Getir Türkiye’nin ikinci unicorn’u oldu!


26 Mart 2021 Cuma 15:00
ABONE OL
Getir Türkiye’nin ikinci unicorn’u oldu!

2015 yılında kurulan ve online market alışverişi yaparak 10 – 15 dakikada kapınıza gelmesini sağlayan Getir’in yeni bir yatırım aldığında dair iddiaları sizlerle paylaşmıştık. İddialar doğru çıktı ve Getir’in kurucusu Nazım Salur, 300 milyon dolarlık yatırımla 2.6 milyar dolar değerlemeye ulaştıklarını açıkladı.

Getir, Ocak ayında ikinci yatırım turunu 128 milyon dolarla tamamlamıştı. İki ay içinde üçüncü turu da tamamlayan Getir, yerli ve yabancı fonlardan 300 milyon dolar değerinde yeni yatırım alarak değerlemesini 2,6 milyar dolara çıkardı. Getir, 5,5 yıl kadar kısa bir sürede Unicorn olan ilk Türk şirketi oldu.

Getir, 2,6 milyar dolar değerlemeyle Unicorn oldu

İki ay içinde iki tur tamamlayan Getir’de üçüncü turun liderliğini yeni yatırımcılardan Silikon Vadisi merkezli Sequoia Capital ve mevcut fonlardan New York merkezli Tiger Global üstlendi. Daha önceki tura katılan 8 fondan 7 tanesi de bu son tura katıldılar.

getir

Bu yatırıma rağmen kurucuların hisselerinin halen yüzde 50’nin üzerinde olduğunu ve bunun ülkemizde başka bir örneğinin bulunmadığını belirten Nazım Salur, Getir’in faaliyet göstermeye başlayacağı yeni ülkeleri açıkladı.

Almanya, Fransa ve Hollanda, Getir’in yakın zamanda faaliyete başlayacağı ülkeler arasında yer alıyor. Yılın ikinci yarısında ise Brezilya’da faaliyetler başlayacak. Brezilya’nın ikinci yarıya ertelenmesinin sebebi, ülkedeki koronavirüs salgınının halen kontrol altına alınamamış olması.

Getir Kurucusu Nazım Salur: “Dünyada ilk kez ortalama 10 dakikada market ürünleri teslimat modelini Getir ile 2015 yılında başlattık. İş modelimize olan yoğun ilgi nedeniyle geçtiğimiz turun üzerinden henüz 2 ay geçmeden bir tur daha yatırım alma imkanı doğdu.

Biz de bunu değerlendirerek 300 milyon dolarlık yeni kaynak yaratarak yurt dışı pazarlarda daha hızlı büyümeye odaklanacağız. Aldığımız bu yatırımla 2,6 milyar dolar değerlemeye ulaşarak Türkiye’nin Unicorn’u olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Önümüzdeki aylarda Almanya, Fransa ve Hollanda’da da Getir operasyonlarını başlatacağız. Pandeminin kontrol altına alınmasını takiben Brezilya’da da bu iki heceli Türkçe kelimeyi sevdirmeyi arzuluyoruz. Getir’in Unicorn olmasında en önemli katkıyı veren bayilerimizin saha çalışanları olan kurye ve depo görevlilerine kıdeme dayalı olarak dağıtılmak üzere, 25 milyon TL’yi bayilerimiz kanalıyla paylaşacağımızı da belirtmek isterim” dedi.

Türkiye’nin ilk unicorn girişimi yerli oyun şirketi Peak olmuştu. 2020 yılının Haziran ayında 1.8 milyar dolar karşılığında ABD merkezli Zynga’ya satılan Peak, Türkiye’den çıkan ilk milyar dolarlık girişim olarak tarihe adını yazdırdı.
yazarMehmet Ali Ertunç

1997 yılında Hatay’da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken, 2015'den bu yana ShiftDelete.Net'te çalışıyor. Yazılım geliştirmenin yanı sıra, savunma sanayi ve havacılıkla ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Berkan
Berkan
23 gün önce

Başarılarının devamını dilerim. Ülkemiz için olumlu şeyler, kurye arkadaşlara da gerekli maaş düzenlemesinin de yapılmasını umuyorum.

kemal
kemal
23 gün önce

en büyük hatamız böyle işletmeleri geliştirip hemen en yüksek fiyatı veren yabancıya satmamız umarım buda öyle olmaz ve Türkiye merkezli büyümeye devam eder…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Türk milletinin çalışma yönünden sıkıntısı yok. Biz aynı çalışmayı markalaşma adı altında yapmadığımız için kazanamıyoruz. Başarılar…

" Getir Türkiye’nin ikinci unicorn’u oldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Getir Türkiye’nin ikinci unicorn’u oldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Getir Türkiye’nin ikinci unicorn’u oldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk
  2. 2 HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık! HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık!
  3. 3 Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme! Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme!
  4. 4 Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme! Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  5. 5 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
  6. 6 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
  7. 7 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
  8. 8 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  9. 9 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  10. 10 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!