleşmelerde, kanunlarda vb mevzuat işlemlerinde, metnin yazılmasına başlamadan evvel metinde kullanılacak ifadelerin tanımı yapılır ki kimse yanlış anlamasın; işlem kaydının tanımı yapılmış, fakat metinde kullanılmamış, dolayısıyla karardan işlem kaydı olmadığı anlaşılıyor. Üstelik diyelim ki mevzuat bilmiyoruz; yorumlayamadık, anlayamadık; hiç değilse yorumlarımızı yazdığımız şu sitede, SDN’nin yatpığı BTK röportajını izleyelim. Tam da bu konu bu yüzden açılmış zaten; herkes kendi kafasından bir şeyler uydurmasın, yanlış bilgi olmasın vs; burada başkan diyor ki "böyle bir kaydın tutulması mümkün değil, çok büyük yatırımlar gerekir, o kadar bilgi nerede depolanacak".

  Özetle değerli arkadaşlar bu kadar inatla yorum yapmadan evvel; karar metnini okuyalım, anlamadıysak araştıralım, yok araştırmadıysak bari en azından şuraya yorum yazmadan önce neye yorum yazdığımıza dikkat edelim. Hiçbirini yapamıyorsak en azından şuraya SDN’nin koyduğu videoyu izleyelim bari..

  Herkes bir şey söylüyor, fakat kimin bilgiyi nereden aldığı belli değil; ortada karar var, kimse onu okumamış, herkes gazete okumuş. Ortada röportaj var, kimse onu izlememiş, herkes televizyon izlemiş.

 13. Elmacik dedi ki:

  @neguvon, nerede ceza olacak demişler? Gerçekten çok ilginç arkadaşlar; kararı okumaya üşeniyorsunuz, okumadığınız bir şey hakkında konuşup duruyorsunuz; şaşırmamak elde değ***** />

  @adu2222, birileri maddeleri tek tek buraya kopyalamasın diye bu kadar yazı yazdık; benim yazdığım, referans verdiğim maddeleri buraya koyarak ne yapmaya çalıştığını anlamaya çalıştım; fakat sanırım sadece kopyala/yapıştır yaptın. Kendin kopyalamışsın, kendin okumamışsın, sosyal medyaya ilişkin ayarlar yapılabileceğini, kendi kopyaladığın yazı söylüyor. Birinin veya bir kaçının filtrelenebileceği söylendiğine göre, biri filtrelenince öteki filtrelenmemiş oluyor doğal olarak. Yani basit mantık kurallarını açıklamak zorunda kalacağımı hiç düşünmemiş***** />

  İkinci olarak, mevcut sistemdekilerin "kalkacağını" kimse söylemişti ki şimdi sen bunu söyleyip konuyu alakasız bir yere sürüklüyorsun. Mevcut sistem devam edecek ifadesini nasıl olur da "yeni sansür" şeklinde algılayabilirsiniz ki? Bugün nasılsa, o gün de aynen devam edecek. Bunda eleştirecek şeyler vardır elbette; fakat konuyla çok alakasız; BTK’nın kararıyla çok ***** />

  "İşlem kaydı"nın tanımını yazmışsın; şimdi ben sözlükten terörist kelimesinin tanımını buraya kopyalayıp, "TDK teröristmiş" desem ne kadar mantıklı olur? Kararı gerçekten okusan ve eleştiri yapsan başüstüne diyeceğim, fakat güzel kardeşim, kararın hiçbir yerinde işlem kaydı tutulduğunu söylemiyor. Oraya gereksiz bir tanım konulmuş; içeriğini okumadın bari hiç değilse başlığını oku yahu. BTK karar taslağını tam düzenlememiş anlaşılan, böyle nispeten tipografik denilebilecek bir hata yapmış; önemli olan, karar metninde "işlem kaydı" tutulup tutulmadığının olup olmaması; ki kararda işlem kaydı tutulacağına ilişkin hiçbir bilgi yok

 14. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaslar niye BTK yı savunma derdine düştünüz. Sütten çıkmış ak kaşık mılar . Çok mu masumlar. Bahsedilen standart paket bile sansur içeriyor çok sukur ki dns değiştirerek aşabiliyoruz. Sadece şunu düşünün eğer siz saklıysanız değişen birşey olmaz, dns değiştirerek(suç sayılmıycaksa tabıki) kurtulabileceğiz, FAKAT eğer biz haklıysak olabilecekleri bir düşünsenize? BTK nın önceki bildirileriyle bugunki açıklamaların birbiriyle örtüşmediğini düşünürsek tedbirli ve tedirgin olmamız gayet normal. şu dns konusunda detaylı bir açıklama yapmadıkları sürece beni ikna edemezler, öyle soruları tek kelimeyle geçiştirip konuyu başka yere getirdikleri sürece isterlerse 1000 tane basın açıklaması yapsınlar anlamı yok.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Çevir kazı yanmasın…

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim millet adam olmaz! Yuzyilda gecse olmaz !
  Yav bir yaygara kopardilar internete sansur geliyor diye. Hani nerde, hicbirsey ***** bilmeden konusmak beles . bir deli tasi kuyuya atar kirk akilli ***** muhalefet olsunda ne olursa olsun. insafsizlar!!!

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Bu konuda bence önemli noktalar göz ardı edilip hep sansür üzerine konuşuluyor
  Birincisi, standart paket denilen şey zaten her gün yeni sitelerin engellendiği şu anki durum. Çocukları korumak adına bu yeni paketler çıkartılıyorsa, standart paket adı verilen güncel durumun da güncellenip, engellenen sitelerin açılması gerekmiyor mu? Burada yapılan “bir şey değişmeyecek” açıklaması, aslında uzun süredir tepki çeken, bir çok kullanıcının şikayetçi olduğu (ki neredeyse herkes öğrendi DNS ayarlarını, niye acaba) durumun bir norm olarak kabul ettirilmesi.
  İkincisi ve bence bu yeni düzenlemede asıl itiraz edilmesi gereken nokta, bu yeni filtrelerin içeriklerinin herkes için belirlenecek olması. Çocuğunuz var ve diyelim çocuk paketi aldınız. Beyaz olarak etiketlenen sitelere erişebileceksiniz sadece. Peki bu etiketleme neye göre yapılacak? Benim kendi çocuğum için uygun bulduğum bir site bu etikete sahip değilse ne olacak? Ya da tersini düşünelim, benim çocuğum için uygun bulmadığım bir site etiketlenmişse ne olacak? Sonuçta insanlar tek tip değil. Herkesin kendi çocuğu için uygun gördüğü ve uygun görmediği içerik farklı farklı.
  Aynı sorun aile filtresi için de geçerli. Siyah etiketlenen siteler söz konusu olacak, bu sitelere erişilemeyecek. Yine bu etiketlemenin neye göre yapılacağı belli değil.
  Eleştirilen noktalardan biri de zaten bu etiketlemenin sonuçlarının erişilebilir olmaması.

  Sonuç olarak, hem bu filtre tartışması ile halihazırda geçerli olan durumun norm kabul edilerek tartışması da yapılmaz oluyor, hem de ebeveynlerin sorumluluklarını üzerine almış oluyor BTK.

 18. adu2222 dedi ki:
  Elmacik Nickli Üyeden Alıntı
  1- Deniliyor ki, bir paketi seçen, bunu düzenleyemeyecek; oysa kurul kararının 6. maddesi 2. fıkrasına göre, kullanıcılar kendilerine verilecek olan şifreyle neyin filtrelenip neyin filtrelenmeyeceğine kendileri karar verebilecek. Kurul bunu internet sağlayıcılara 7. madde 6. fıkra ve 8. fıkra ile mecbur etmiş. Yani internet sağlayıcılara bir inisiyatif bırakılmamış, herkes kendi paketinde örneğin "ben bu paketi kullanıyorum ama sosyal medyaya erişim açık olsun filtrelenmesin" gibi ayarlar yapabilecek. O yüzden editörün bu konudaki ifadesi doğru değ*****

  Kullanıcı profilleri
  6-(2) Aile profilini kullanmak isteyen bir kullanıcı, ayrıca oyun site ve uygulamaları, sohbet site ve uygulamaları, sosyal medya site ve uygulamalarından birinin veya birkaçının filtrelenmesini isteyebilir. İşletmeciler bu hususta aboneleri ayrıca ve açıkça ***** />

  Kullanıcı profillerinin seçimi ve uygulanması
  7-(6) Güvenli İnternet hizmeti almak isteyen abonelere işletmeciler tarafından bir kullanıcı adı ve şifre tahsis edilecektir. Abone, bu kullanıcı bilgileri aracılığı ile İşletmeciler tarafından tasarlanan bir internet sitesi üzerinden, internet kullanımını kullanıcı profillerine göre düzenleyebilir. Aboneler istedikleri an kullanıcı adı ve parola bilgileri ile profiller arasında geçiş ***** />

  7-(8) İşletmeciler, profil düzenleme internet sitesine yer vermekle yükümlüdü***** />

  "ben bu paketi kullanıyorum ama sosyal medyaya erişim açık olsun filtrelenmesin" gibi bir ifade ben göremiyorum siz görüyorsanız neresindne bakıp gördüğünüzü banada açıklarsanız mutlu olurum. benim burada gördüğüm filtrelenmiş sitelerden eğer daha fazlasını filtrelemek istiyorsanız bu imkanı sizlere sağladığıdır ama filtrelenmiş bir siteyi yani yasaklı bir siteyi beyaz listeye ekleye bilirsiniz diye bir ibare görmüyorum

  Elmacik Nickli Üyeden Alıntı
  2- Deniliyor ki, kullanıcıya tercih bırakılmamış, illa da bir paket seçmesi lazım. Kurul kararına göre, kullanıcı internet hizmeti alırken "güvenli internet hizmeti almak istemiyorum" şeklinde tercihte bulunabilecek. Bu durumda standart pakete girecekler ve herhangi bir filtreleme uygulanmayacak. (Madde 7/4) Ayrıca, yine kurul kararına göre kullanıcı istediği zaman paketler arasında geçiş yapabilecek.

  7-(4) Güvenli internet hizmeti almayı tercih etmeyen kullanıcı, standart profil üzerinden hizmet alır. İşletmeciler bu hususta bireysel aboneleri talep olmaksızın bilgilendirmekle yükümlüdü***** />

  Tanımlar
  MADDE 4 – (1) Bu Usul ve Esaslarda geçen;
  k) Standart profil: Kullanıcının erişebileceği internet site ve uygulamalarına ait bir sınırlamanın olmadığı, mevcut mevzuat kapsamında internete erişimin sağlandığı profili,

  evet bizlere paket seçimini kanunen yaptırıyorlar bunun adı isterse standart olsun isterse aile olsun bu ZORUNLU bir seçim bunu kullanmama gibi bir şansımız yok.
  standart profilde kullanıcının erişebileceği internet site ve uygulamalarına ait bir sınırlamanın oldığını, mevcut mevzuat kapsamında internete erişimin sağlandığını belirtiyor burada ne anlıyoruz/sunuz evet bir sınırlama yok ama mevcut mevzuat taki engellemeler yasaklanmalar ve sansürlenmiş sitelerin kalkmadığını ve hatta ileriki zamanlarda mevcut mevzuat kapsamı altında dahada site eklene bileceğini yanılıyormuyum? eğer yanılıyorsam lütfen ***** />

  Elmacik Nickli Üyeden Alıntı
  3- Deniliyor ki, kimin nereye girdiği kayıt edilecek ve fişleme yapılacak. Kesinlikle çok feci bir çarpıtma söz konusu; tam tersine kurul kararına göre "servis sağlayıcılar kullanıcıların kişisel verilerini korumak ve bilgi güvenliğini sağlamakla yükümlü" olacaklar. Yani kurul bırakın fişlemeyi, tam tersine internet sağlayıcıları, kişisel verileri korumaya mecbur ediyor. (Madde 9/8) (Bu elbette göreceli bir durum, ama işin aslı söylendiği gibi değil.) Bununla birlikte, kurul kararında, kim hangi saatte hangi adrese girmiş gibi bir kayıt tutulacağına ilişkin hiçbir ibare yok; yani burada da bir yanlış bilgilendirme söz konusu. Hatta "bu bilgiyi nereden aldınız, kimin nereye hangi saatte girdiğinin kayıt edileceğini nereden çıkardınız" diye sorulacak bir durum *****

  9-(8)İşletmeciler güvenli internet hizmetinin sunumunda kişisel verileri korumak ve bilgi güvenliğini sağlamakla yükümlüdü***** />

  Tanımlar
  MADDE 4 – (1) Bu Usul ve Esaslarda geçen;
  f) İşlem kaydı: İşlemin ileriki bir tarihte tanımlanabilmesini teminen söz konusu işleme ilişkin olarak tutulan ve en az işlemi yapan kişi, işlemin yapıldığı tarih, yapılan işlemin detayı ve niteliği ile işlemi yapan kişinin bağlandığı nokta bilgilerini içeren elektronik kayıtları,

  Elmacik Nickli Üyeden Alıntı
  4- Deniliyor ki, filtreyi aşmaya çalışan cezalandırılacak, fişlenecek. Yine büyük bir çarpıtma. Kurul kararında filtreyi aşmaya çalışanlar hakkında hiçbir işlem öngörülmemiş; yani ceza verilecek diyenler neye göre ceza verilecek veya ne ceza verilecek belirtmiyor; çünkü kurul kararında kişilerin hiçbir şekilde cezalandırılacağına veya filtreyi aşmaya çalışanların kurula bildirileceğine ilişkin hiçbir uygulama yok. Kurul kararı 11. madde 1. fıkrasına göre, seçilen paketteki filtrenin sağlıklı çalışması için internet sağlayıcılar gerekli önlemleri alacak. Bu da şu anlama geliyor; diyelim ki çocuk filtresini seçtiniz fakat çocuğunuz bu filtreyi aşmaya çalışıyor; işte internet sağlayıcı bunu engelleyecek ve filtrenin aşılmaması ve seçtiğiniz paketin gerçekten düzgün çalışması için tedbir alacak. Bu sırada da sizin bilgilerinizi kaydedip bir yerlere iletmesi söz konusu değ***** />

  Nitekim herkes biliyor şu anki mevcut filtre uygulamalarının hepsi aşılabilir durumda; böyle bir durumda da söz konusu filtrelemenin hiçbir değeri kalmıyor; işte kurul buna açıklık getiriyor ve filtre olacaksa adam gibi olsun diyor. O yüzden burada büyük bir çarpıtma ve yanlış bilgi aktarımı var; internet kafelerdeki filtre programlarıyla buradaki "filtre" sözcüğünün aynı olması nedeniyle, bir TV editörü bile hakkında konuştuğu kurul kararını okumadan veya değerlendirmeden, sırf isim benzerliğinden dolayı yanlış bilgilendirme yapı***** />

  Bütün bunlar bir yana; ben sektörün içinde olduğum için doğrudan biliyorum; birçok aile bu filtreleri evlerinde kullanmak istiyorlar; ben onlarca müşteri için bugüne kadar farklı uygulamalar denedim; OpenDNS de bunlara dahil. Fakat hepsi bir şekilde aşıldığı için, çocuğum hala buralara giriyor diye şikayet ediyorlar. İşte BTK kararı, tam olarak buna açıklık getiriyor; filtre seçilmişse, o filtre düzgün çalışacak diyor; hiçbir şekilde filtreyi aşan cezalandırılır veya kurula bildirilir gibi bir şey söz konusu değ*****

  evet kullanıcılara değil işletmecilere bir ceza var..
  diğer arkadaşın yazısında alıntı yaparken hata yapmışım.

  ———- Post added at 15:07 ———- Previous post was at 14:56 ———-

  SARKAT Nickli Üyeden Alıntı
  Senin için eski kullanıcıların standart paket ile değişen hiç bir şeyi olmaycak sözü ne ifade ediyor. Niye bizim sanki bir yasak varda BTK yı haksız yere savunuyormuşuz gibi düşünüyorsun. Biz açıklama ve yazılanlara göre yprum yapı*****

  bana birşey ifade etmesi ***** />

  ben gerçek hayattan örnek veriyorum. ben ve benim gibi internet kullanıcıları dns lerini değiştirmekdikleri taktirde yüzlerce binlerce siteye erişimi engellenmiş durumda. eğer bu sizin için bir yasak değilse hayatınızda başarılarınızın devamını diliyorum.

 19. adu2222 dedi ki:
  Elmacik Nickli Üyeden Alıntı
  1- Deniliyor ki, bir paketi seçen, bunu düzenleyemeyecek; oysa kurul kararının 6. maddesi 2. fıkrasına göre, kullanıcılar kendilerine verilecek olan şifreyle neyin filtrelenip neyin filtrelenmeyeceğine kendileri karar verebilecek. Kurul bunu internet sağlayıcılara 7. madde 6. fıkra ve 8. fıkra ile mecbur etmiş. Yani internet sağlayıcılara bir inisiyatif bırakılmamış, herkes kendi paketinde örneğin "ben bu paketi kullanıyorum ama sosyal medyaya erişim açık olsun filtrelenmesin" gibi ayarlar yapabilecek. O yüzden editörün bu konudaki ifadesi doğru değ*****

  Kullanıcı profilleri
  6-(2) Aile profilini kullanmak isteyen bir kullanıcı, ayrıca oyun site ve uygulamaları, sohbet site ve uygulamaları, sosyal medya site ve uygulamalarından birinin veya birkaçının filtrelenmesini isteyebilir. İşletmeciler bu hususta aboneleri ayrıca ve açıkça ***** />

  Kullanıcı profillerinin seçimi ve uygulanması
  7-(6) Güvenli İnternet hizmeti almak isteyen abonelere işletmeciler tarafından bir kullanıcı adı ve şifre tahsis edilecektir. Abone, bu kullanıcı bilgileri aracılığı ile İşletmeciler tarafından tasarlanan bir internet sitesi üzerinden, internet kullanımını kullanıcı profillerine göre düzenleyebilir. Aboneler istedikleri an kullanıcı adı ve parola bilgileri ile profiller arasında geçiş ***** />

  7-(8) İşletmeciler, profil düzenleme internet sitesine yer vermekle yükümlüdü***** />

  "ben bu paketi kullanıyorum ama sosyal medyaya erişim açık olsun filtrelenmesin" gibi bir ifade ben göremiyorum siz görüyorsanız neresindne bakıp gördüğünüzü banada açıklarsanız mutlu olurum. benim burada gördüğüm filtrelenmiş sitelerden eğer daha fazlasını filtrelemek istiyorsanız bu imkanı sizlere sağladığıdır ama filtrelenmiş bir siteyi yani yasaklı bir siteyi beyaz listeye ekleye bilirsiniz diye bir ibare görmüyorum

  Elmacik Nickli Üyeden Alıntı
  2- Deniliyor ki, kullanıcıya tercih bırakılmamış, illa da bir paket seçmesi lazım. Kurul kararına göre, kullanıcı internet hizmeti alırken "güvenli internet hizmeti almak istemiyorum" şeklinde tercihte bulunabilecek. Bu durumda standart pakete girecekler ve herhangi bir filtreleme uygulanmayacak. (Madde 7/4) Ayrıca, yine kurul kararına göre kullanıcı istediği zaman paketler arasında geçiş yapabilecek.

  7-(4) Güvenli internet hizmeti almayı tercih etmeyen kullanıcı, standart profil üzerinden hizmet alır. İşletmeciler bu hususta bireysel aboneleri talep olmaksızın bilgilendirmekle yükümlüdü***** />

  Tanımlar
  MADDE 4 – (1) Bu Usul ve Esaslarda geçen;
  k) Standart profil: Kullanıcının erişebileceği internet site ve uygulamalarına ait bir sınırlamanın olmadığı, mevcut mevzuat kapsamında internete erişimin sağlandığı profili,

  evet bizlere paket seçimini kanunen yaptırıyorlar bunun adı isterse standart olsun isterse aile olsun bu ZORUNLU bir seçim bunu kullanmama gibi bir şansımız yok.
  standart profilde kullanıcının erişebileceği internet site ve uygulamalarına ait bir sınırlamanın oldığını, mevcut mevzuat kapsamında internete erişimin sağlandığını belirtiyor burada ne anlıyoruz/sunuz evet bir sınırlama yok ama mevcut mevzuat taki engellemeler yasaklanmalar ve sansürlenmiş sitelerin kalkmadığını ve hatta ileriki zamanlarda mevcut mevzuat kapsamı altında dahada site eklene bileceğini yanılıyormuyum? eğer yanılıyorsam lütfen ***** />

  Elmacik Nickli Üyeden Alıntı
  3- Deniliyor ki, kimin nereye girdiği kayıt edilecek ve fişleme yapılacak. Kesinlikle çok feci bir çarpıtma söz konusu; tam tersine kurul kararına göre "servis sağlayıcılar kullanıcıların kişisel verilerini korumak ve bilgi güvenliğini sağlamakla yükümlü" olacaklar. Yani kurul bırakın fişlemeyi, tam tersine internet sağlayıcıları, kişisel verileri korumaya mecbur ediyor. (Madde 9/8) (Bu elbette göreceli bir durum, ama işin aslı söylendiği gibi değil.) Bununla birlikte, kurul kararında, kim hangi saatte hangi adrese girmiş gibi bir kayıt tutulacağına ilişkin hiçbir ibare yok; yani burada da bir yanlış bilgilendirme söz konusu. Hatta "bu bilgiyi nereden aldınız, kimin nereye hangi saatte girdiğinin kayıt edileceğini nereden çıkardınız" diye sorulacak bir durum *****

  9-(8)İşletmeciler güvenli internet hizmetinin sunumunda kişisel verileri korumak ve bilgi güvenliğini sağlamakla yükümlüdü***** />

  Tanımlar
  MADDE 4 – (1) Bu Usul ve Esaslarda geçen;
  f) İşlem kaydı: İşlemin ileriki bir tarihte tanımlanabilmesini teminen söz konusu işleme ilişkin olarak tutulan ve en az işlemi yapan kişi, işlemin yapıldığı tarih, yapılan işlemin detayı ve niteliği ile işlemi yapan kişinin bağlandığı nokta bilgilerini içeren elektronik kayıtları,

  Elmacik Nickli Üyeden Alıntı
  4- Deniliyor ki, filtreyi aşmaya çalışan cezalandırılacak, fişlenecek. Yine büyük bir çarpıtma. Kurul kararında filtreyi aşmaya çalışanlar hakkında hiçbir işlem öngörülmemiş; yani ceza verilecek diyenler neye göre ceza verilecek veya ne ceza verilecek belirtmiyor; çünkü kurul kararında kişilerin hiçbir şekilde cezalandırılacağına veya filtreyi aşmaya çalışanların kurula bildirileceğine ilişkin hiçbir uygulama yok. Kurul kararı 11. madde 1. fıkrasına göre, seçilen paketteki filtrenin sağlıklı çalışması için internet sağlayıcılar gerekli önlemleri alacak. Bu da şu anlama geliyor; diyelim ki çocuk filtresini seçtiniz fakat çocuğunuz bu filtreyi aşmaya çalışıyor; işte internet sağlayıcı bunu engelleyecek ve filtrenin aşılmaması ve seçtiğiniz paketin gerçekten düzgün çalışması için tedbir alacak. Bu sırada da sizin bilgilerinizi kaydedip bir yerlere iletmesi söz konusu değ***** />

  Nitekim herkes biliyor şu anki mevcut filtre uygulamalarının hepsi aşılabilir durumda; böyle bir durumda da söz konusu filtrelemenin hiçbir değeri kalmıyor; işte kurul buna açıklık getiriyor ve filtre olacaksa adam gibi olsun diyor. O yüzden burada büyük bir çarpıtma ve yanlış bilgi aktarımı var; internet kafelerdeki filtre programlarıyla buradaki "filtre" sözcüğünün aynı olması nedeniyle, bir TV editörü bile hakkında konuştuğu kurul kararını okumadan veya değerlendirmeden, sırf isim benzerliğinden dolayı yanlış bilgilendirme yapı***** />

  Bütün bunlar bir yana; ben sektörün içinde olduğum için doğrudan biliyorum; birçok aile bu filtreleri evlerinde kullanmak istiyorlar; ben onlarca müşteri için bugüne kadar farklı uygulamalar denedim; OpenDNS de bunlara dahil. Fakat hepsi bir şekilde aşıldığı için, çocuğum hala buralara giriyor diye şikayet ediyorlar. İşte BTK kararı, tam olarak buna açıklık getiriyor; filtre seçilmişse, o filtre düzgün çalışacak diyor; hiçbir şekilde filtreyi aşan cezalandırılır veya kurula bildirilir gibi bir şey söz konusu değ*****

  evet kullanıcılara değil işletmecilere bir ceza var..
  diğer arkadaşın yazısında alıntı yaparken hata yapmışım.

 20. SARKAT dedi ki:
  adu2222 Nickli Üyeden Alıntı
  eskisi ile yenisi arasında ki fark nedir biliyormusun?

  eskisi dediğin kanunlaşmamış hali yenisi dediğin kanunlaşmış hali

  bu sebeble futbol takımı destekler gibi bakmayın olayı sizde çok iyi biliyor ve farkındasınız internetinizin yasaklı-sansürlenmiş ve engllenmiş olduğunu bunu neden burada sölemekten çekindiğinizi anlamıyorum. neden bir yerlere ulaşmak için farklı yollara yönlendirilğiniz/miz halde bunun sanki olması gerekenmiş gibi görüyor ve yaşıyorsunuz?
  dünden bu yana sorduğum soruya/lara cevap yazarsan gerçekten sizin kadar mutlu olucam. = diye bilirmisiniz kullandığım internet sansüzsüz engellenmemiş ve herhan gibi bir yasaklaması ***** />

  Senin için eski kullanıcıların standart paket ile değişen hiç bir şeyi olmaycak sözü ne ifade ediyor. Niye bizim sanki bir yasak varda BTK yı haksız yere savunuyormuşuz gibi düşünüyorsun. Biz açıklama ve yazılanlara göre yprum yapıyoruz.

 21. adu2222 dedi ki:
  SARKAT Nickli Üyeden Alıntı
  İyide dostum sen eski uygulamayı mı eleştiriyorsun yoksa yeni yapılacak uygulamayı mı ben anlayamadım.

  Bugün bir yasaklı siteye DNS değiştirerek giriyorsan yine DNS girerek değiştereceksin. Bunun çıkan yasa ile bir ilgisi nedir?

  Ha sen eskiden beri yapılan uygulamaları eleştiriyorsan bu konu ile alakası yok. O ayrı bir tartışma konusu..

  eskisi ile yenisi arasında ki fark nedir biliyormusun?

  eskisi dediğin kanunlaşmamış hali yenisi dediğin kanunlaşmış hali

  bu sebeble futbol takımı destekler gibi bakmayın olayı sizde çok iyi biliyor ve farkındasınız internetinizin yasaklı-sansürlenmiş ve engllenmiş olduğunu bunu neden burada sölemekten çekindiğinizi anlamıyorum. neden bir yerlere ulaşmak için farklı yollara yönlendirilğiniz/miz halde bunun sanki olması gerekenmiş gibi görüyor ve yaşıyorsunuz?
  dünden bu yana sorduğum soruya/lara cevap yazarsan gerçekten sizin kadar mutlu olucam. = diye bilirmisiniz kullandığım internet sansüzsüz engellenmemiş ve herhan gibi bir yasaklaması ***** color="Silver">

  ———- Post added at 14:07 ———- Previous post was at 14:02 ———-

  neguvon Nickli Üyeden Alıntı
  dön bebeğim dön 180 derece dön ilk yapılan açıklamalarda filtre paketi aşanlara ceza gelecek yok herkes standar pakete geçecek dns ler geçersiz olacak .ya bizzat altına attıkları imzalarla belgeler intenrnette mevcut her gün yeni bir açıklma yapılıyor yaw benmi körmüyorum sizmi sağırsınız.

  hayır olumu öyle şey üsteki arkadaşın verdiği linkte zaten yazıyor "İdari para cezaları ve diğer yaptırımlar" ve herkesin paket kullanması mecburiyeti olarak sadece standart paketi paketten saymadıkları için bu şekilde lanse ediliyor sadece ve hatta bu engellemerde servis sağlıyıcıları yetersiz olursa kurum bizzat kendisi kullanıcıya müdahale etmesi bile söz konusu hepsi ve daha fazlası yazıyor

 22. adu2222 dedi ki:
  SARKAT Nickli Üyeden Alıntı
  İyide dostum sen eski uygulamayı mı eleştiriyorsun yoksa yeni yapılacak uygulamayı mı ben anlayamadım.

  Bugün bir yasaklı siteye DNS değiştirerek giriyorsan yine DNS girerek değiştereceksin. Bunun çıkan yasa ile bir ilgisi nedir?

  Ha sen eskiden beri yapılan uygulamaları eleştiriyorsan bu konu ile alakası yok. O ayrı bir tartışma konusu..

  eskisi ile yenisi arasında ki fark nedir biliyormusun?

  eskisi dediğin kanunlaşmamış hali yenisi dediğin kanunlaşmış hali

  bu sebeble futbol takımı destekler gibi bakmayın olayı sizde çok iyi biliyor ve farkındasınız internetinizin yasaklı-sansürlenmiş ve engllenmiş olduğunu bunu neden burada sölemekten çekindiğinizi anlamıyorum. neden bir yerlere ulaşmak için farklı yollara yönlendirilğiniz/miz halde bunun sanki olması gerekenmiş gibi görüyor ve yaşıyorsunuz?
  dünden bu yana sorduğum soruya/lara cevap yazarsan gerçekten sizin kadar mutlu olucam. = diye bilirmisiniz kullandığım internet sansüzsüz engellenmemiş ve herhan gibi bir yasaklaması yok.

 23. neguvon dedi ki:

  dön bebeğim dön 180 derece dön ilk yapılan açıklamalarda filtre paketi aşanlara ceza gelecek yok herkes standar pakete geçecek dns ler geçersiz olacak .ya bizzat altına attıkları imzalarla belgeler intenrnette mevcut her gün yeni bir açıklma yapılıyor yaw benmi körmüyorum sizmi sağırsınız.

 24. SARKAT dedi ki:
  adu2222 Nickli Üyeden Alıntı
  konuyu herşeyden önce kişisel algılamayın. konu sen ben o bu şu değil konu burada bir bütün bana dokunmayan yılan 1000 yıl yaşasın olmamalı. şimdi siz uydunet kullanıyorum diyorsun peki uydunet kullanıcıları DNS lerinizi default olarakmı kullanıyorsunuz yoksa mahkeme kararı ile engellenmiş site vs. erişmek için DNS değiştirme yada farklı bir sistem prg. kullanıyormusunuz?

  sorduğun soruda cevabını kendin veriyorsun ama sadece görmü***** />
  bizler bir siteye bir servise yada farklı birşeylere ulaşmak için neden DNS lerimiz değiştirmek zorunda bırakılıyoruz? çünkü ulaşmak istediğimiz şeyler zaten yasaklı-sansürlü-engellenmiş durumda sebeb bu.

  malesef bizler şuan yasaklı-sansürlü ve engellenmiş bir internet içerisindeyiz ama bunu bütün kullanıcılara böyle birşey yokmuş gibi empoze ediliyor..

  neden bizlere sundukları paketlerde sıfır sansürsüz-engellenmemiş-yasaklanmamış paket yok neden bunu bireyin kendi isteği ile bağlantılı değil.. tamam bana aile çocuk yurt içi paketleri versin bunlara bir karşıt görüşüm yok gerekirse bende destekçisi olurum ama bana mecbur kıldığı standart pakette neden hala yasaklı siteler var ben neden standart pakette bir siteye servise vs. ulaşmak için DNS değiştirmek zorundayım neden bunu kaldırmıyor da herşey eskisi gibi devam edicek deniyor zaten şuan ki sistem engellenmiş yasaklanmış sansürlü..

  İyide dostum sen eski uygulamayı mı eleştiriyorsun yoksa yeni yapılacak uygulamayı mı ben anlayamadım.

  Bugün bir yasaklı siteye DNS değiştirerek giriyorsan yine DNS girerek değiştereceksin. Bunun çıkan yasa ile bir ilgisi nedir?

  Ha sen eskiden beri yapılan uygulamaları eleştiriyorsan bu konu ile alakası yok. O ayrı bir tartışma konusu..

 25. adu2222 dedi ki:
  SARKAT Nickli Üyeden Alıntı
  Ben ttnet kullanmıyorum uydunet kullanıyorum. Şu an dns ile girenler standart pakette yine dns ile girebilecek. Burda sorun nedir?

  Değişen nedir

  konuyu herşeyden önce kişisel algılamayın. konu sen ben o bu şu değil konu burada bir bütün bana dokunmayan yılan 1000 yıl yaşasın olmamalı. şimdi siz uydunet kullanıyorum diyorsun peki uydunet kullanıcıları DNS lerinizi default olarakmı kullanıyorsunuz yoksa mahkeme kararı ile engellenmiş site vs. erişmek için DNS değiştirme yada farklı bir sistem prg. kullanıyormusunuz?

  sorduğun soruda cevabını kendin veriyorsun ama sadece görmü***** />
  bizler bir siteye bir servise yada farklı birşeylere ulaşmak için neden DNS lerimiz değiştirmek zorunda bırakılıyoruz? çünkü ulaşmak istediğimiz şeyler zaten yasaklı-sansürlü-engellenmiş durumda sebeb bu.

  malesef bizler şuan yasaklı-sansürlü ve engellenmiş bir internet içerisindeyiz ama bunu bütün kullanıcılara böyle birşey yokmuş gibi empoze ediliyor..

  neden bizlere sundukları paketlerde sıfır sansürsüz-engellenmemiş-yasaklanmamış paket yok neden bunu bireyin kendi isteği ile bağlantılı değil.. tamam bana aile çocuk yurt içi paketleri versin bunlara bir karşıt görüşüm yok gerekirse bende destekçisi olurum ama bana mecbur kıldığı standart pakette neden hala yasaklı siteler var ben neden standart pakette bir siteye servise vs. ulaşmak için DNS değiştirmek zorundayım neden bunu kaldırmıyor da herşey eskisi gibi devam edicek deniyor zaten şuan ki sistem engellenmiş yasaklanmış sansürlü..

 26. champion dedi ki:

  İnternet’in sonu mu geliyor?

  22 Ağustos, İnternet’in öldürüleceği gün mü olacak yoksa?

  Hayır!

  Ne bir sansür girişimi, ne de İnternet okurlarını izleme derdi…

  Olan şudur…

  Sapla saman birbirine karıştırıldı.

  İlk bilgiler, "İnternet’e sansür geliyor" şeklinde yayılınca…

  Yani…

  Delinin biri kuyuya taş atınca…

  Herkes o taşı kuyudan çıkarmaya çalışı***** />

  ***

  BTK Başkanı Tayfun Acarer’le dün akşam bir grup gazeteci arkadaşla, yemek yedik ve bu meseleyi tüm detaylarıyla tartıştık.

  CNN Türk ekranında söylediklerimi, Tayfun Bey’e de sö***** />

  Başta Tayfun Bey başta olmak üzere, bu uygulamanın altında olan herke, meseleyi kamuoyuyla paylaşma konusunda yetersiz kaldı. Hal böyle olunca, isteyen istediği tarafa ç***** />

  Peki…

  Nedir meselenin özü?

  ***

  Marketing Türkiye’den arayan arkadaşlara söylediklerimi buradan tekrarlayayım:

  "22 Ağustos günü, hayatımızda hiçbir değişiklik olmayacak!"

  Yani…

  İnternet’i bugünkü gibi kullanacağız ve hiçbir filtreye geçmeyeceğ***** />

  Evet, filtreye geçmeyeceğ***** />

  Buna mecbur değiliz…

  Kimse bizi herhangi bir pakete girmemiz için baskı yapamaz…

  Kimse bırakın baskıyı, telkinde bile bulunamaz…

  İyi de kardeşim…

  Nereden çıktı bu filtre?

  ***

  Talep geldi BTK’ya… Çocuğunun İnternet ortamında kötü alışkanlıklar edinmesini istemeyenler talepte bulundu. Ya da çocuğunun İnternet’te oyun hastalığından kurtulmasını isteyen aileler, tedbir alınmasını ***** />

  BTK da, bir dizi paketler hazırladı.

  Çocuk paketi, yurtiçi paketi vs…

  Mevcut işleyişe de standart paket adını ***** />

  İşte ne olduysa bundan sonra oldu… Oysa, bugün hayatımızda sözü edilen paketler, Digitürk’te, Smart’a var.. Siz en düşük pakete yani standart pakete üye oluyorsunuz, onlar size diğer paketleri de öneriyorlar. Spor paketi, sinema paketi, erotik paket… İsterseniz standart paketten çıkıyorsunuz, istemezseniz mevcut durumunuzu koruyorsunuz.

  Diyelim ki, mevcut paketin dışına çıktınız, bir süre diğer paketleri kullandınız. Daha sonra bu paketten vazgeçemez misiniz? Geçersiniz, karar değiştirip, tekrar mevcut paketinize dönüş ***** />

  İşte BTK’nın da, söylediği budur.

  Kimseye zorlama yapılmıyor, kimseye bir şey dayatılmıyor, kimseye zorla filtre uygulanmıyor. Ve de en önemlisi, İnternet’e hiç kimse ömür falan biçmiyor. 22 Ağustos’ta da kimsenin İnternet’ine bir şey olmuyor, kimse takibe alınmı***** />

  İnatla "hayır" diyenlere ve "devlet bizi denetleyecek" saçmalığında bulunanlara ***** align="left">
  Hadi Özışık

  Kaynak : ***** />

 27. Elmacik dedi ki:

  HaberTürk editörü sayın arkadaşın yukarıda linki verilen videosunda her ne kadar makul talepler olsa da, aşırı yanlış bilgilendirme var. Zannediyorum bazı arkadaşlar taraf tutmaktan dolayı, söz konusu kararlar hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadan sayın editöre inanmayı daha kolay ***** />

  SDN’nin ilgili röportajında BTK başkanının belirttiği gibi, büyük medyanın editörleri bile bir kaç sayfalık bir şeyi okumadan, sadece kulaktan dolma bilgilerle açıklamalar yapıp kamuoyunu yanlış şekillerde bilgilendiriyor ve bilgi kirliliğine yol açıyorlar. Başkanın açıklamaları çok makul ve bilgilendirici; bu konuda eleştiri getirenler konuyla ilgili değil, siyasi eleştiri ***** />

  BTK’nın bazı kararlarının makul olmaması, elbette kimseye durduk yerde yalan haber yapma veya bilgiyi çarpıtma hakkı ***** />

  İşte videoda ve sair medyada yanlış aktarılan bilgiler:

  1- Deniliyor ki, bir paketi seçen, bunu düzenleyemeyecek; oysa kurul kararının 6. maddesi 2. fıkrasına göre, kullanıcılar kendilerine verilecek olan şifreyle neyin filtrelenip neyin filtrelenmeyeceğine kendileri karar verebilecek. Kurul bunu internet sağlayıcılara 7. madde 6. fıkra ve 8. fıkra ile mecbur etmiş. Yani internet sağlayıcılara bir inisiyatif bırakılmamış, herkes kendi paketinde örneğin "ben bu paketi kullanıyorum ama sosyal medyaya erişim açık olsun filtrelenmesin" gibi ayarlar yapabilecek. O yüzden editörün bu konudaki ifadesi doğru değ***** />

  2- Deniliyor ki, kullanıcıya tercih bırakılmamış, illa da bir paket seçmesi lazım. Kurul kararına göre, kullanıcı internet hizmeti alırken "güvenli internet hizmeti almak istemiyorum" şeklinde tercihte bulunabilecek. Bu durumda standart pakete girecekler ve herhangi bir filtreleme uygulanmayacak. (Madde 7/4) Ayrıca, yine kurul kararına göre kullanıcı istediği zaman paketler arasında geçiş yapabilecek.

  3- Deniliyor ki, kimin nereye girdiği kayıt edilecek ve fişleme yapılacak. Kesinlikle çok feci bir çarpıtma söz konusu; tam tersine kurul kararına göre "servis sağlayıcılar kullanıcıların kişisel verilerini korumak ve bilgi güvenliğini sağlamakla yükümlü" olacaklar. Yani kurul bırakın fişlemeyi, tam tersine internet sağlayıcıları, kişisel verileri korumaya mecbur ediyor. (Madde 9/8) (Bu elbette göreceli bir durum, ama işin aslı söylendiği gibi değil.) Bununla birlikte, kurul kararında, kim hangi saatte hangi adrese girmiş gibi bir kayıt tutulacağına ilişkin hiçbir ibare yok; yani burada da bir yanlış bilgilendirme söz konusu. Hatta "bu bilgiyi nereden aldınız, kimin nereye hangi saatte girdiğinin kayıt edileceğini nereden çıkardınız" diye sorulacak bir durum ***** />

  4- Deniliyor ki, filtreyi aşmaya çalışan cezalandırılacak, fişlenecek. Yine büyük bir çarpıtma. Kurul kararında filtreyi aşmaya çalışanlar hakkında hiçbir işlem öngörülmemiş; yani ceza verilecek diyenler neye göre ceza verilecek veya ne ceza verilecek belirtmiyor; çünkü kurul kararında kişilerin hiçbir şekilde cezalandırılacağına veya filtreyi aşmaya çalışanların kurula bildirileceğine ilişkin hiçbir uygulama yok. Kurul kararı 11. madde 1. fıkrasına göre, seçilen paketteki filtrenin sağlıklı çalışması için internet sağlayıcılar gerekli önlemleri alacak. Bu da şu anlama geliyor; diyelim ki çocuk filtresini seçtiniz fakat çocuğunuz bu filtreyi aşmaya çalışıyor; işte internet sağlayıcı bunu engelleyecek ve filtrenin aşılmaması ve seçtiğiniz paketin gerçekten düzgün çalışması için tedbir alacak. Bu sırada da sizin bilgilerinizi kaydedip bir yerlere iletmesi söz konusu değ***** />

  Nitekim herkes biliyor şu anki mevcut filtre uygulamalarının hepsi aşılabilir durumda; böyle bir durumda da söz konusu filtrelemenin hiçbir değeri kalmıyor; işte kurul buna açıklık getiriyor ve filtre olacaksa adam gibi olsun diyor. O yüzden burada büyük bir çarpıtma ve yanlış bilgi aktarımı var; internet kafelerdeki filtre programlarıyla buradaki "filtre" sözcüğünün aynı olması nedeniyle, bir TV editörü bile hakkında konuştuğu kurul kararını okumadan veya değerlendirmeden, sırf isim benzerliğinden dolayı yanlış bilgilendirme yapı***** />

  Bütün bunlar bir yana; ben sektörün içinde olduğum için doğrudan biliyorum; birçok aile bu filtreleri evlerinde kullanmak istiyorlar; ben onlarca müşteri için bugüne kadar farklı uygulamalar denedim; OpenDNS de bunlara dahil. Fakat hepsi bir şekilde aşıldığı için, çocuğum hala buralara giriyor diye şikayet ediyorlar. İşte BTK kararı, tam olarak buna açıklık getiriyor; filtre seçilmişse, o filtre düzgün çalışacak diyor; hiçbir şekilde filtreyi aşan cezalandırılır veya kurula bildirilir gibi bir şey söz konusu değ***** />

  5- Yine haberde deniliyor ki, "eskiden mahkeme kararı çıkıyordu sayfada şimdi o da çıkmayacak, site kapalı mı açık mı belli olmayacak". Keşke gerçekten sayın editörün dediği gibi belirsizlik olsa. Kendisi bilgiyi nereden edinmiş bilemiyorum, fakat kesinlikle hakkında konuştuğu kurul kararından edinmediği kesin; sanırım birisi bir şey söylemiş, o da okumadan, değerlendirmeden taraftarlığına yenik düşmüş. Bir medyanın, hem de büyük bir medyada teknoloji editörlüğü yapan saygıdeğer bir kimsenin bu kadar yanlış bilgi vermesi, Türkiye’de internet kullanımının yeri hakkında maalesef acı bir bilgi ***** />

  Bu konuyla ilgili olarak kurul kararının değişik yerlerinde, örneğin 10. maddenin 1. fıkrasında açıkça deniliyor ki, kullanıcı, engellenmiş bir siteye girdiğinde, internet sağlayıcı tararından bir bilgilendirme sayfası gösterilmesi zorunludur. Yani site açılmayacak, hiçbir yazı çıkmayacak kısmı, yanlış bilgilendirme mi denilir veya bu kadar şeyden sonra "yalan" mı denilir bilmiyorum; fakat doğru değil. Karara göre, her internet sağlayıcı, filtreye takılan bir siteye ilişkin bilgilendirme yapacak bir sayfayı kullanıcıya göstermekle yükümlü.

  Son olarak, haberde ve başka yerlerde belirtilmemiş, kurul kararına göre bu filtreler sadece bireysel aboneler (gerçek kişiler) için. Yani kurumsal aboneler (tüzel kişiler) için herhangi bir filtre paketi ***** />

  BTK’nın bu kararları, belki senkronizasyonsuzluk, mevzuat yetersizlikleri, belki internet sağlayıcıların yanlış anlaşmaları veya izgüzarlıkları nedeniyle yanlış veya belirsiz şekillerde uygulanabilir; eleştirilebilecek şeyler var; ama iğnenin batırıldığı yer çok yanlış. Nitekim BTK kararı ile BTK başkanının yaptığı açıklamalar bire bir örtüşü***** />

  Hakkında bu kadar konuşulan ve fakat kendisine atıfta değil atışta bulunulan kurul kararı:
  ***** />

  Kamuoyuna selam.

 28. Bakisar dedi ki:

  Kadın doğru konuştu. TC de kağıtta yazan asıldır söze pul yapışmaz..Kanunu akuyun bakın durumun vehametini. Tepeden bir dayatma örneği resmen ergenekondan kurtulacaz diye sevinirken devlet fiş***** sadece porno yönünden bakanlar var demekki internetten onu anlıyorlar..Demekki sağlam muhalefet şart arkadaş bir tarafın güçlenmesi bizi nereye götürür düşünün..İlk defa danıştay tarfındayım..Artık adliyeden temiz kağıdı yerine girdiğiniz site dökümü çıkarılır

 29. SARKAT dedi ki:
  adu2222 Nickli Üyeden Alıntı
  sarkat benim yazımada bir cevabın varmı acaba
  bu şekilde bir savunucunun aslında ben eminimdir ki sadece ve sadece ttnetin DNS lerini kullandığından ama birde kendisinin sölemesi beni ayrı bir mutlu eder aslında

  Ben ttnet kullanmıyorum uydunet kullanıyorum. Şu an dns ile girenler standart pakette yine dns ile girebilecek. Burda sorun nedir?

  Değişen nedir

 30. adu2222 dedi ki:

  sarkat benim yazımada bir cevabın varmı acaba
  bu şekilde bir savunucunun aslında ben eminimdir ki sadece ve sadece ttnetin DNS lerini kullandığından ama birde kendisinin sölemesi beni ayrı bir mutlu eder aslında

 31. SARKAT dedi ki:
  eyvaan Nickli Üyeden Alıntı
  ben standart paketteyim ve 6 gündür 6 malum siteye giremiyorum pinokyo tayfun acer

  Altı malum siteyi pm atarmısın

  ———- Post added at 00:32 ———- Previous post was at 00:25 ———-

  KAZUYA Nickli Üyeden Alıntı
  su linkten izleyin neyin ne oldugunu savunanlar biraz utansin yahu

  *****

  Kadın konuya hakim bile değil. Standart pakete hem eve hem hayır diyor tutarsız. Anlattıkları ile BTK başkanının dedikleri tamamen zıt. REsmen Btk başkanı yalan söylüyor gibi bir imaj ortaya çıkıyor

 32. SARKAT dedi ki:
  eyvaan Nickli Üyeden Alıntı
  ben standart paketteyim ve 6 gündür 6 malum siteye giremiyorum pinokyo tayfun acer

  Altı malum siteyi pm atarmısın

 33. KAZUYA dedi ki:

  su linkten izleyin neyin ne oldugunu savunanlar biraz utansin yahu

  *****

 34. adu2222 dedi ki:

  kaynak tdk
  (bir şeye) at gözlüğüyle bakmak
  çevresinde olup bitenleri iyi algılayamamak, değ***** />

  videoyu seyrederek ohh rahat bir nefes alıyorum, internetim ESKİSİ gibi olmaya dewam edicek yaşasın diye seviniyorsanız tdk dan aldığım bilgi sanırım sizler için en ***** />

  btk başkanın röportajlarını samimi bulmadığımı samimi şekilde söliye bilirim

  röportajdan alıntı***** />

  muhabir soruyor
  sayın acar genel internet profilini açıkladınız peki bu açıklama ile birlikte sansür uygulaması ile ilgili sorular gelmeye başladı size sizce bu sansürmüdür niye bu tarz sorular geliyor bu sistem neyi değiştiricek?

  btk başkanı
  şimdi seçeneğin olduğu bir alternatif sansür olarak değerlendirile bilir mi diye ben sorayım size bu sorunun cevabı ***** />
  şuan bizim kullandığımız profile mevcut profil diyelim standart profil ne ***** />
  buna ilaveten profil ortaya konuyor kurum tarafından ve diyor ki insanlardan isteyenler varsa bu güvenli internet profilini kullansın istemeyenler mevcut durumunu devam etsin.
  güvenli internet profili kullananlarda istedikleri taktirde tekrardan mevcut profile geri dönsünler tekrar isterlerse güvenli profili seçsinler hani bu tanım bu açıklama sansür olarak değerlendiriliyorsa sansürün tanımını yapmamız lazım zorlamanın tanımını yapmak lazım. getirilen bir alternatif gerçekten bir sansür olarak değerlendirilmesini kesinlikle anlamıyorum ben türkçem buna yetmiyor yani türkçede sansürün ifadesi bu değ***** />

  muhabir
  peki standart paket kullanıcıları için birşeyler değişicek mi? mesela şuan dns değiştirip başka sitelere gire biliyorlar başka dediğiniz kullana biliyorlar bu konuda farklılıklar olucak mı onlara bağzı standartlar getiricekmisiniz?

  btk başkanı
  kesinlikle hayır çünkü standart profil yada mevcut profildekiler şuan neyse eğer kendisi müracat etmiyorsa güvenli internet profiline geçmek için şuan neyse aynen devam edicek. yani şuanda ki konumu neyse bu uyguluma başladığı zaman güvenli internet profilini tercih etmiyorsa şuan neyse o zamanda aynı olucak değişen birşey olmı***** />

  bu röportajın ne anlama geldiğini sizlerde evinizde denemek istermisiniz hemde çok basit bir şekilde. yapmanız gerek sadece bir kaç değişiklik ve onların bizlere sansürsüz-yasaksız ve zorlamasınız olarak verdiği dünyayı gözlerinizle görün. evet şimdi deneyeme hazırsanız yapmasınız gerekenleri yazıyorum

  şuan kullandığınız DNS lerini silin (bu iş için kullandığınız prg. yada farklı sistemler varsa onlarıda silin) ve daha sonra DNS seçimini otomatik yapın yani ttnetin DNSlerini kullanın bu şekilde bize verdikleri yasaksız ve sansürsüz dünyaya geçiş biletinizi almış oluyorsunuz sadece bu iki adamı***** />

  şimdi ise yapmanız gereken şey çok çok basit günlük yaşamınızda siz yada interneti ortak kullandığınız aile üyesi yada arkadaşlarınız aynı şekilde internet kullanımınıza devam edin 1-2 gün yada en fazla ne kadar buna dayana bilirseniz. bu kullanım sürenizde gerçekten yasaklanmış-sansürlenmiş-engellenmiş bir site yada farklı birşeyle karşılaşmıyorsanız ve kendinizi internet kullanırken özgür ve rahat hissediyorsanız evet gerçekten bir sorun yok ve ben kendi adıma diye bilirim ki abartıyorum ama eğer engellenmiş-yasaklanmış yada ulaşımını sağlıyamadığınız servisler adresler vs. var ise o zaman bunu bir düşünün sizin adınıza bu kararları kim ne için veriyor?

  Bizler bir siteye yada bir servisi vs vs. kullanmak ulaşmak için neden DNS lerimizi değiştirmek yada farklı işlemler yapmak zorunda bırakılıyoruz bunu bir standartmış gibi algılamayı bırakın bunu yapmak zorunda olmadan istediğimiz yerlere ulaşmak hakkımız.

  not: röportajı yapan kişiden daha kesin cevaplar alınacak sorular beklerdim. misal neden bir siteye yada internet üzerinden birşeylere ulaşmak için DNS değiştirmemiz yada farklı işlemler yapmamız gerektiği ile ilgili. yada yalın internetin kendileri için ne anlama geldiğini ve yalın internet kullanmak isteteyen kullanıcılardan yalın internet kullanmak istedikleri için aylık ekstra bir ücretin neden taleb edildiği ve bunlar gibi onlarca hatta yüzlerce soru soru sorula bilirdi diye düşünüyorum.

 35. eyvaan dedi ki:
  exop Nickli Üyeden Alıntı
  Kardeş hala neyi anlamak istemiyorsun hayret ediyorum. Bu işin başındaki adam çıkmış dns ile ilgili standard pakette bir uygulama olmadığını söylemiş hala sen "yok göreceksiniz" diyorsun. Sadece muhalefet etmek için konuşuyorsun. Röportajı bir daha aç izle *****

  ben standart paketteyim ve 6 gündür 6 malum siteye giremiyorum pinokyo tayfun acer

 36. __kadıköyRAP__ dedi ki:
  KAZUYA Nickli Üyeden Alıntı
  Kullanmasin kardesim cocuklarina internette resim boyama isleri yapacaklar diye bizler ozgurlugumuzden feda ***** ypani cagirip yaptirsinlar

  Kardeşim anlamakta güçlük mü çekiyorsun, "isteyenler" kelimesinin neresini anlamıyorsun?

  Sizinki tükürdüğünü yalamamak için sıva yapmak, ben ne desem anlamazsınız, susuyorum artık.

 37. SDN Okuru dedi ki:

  lütfen izlediğinizi okuduğunuzu anlayın, yorumlayın.
  hiç birşey değişmicek diyor. bu ne demek? zaten şuan internetimiz yasaklı sansürlü bunun farkında değilmisiniz? bizleri bir siteye bir servise yada başka birşeye ulaşmamız için DNS değiştirmemizi yada farklı prg. kullanmamızı mecbur ve zorunlu kılıyorlar ve bunuda bizlere bu gayet normal birşeymiş gibi empoze etmeye çalışıyorlar.
  eğer şuan ki sistemden memnunsanız DNS lerini ttnetin kendi DNS lerini kullanarak internet hayatınızı devam etmeye çalışın ve çevrilin olayları fark edin artık fark edin fark edin.

 38. SARKAT dedi ki:
  KAZUYA Nickli Üyeden Alıntı
  Sen kendine inan bosver sana laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan daha zor

  Kullanmasin kardesim cocuklarina internette resim boyama isleri yapacaklar diye bizler ozgurlugumuzden feda ***** ypani cagirip yaptirsinlar

  Hocam sen nasil bir insansin yahu? yasaklarla dolu cicekli bocekli hic bir kelimesi absurt olmayan kuslarin uctugu boceklerin ottgu cayir cimende yasamak istiyorsan git oyle bir yerde ***** Turkiye ***** memlekette cumhuriyet var demokrasi ***** sen yasak istiyorsan gir bir tunelin icine disaridan ***** erotizm kufur video kisacasi icerik hakkina itiraz ***** />
  Sen sevmiyorsun diye surekli bu yasakci adamlari savunup durman cok ***** />
  Bu adamlarin referandum yaparken bile vaad ettikleri ile yaptiklarinin ayni olmadigini sagir sultan bile ***** beni…

  Hala yasak yasak diye yaygara yapıyorsunuz. ADamın dediklerini anlama zorluğunuz var arkadaş***** color="Silver">

  ———- Post added at 23:29 ———- Previous post was at 23:28 ———-

  ßLaCkЯiDeЯ Nickli Üyeden Alıntı
  Yalan söylüyor şimdi bile bazı sitelere Dns değiştirdiğim halde girilmiyor

  Hangi sitelermiş onlar black. Hadi dediğin oldu diyelim. 22 Ağustos a daha gelmedik değişen bişey yok ki.

 39. SARKAT dedi ki:
  KAZUYA Nickli Üyeden Alıntı
  Sen kendine inan bosver sana laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan daha zor

  Kullanmasin kardesim cocuklarina internette resim boyama isleri yapacaklar diye bizler ozgurlugumuzden feda ***** ypani cagirip yaptirsinlar

  Hocam sen nasil bir insansin yahu? yasaklarla dolu cicekli bocekli hic bir kelimesi absurt olmayan kuslarin uctugu boceklerin ottgu cayir cimende yasamak istiyorsan git oyle bir yerde ***** Turkiye ***** memlekette cumhuriyet var demokrasi ***** sen yasak istiyorsan gir bir tunelin icine disaridan ***** erotizm kufur video kisacasi icerik hakkina itiraz ***** />
  Sen sevmiyorsun diye surekli bu yasakci adamlari savunup durman cok ***** />
  Bu adamlarin referandum yaparken bile vaad ettikleri ile yaptiklarinin ayni olmadigini sagir sultan bile ***** beni…

  Hala yasak yasak diye yaygara yapıyorsunuz. ADamın dediklerini anlama zorluğunuz var arkadaşlar.

 40. fatih2012 dedi ki:
  ßLaCkЯiDeЯ Nickli Üyeden Alıntı
  Yalan söylüyor şimdi bile bazı sitelere Dns değiştirdiğim halde girilmiyor

  Çok haklısın arkadaşım.

  BTK’nın 2011/DK-10/91 Karar no lu bildirisinde
  Filtre aşma yöntemleri başlığında

  MADDE 11 –

  (1) İşletmeciler, filtreleme işlemini etkisiz kılmak için uygulanan filtre aşma yöntemlerinin engellenmesi amacıyla çalışma yapmak ve söz konusu çalışmanın sonuçlarını periyodik olarak Kuruma iletmekle yükümlüdürler.

  (2) Filtre aşma yöntemlerinin engellenmesi için gerek görülmesi halinde Kurum tarafından düzenleme yapılabilir.

  Videoda adamın dediği anlaşılmıyor zaten standart paketle mevcut paketi bir tutar gibi söylüyor ama o konuyuda havada bırakıyor, kesinlik yok.

  Buradan hareketle mevcut paketi standart paket olarak düşünürsek ve mevcut pakette de yasaklı siteler bulunduğunu düşünürsek bu sitelere birtakım yollarla erişmeye çalıştığımızda suç işlemiş olabileceğimiz fikri ortaya çıkmaktadır.
  Kısacası bildiri kesinlikle yoruma açık bırakılmıştır ve altı doldurulmamış birçok tanım yapılmaktadır. Bu da haklı olarak insanların tepkisini ç***** />

  Bilgi Teknolojileri İLETİŞİM kurumunun iletişimden yoksun kadrosu ortaya çıkan halk tepkisini sonuna kadar hak ***** />
  En baştan basın toplantısı düzenleyip kardeşim bu budur şu şudur deselerdi, herşeyi açık ve net şekilde anlatsalardı ve yoruma açık konu bırakmasalardı bunlara hiç gerek kalmazdı diye düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum?

 41. KAZUYA dedi ki:
  SARKAT Nickli Üyeden Alıntı
  BTK ya mı inanacaz adı sahibi belli olmayan sözlük bozuntularına mı?

  Açıklamalar açık ve *****

  Sen kendine inan bosver sana laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan daha zor

  __kadıköyRAP__ Nickli Üyeden Alıntı
  isteyen filtre koyamıyor işte, bilgisayardan hiç anlamayan anne babalar napsın?

  isteyenler için güzel oldu sinirleri zıplayan sadece *****

  Kullanmasin kardesim cocuklarina internette resim boyama isleri yapacaklar diye bizler ozgurlugumuzden feda ***** ypani cagirip yaptirsinlar

  SARKAT Nickli Üyeden Alıntı
  Hayır ben hiç bir sözlük sitesini tavip etmiyorum, ha kapansın filan da demiyorum. Genelde ağızları bozuk, ne yaptıkları belli değil, acımasızca eleştiri ve geyik yapı***** />

  Bana sadece bu son sözlük olayı garip geldi. Sitenin kuruluşu ve içerik olarak yetersizliği sanki ortalığı bulandırmak için miş gibi *****

  Hocam sen nasil bir insansin yahu? yasaklarla dolu cicekli bocekli hic bir kelimesi absurt olmayan kuslarin uctugu boceklerin ottgu cayir cimende yasamak istiyorsan git oyle bir yerde ***** Turkiye ***** memlekette cumhuriyet var demokrasi ***** sen yasak istiyorsan gir bir tunelin icine disaridan ***** erotizm kufur video kisacasi icerik hakkina itiraz ***** />
  Sen sevmiyorsun diye surekli bu yasakci adamlari savunup durman cok ***** />
  Bu adamlarin referandum yaparken bile vaad ettikleri ile yaptiklarinin ayni olmadigini sagir sultan bile ***** beni…

 42. SDN Okuru dedi ki:

  ÇOCUĞUNUZLA AYNI PROFİLİ KULLANACAKSINIZ
  Bunun dışında önemli bir husus da kullanıcının kendisine tahsis edilecek filtrelemede herhangi bir tercih veya söz hakkı olmayacağı.

  Ortalama bir aile anne, baba ve 2 çocuk şeklinde 4 kişiden oluşur. küçük çocuğun 12 yaşında, diğerinin de 17 yaşında olduğunu varsayalım. Şimdi bu aile en küçük bireyine göre ‘Çocuk Profili’ni seçti.
  Peki bu durumda ebeveynler ve diğer kardeşin internet erişimi ne olacak? Yanıt basit hepsi çocuk muamelesi görecek. Çünkü devreye girecek uygulamaya göre bir abonelik sadece tek profil kullanabiliyor.

 43. __kadıköyRAP__ dedi ki:
  fatih2012 Nickli Üyeden Alıntı
  Madem DNS ler yasaklanmayacak, isteyen istediği pakette kalacak, bu filitre uygulamasyla halkın sinirlerini zıplatmanın ne alemi var? Üstelik isteyen insanlar bilgisayarına filitre koyabilirken?

  isteyen filtre koyamıyor işte, bilgisayardan hiç anlamayan anne babalar napsın?

  isteyenler için güzel oldu sinirleri zıplayan sadece anlamayanlar.

 44. SDN Okuru dedi ki:

  standart paket şu anki 36,000 sansürlü sitenin IP engelli halidir. Kimse kendini kandırmasın. DNS değiştirmek falan elbette suç olmayacak. Çünkü DNS değiştirerek sansürlü sitelere erişme devri kapanacak.

 45. ßLaCkЯiDeЯ dedi ki:

  Yalan söylüyor şimdi bile bazı sitelere Dns değiştirdiğim halde girilmiyor

 46. SDN Okuru dedi ki:

  ***** keşke bu konuda baştan bellı taraf olmasa

 47. SDN Okuru dedi ki:

  Tayfun acarer beyin zaten konuşurken anlaşılmama gibi bir sorunu var cok basit bir konuyu bile anlatırken olayı karmaşık hale ***** basit bir şey deki ttnet internette cocuk paketi gibi paketler almanıza gerek yok eğer isterseniz ıss sağlayıcılarınız size bedava bunu sağ***** anlatamı***** olayı siyasileştirmek isteyen hazır buda ellerinde koz veriyor.

 48. fatih2012 dedi ki:

  Ayrıca Okan bayülgenin programında da değinildi. Bu çocuk paketini çocuk istismarcıları da seçerse çocukları bunlardan nasıl koruyacağız? Çocuk istismarcılarına adeta; "al bütün çocukların erişebildiği platformlar bu pakette" denmektedir. Halbuki filitre isteyen ebeveynler yüzlerce farklı seçenekten, bilgisayarlarına ücretli yada ücretsiz bu filitre programlarından istediğini kursa daha iyi olmaz mı?

  Madem DNS ler yasaklanmayacak, isteyen istediği pakette kalacak, bu filitre uygulamasyla halkın sinirlerini zıplatmanın ne alemi var? Üstelik isteyen insanlar bilgisayarına filitre koyabilirken?

 49. Elmacik dedi ki:

  Devletin büyüklenmesinden dem vuranların çoğu; ellerinde imkan olmadığı halde kendilerini küçük tanrı zannetmeye başlamışlar. Demek ki devletin elindeki imkanlar bunların elinde olsaymış, bugün ekmek kuyruğuna girer gibi sözlük kuyruğuna girecekmişiz.

  Şimdi devletin sansürcü yani var; bunların da "sen mi büyüksün ben mi…" anlayışı. Yani hem devleti baız yönlerden haklı olarak eleştiriyorlar, hem de ufaktan ufaktan devletin onları ciddiye almasına koltukları kabarıyor.

 50. SARKAT dedi ki:

  Hayır ben hiç bir sözlük sitesini tavip etmiyorum, ha kapansın filan da demiyorum. Genelde ağızları bozuk, ne yaptıkları belli değil, acımasızca eleştiri ve geyik yapı***** />

  Bana sadece bu son sözlük olayı garip geldi. Sitenin kuruluşu ve içerik olarak yetersizliği sanki ortalığı bulandırmak için miş gibi geldi.

 51. technomind dedi ki:

  Ahah bu sinir neden, neden sözlük bozuntusu oluyor insanlar? Adında "nü" var diye mi?

  Açıklamalar net kesinlikle katılıyorum, ama öncekilerden çok farklı. Bunu anlatmaya çalışıyoruz zaten günlerdir. Sizce bir farklılık yok mu peki açıklamalarda?

 52. SARKAT dedi ki:

  BTK ya mı inanacaz adı sahibi belli olmayan sözlük bozuntularına mı?

  Açıklamalar açık ve net.

 53. SDN Okuru dedi ki:

  kesinlikle sansürdür. 5651 sayılı yasa kalkmadıkça bu olaylar tamamen safsatadır. türkiyeyi dünyanın gözünde iran

 54. SDN Okuru dedi ki:

  şimdiki standart paket zaten sansürlü btk başkanı 30 nisan 2011 tarihinde kaç siteye mahkeme kararı olmadan erişimi engellendi bi zahmet bunu açıklasın ve bu sansürleme engelleme hala devam ediyor 22 ağustosa kadar standart paket zaten bir işe yaramayacak kimse insanları aptal yerine koymasın

 55. SDN Okuru dedi ki:

  bu işin sırrı diğer ülkelerden gelip hosting açmak ve admlar vergi ödücekler buda Türkiye ye katkı

 56. SDN Okuru dedi ki:

  diğer ülkelerden gelip host kurcak he vay iyimiş dah hızlı internet desene

 57. SDN Okuru dedi ki:

  “35 milyon nasıl takip edicez diyorda, facebook 600 milyon kişiyi takip ediyor 🙂 ” facebook site sade belli siteyi kontrol ediyorlar 35 milyon iste nilyarlarca sitenin kontrolu demek

 58. cihat52.5 dedi ki:

  Ya millet bosuna celalleniyor sansür var diye halbuki adamlar bu konuyu günler öncesinden zaten acıklamıslardı…

 59. technomind dedi ki:

  100 kere tartışıldı,

  -Bu adamlar ekşisözlüğü kapatmak istediler, ssg tarafından dava tehtidi olunca "siteniz yanlışlıkla engellenecek siteler listesine girmiş" diyerek işin içinden çıktı***** />
  -Bu adamlar hosting firmalarına kelime listesi gönderip bu kelimeleri içeren domainlere hizmet vermeyi kesin yoksa ceza yersiniz dediler, tepki görünce "biz o listeyi o isimleri içeren sitelere dikkat edin diye attık"" ***** />
  -Ve yine bu adamlar önce profili çeşitli yollarla aşmanın kanunen suç sayılacağını hatta ISP lerin bu takibe yardım edeceğini söylediler, şimdi yine çevirdiler işi ve öyle bir şey yok ***** />
  -İnsanlar ısrarla bir şeyi anlamıyor, burda asıl yaratılan durum bir olayı içselleştirmek. Yani bu tür şimdi toplumun büyük bir kesiminin absürd gördüğü şeyleri öne sürüyorlar, tepki alınca geri çekiyorlar. Ama bunu yapınca daha az absürd olaylarda insanların genel tepkisi azalıyor. Yani gitgide bu tür olaylara karşı kamoyu tepkisi düşüyor ve bir yerde sıfıra inecek. İşte o noktada toplumu kendi evleri ve çevreleri gibi görüp ülkeyi öyle bu kurumlar o şekilde yönetilmeye başlanacak. İnşallah o günleri görmeyiz de "demiştik" demeyiz.

 60. SDN Okuru dedi ki:

  bütün bu çığırtkanlık muhalif kesimlerin seçim öncesi manipülasyonundan mütevellit engel falan yok çok da güzel bir uygulama…

 61. champion dedi ki:
  KAZUYA Nickli Üyeden Alıntı
  olayi siyasete ***** aksam okan bayulgenin programinda konunun uzmanlari bu durumu ***** bu aciklama insanlari rahatlatmak amaciyla ***** ilk aciklamasinin ardindan gittikce yumusuyor goruntusu sergilmekte..kazin ayagi oyle ***** agustos geldiginde sizlerde dns cozumu ise yaramaz oldugunda *****

  Siyaset mi ?? Benim kastım bazı internet ve haber sitelerinin sahipleri idi. Ön yargılı okumuşsun mesajımı. Siyaseti kasdetsem a partisi v.s derdim zaten. neyse..

  Kullanılan internet Paket’ini değiştirmeyenler için herhangi bir kısıtlama yok diyor hala 22 ağustosta anlayacaksınız diyorsun. Benim mesajımı ön yargılı okuduğun gibi açıklamayı önyargılı dinledin-ya da hiç dinlemedin- demek ki..

  Edit:

  youtube yada herhangi bir site adı farketmez, kurallara uyduğu sürece kapatılmaz neden kapatılsın..

 62. exop dedi ki:
  KAZUYA Nickli Üyeden Alıntı
  olayi siyasete ***** aksam okan bayulgenin programinda konunun uzmanlari bu durumu ***** bu aciklama insanlari rahatlatmak amaciyla ***** ilk aciklamasinin ardindan gittikce yumusuyor goruntusu sergilmekte..kazin ayagi oyle ***** agustos geldiginde sizlerde dns cozumu ise yaramaz oldugunda *****

  Kardeş hala neyi anlamak istemiyorsun hayret ediyorum. Bu işin başındaki adam çıkmış dns ile ilgili standard pakette bir uygulama olmadığını söylemiş hala sen "yok göreceksiniz" diyorsun. Sadece muhalefet etmek için konuşuyorsun. Röportajı bir daha aç izle derim.

 63. KAZUYA dedi ki:
  champion Nickli Üyeden Alıntı
  Sansür sansür diye ortalığı ayağa kaldıranlar şimdi ne diyecek merak ediyorum. gerçi muhalefet edecek birşey mutlaka bulurlar ya o ayrı mesele

  olayi siyasete ***** aksam okan bayulgenin programinda konunun uzmanlari bu durumu ***** bu aciklama insanlari rahatlatmak amaciyla ***** ilk aciklamasinin ardindan gittikce yumusuyor goruntusu sergilmekte..kazin ayagi oyle ***** agustos geldiginde sizlerde dns cozumu ise yaramaz oldugunda anlayacaksiniz.

 64. eyvaan dedi ki:
  champion Nickli Üyeden Alıntı
  Sansür sansür diye ortalığı ayağa kaldıranlar şimdi ne diyecek merak ediyorum. gerçi muhalefer edecek birşey mutlaka bulurlar ya o ayrı mesele

  yarın youtube yi kapatırlarsa görürüm seni

 65. __kadıköyRAP__ dedi ki:

  Kim "at"mış belli oldu

 66. champion dedi ki:

  Sansür sansür diye ortalığı ayağa kaldıranlar şimdi ne diyecek merak ediyorum. gerçi muhalefet edecek birşey mutlaka bulurlar ya o ayrı mesele

 67. M.Uzun dedi ki:

  kimsecikler seçmez ya bi seçecek varsa çocukları ufak olanlar seçer onlar içinde gerekli ama baba anne napacak o zaman orası düşünceli .

 68. exop dedi ki:

  Kafamda hiçbir soru işareti kalmadı. Artık kim standard paket dışında birşey seçer bilemem ama bunun dışında sansürün olmayacağını duymak iyi geldi. Çok yararlı ve tam yapılması gereken zamanda yapılan bir röportaj olmuş. Teşekkürler.

 69. SDN Okuru dedi ki:

  e o zaman bizim millet amma abartmış be arkadaş.

 70. SDN Okuru dedi ki:

  internete telefonla mı gireceğiz, anlamadım?
  ösym’den daha beter bir halde olduklarını ortaya koymuşlar, bilgi ve kabiliyet eksikliklerini çok güzel göstermişler. bizi kimlerin yönettiğini ortaya koyduğu için sdn ekibine çok teşekkürler!

 71. SDN Okuru dedi ki:

  çığırtkanlar çıkın ortaya şimdi ne diyeceksiniz

 72. SDN Okuru dedi ki:

  Kardeşim adamlar böyle anlatmıyorlar ki. Bir yazı yazıyorlar 10 sayfa ne dediği belirsiz ee okumadılar ki diyorlar.
  Ayrıca bunlarla uğraşacaklarına fiber interneti türkiye ye yaysalar ve fiyatları uygun hale getirmeye çalışsalar ya

 73. SDN Okuru dedi ki:

  Biz kapıyı koyuyoruz, güvenliği koyuyoruz ama kimlik sormuyoruz diyor gibime geldi. Yarın güvenlik kimlik sormaya başlarsa, ya da normalde üstünüzü aramayan güvenlik arama yapmaya kalkarsa.

 74. SDN Okuru dedi ki:

  35 milyon nasıl takip edicez diyorda, facebook 600 milyon kişiyi takip ediyor 🙂

Yorum yazın

Geri bildirim