Okunma

Geriye Dönük Uyumluluk Yok!


05 Mart 2010 Cuma 15:24
Geriye Dönük Uyumluluk Yok!

Microsoft mobil dünyadaki yeni işletim sistemi Windows Phone 7 Series hakkında ilginç detaylar vermeye devam ediyor. Yeni işletim sisteminin, yepyeni bir jenerasyon olarak görülmesi gerektiğini ifade yetkili ağızlar, firmanın WP7S ile mobil dünyaya yepyeni bir başlangıç yapacağının altını çiziyorlar.

Merakla beklenen en önemli hususlardan biri olan geriye dönük uyumluluk konusuna da değinilirken, Windows Phone 7’nin Windows Mobile’dan bir şeyler kendi tarafına taşımayacağı ve bunun içersine üçüncü şahıs yazılım desteğinin de gireceği belirtiliyor. Her ne kadar bu durum bir dezavantaj gibi görünse de bu açığın kısa sürede kapanacağın tahmin etmek pek de güç değil. Zira yapılan duyuruda: “Silverlight ya da XNA geliştiricisiyseniz bugün sizin mutlu gününüz.” şeklinde bir ifade kullanan Charlie Kindel, WP7S için desteklenen geliştirme platformlarını Silverlight, XNA, .NET olarak ifade ediyor. Bilineceği üzere XNA .NET altyapısını ve C# dilini kullanıyor ve özellikle XBox 360 için oyun geliştirmeye elverişli araçları ile dikkat çekiyor.

Windows Mobile 6.5’e verilecek olan destek konusuna da değinen Kindel, WinMO 6.5’in birkaç yıl daha yaşamaya devam edeceğini ve desteğin bir süre daha süreceğini ifade ediyor. Mobil işletim sistemleri arasındaki rekabette, uygulama geliştirme kolaylığı anlamında öne çıkmayı hedefleyen Microsoft’un bu açıklaması, rekabeti daha da kızıştıracak gibi görünüyor.

:: Windows Phone 7 Series beklentileriniz karşıladı mı?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Geriye Dönük Uyumluluk Yok! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Geriye Dönük Uyumluluk Yok! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Geriye Dönük Uyumluluk Yok! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "