Okunma

Gezilesi 10 İnternet Sitesi


06 Eylül 2009 Pazar 18:10
Gezilesi 10 İnternet Sitesi

Sizlere bu kez tanıtacağımız sitelerin çoğunluğu, internet üzerinden hayata daha fazla nasıl katılırım sorunuza yanıt bulmanızı da sağlıyor. İnsan haklarından Türkçe’nin gelişimi ve korunmasına, el emeği göz nuru ürünlerden geri dönüşüm bilinci aşılamaya pek çok site tavsiye ettiklerimiz listesi üzerinden ziyaretlerinizi bekliyor.

:: engellerikaldir.com

Son günlerin en aktif sosyal hareketlerinden birini tanıtmak istiyoruz sizlere. İlk olarak Ocak 2009’da İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü öğrencisi Rodin Alper Bingöl’ün tez projesi olarak hayata geçen Engelleri Kaldır Hareketi (EKH), son dönemde Microsoft’un da aralarında bulunduğu destekçilerinin artması ve internet üzerindeki aktifliğiyle gündemde kalmayı başarıyor.

İnsan hakları için çalışan insanların oluşturduğu İstanbul merkezli bir hareket olan EHK, dünya çapında yürütülen bir hareket olma ünvanını da taşıyor. “Kalbini engelleme, engelleri kaldır!” sloganı ile yayın yapan EHK hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, Facebook ya da Twitter üzerinden takip etmek ve tabii katkıda bulunmak istiyorsanız engellerikaldir.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

:: geridonusum.org

Geri dönüşüm, küresel ısınmanın, kutuplardaki buzulların, fosil yakıtların gündemde olduğu günümüzde gelecek için önem göstermemiz gereken bir konu. Bu bilinci aşılamak için oluşturulan geridonusum.org sitesinde konunun tanımından yürürlükteki kanun ve yönetmeliklere, atık kategorilerinden geri dönüşüm tesislerine oldukça doyurucu bir içerik bulunuyor.

:: gerikazanim.org

Eğer konuyla ilgileniyorsanız geridonusum.org sitesini ziyaret edebilir. İlave olarak 2001’den bu yana faaliyet gösteren Geri Kazanım Çaba Grubu’na da gerikazanim.org adresi üzerinden katılıp bu konuda çaba gösteren isimler arasına katılabilirsiniz.

:: turkcesivarken.com

Teknolojinin en olumsuz yanı belki de dilimize katılan yabancı kökenli sözcükler. Türkçe’nin korunması, özellikle sektördeki bazı isimlerin yarı Türkçe yarı İngilizce konuştuğu bir dönemde önem verilmesi gereken konulardan biri. Bu konuya dikkat çekmek için kurulan turkcesivarken.com, zengin içeriği ve Göktürkçe’ye ayırdığı özel bölümle ilgiyi hakediyor.

:: etkinlikmerkezi.net

Sosyal olmak hayatınızın olmazsa olmazlarından biri ise bu site ilginizi çekecektir diye düşünüyoruz. Yayın hayatına yeni başlayan etkinlikmerkezi.net’te bilişim, eğitim, müzik, spor, toplantı, gezi, tiyatro ve diğer olmak üzere sekiz farklı kategori bulunuyor.

Siteye üye olarak siz de etkinlik ekleyebilir, düzenlediğiniz etkinliğe daha fazla katılım sağlayabilirsiniz.

:: bohcacipazari.com

Bohçacı Pazarı, isminden de anlayabileceğiniz gibi aslında bir alışveriş sitesi. Farkını ise bir grup ev hanımının önceleri hobi olarak başlattığı bir uğraşın sanal dünyada hayat bulması olarak tanımlayabiliriz.

Bartın’a ait tel kırma işinden yün örgüye kanaviçeden bin bir zahmetle gerçekleştirilen boncuk işine kadar geniş bir ürün yelpazesi sunan siteye yayın hayatında başarılar diliyor, zaman içerisinde daha etkili bir tasarımla yola devam etmelerini diliyoruz.

:: bikokorec.com

Yola farklı bir alışveriş sitesiyle devam edelim. Bir öncekinden farklı olarak konumuz yemek, hatta özelleşmiş bir şekilde her yemek değil, sadece kokoreç. Geçtiğimiz Temmuz ayı başında yayın hayatına başlayan bikokorec.com, şimdilik sadece İstanbul içerisinde ve ağırlıklı olarak Anadolu yakasında hizmet veriyor.

Sevdiğiniz yemekler arasında kokoreç bulunuyorsa ve gidip almaya üşeniyorsanız bu siteden online kokoreç siparişi verebilirsiniz.

:: sivilsesler.org

Yakında bir festival var: Sivil Toplum Festivali! Sivil Toplum Geliştirme Merkezi tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen “Türkiye’de Sivil Toplumun Gelişiminin ve Sivil Diyaloğun Desteklenmesi Projesi” altında gerçekleştirilen bu festival, 25-27 Eylül 2009 tarihleri arasında İstanbul’da İnönü Stadı yakınındaki Küçük Çiftlik Lunaparkı’nın olduğu bölgede gerçekleştirilecek.

Festivalin teması festivalin teması ‘Sivil Toplum ve Değişim’, amacı ise daha örgütlü ve güçlü bir sivil toplumun oluşmasına olanak sağlamak için sivil toplum örgütlerinin bir araya gelmesini ve çalışma alanlarında yarattıkları değişimin görünür olmasını sağlamak olarak tanımlanıyor.

:: emeksensin.com

El yapımı sanat eserleri sınıfından bir siteyle karşınızdayız. Emeksensin.com adresinden yayın yapan sitenin en ilginç yanı evinizin rengine uygun olan ürünleri listeletebilmeniz. Örneğin kırmızıyı seçerseniz o an sitede satılan buna uygun ürünler karşınıza çıkıyor.

Eliniz bu işlere yatkın ise siz de siteye üye olarak eserinizi satışa çıkartabiliyorsunuz. Bu ilginç siteyi düşünenleri tebrik ediyor, hediye ararken ziyaret edilecekler listenize eklemenizi öneriyoruz.

:: minimui.com

Bu ilginç isimli site aslında sanal bir dergi. Genç annelere hitap eden minimui.com, doğumdan 6 sene sonrasına kadar olan dönemi yaşayanların gözünden aktarıyor. İçeriği keyifli bir şekilde sunan minimui.com’un son sayısında “Hamilelikte Yoga”, “Mutfak Kazaları”, “Doğum Fotoğrafları” gibi yazılara ulaşmak mümkün.

Ek olarak bazı sayfaların içerisine gömülen videoların zamanın YouTube kuşağının ilgisini çekeceğini de söylememiz gerek. Dileyenler dergi içerisindeki alışveriş bölümünden Turkcell Mobil Ödeme’yi kullanarak alışveriş de yapabiliyor. Çevrenizdeki anne adaylarına ve yeni annelere duyurulur.

:: En çok hangi site ilginizi çekti?

 
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Gezilesi 10 İnternet Sitesi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bu site güncel değil

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Sade ve kullanışlı.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  selam editör naber 😀 ————– Editör: Sana da selam okur, iyiyim, senden ne haber?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Türkçe’ye Özen Gösterenlere kısmında verilen site bağlantısı görünen kısmıyla doğru fakat tıklandığında bağlanan adresin yanlış yazılmış bir harf eksikliği nedeniyle. ————————– Editör: Düzeltildi, dikkatiniz için teşekkürler.

" Gezilesi 10 İnternet Sitesi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gezilesi 10 İnternet Sitesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gezilesi 10 İnternet Sitesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "