Okunma

Gezinti.com Kişisel Bilgileri Alıyor mu?


11 Temmuz 2012 Çarşamba 08:30
Gezinti.com Kişisel Bilgileri Alıyor mu?

Türkiye’nin en büyük internet servis sağlayıcılarından biri olan TTNET ile ilgili bir iddia son günlerde internette haber oldu. İddialara göre kullanıcılar yine bir TTNET hizmeti olan Gezinti.com sitesine yönlendiriliyor ve burada kişisel bilgileri alarak profile uygun reklamlar yayınlıyor.

Konuyla ilgili iddialar artınca siteyi ve neler olduğunu sizler için araştırdık. konunun birinci dereceden mutahabı olan TTNET‘ten aldığımız resmi açıklama sitenin kişisel bilgileri almadığı yönünde oldu. Kişisel bilgilere saygılı olduğu bilgisinin verildiği açıklamada Gezinti.com‘un ilgi odaklı içerik ve kişiselleştirilmiş reklam sunan yenilikçi çevrimiçi bir hizmet olduğu vurgusu yapılıyor.

İşte TTNET‘in konuyla ilgili resmi açıklaması:

Gezinti, Türkiye’nin iletişim ve eğlence şirketi TTNET tarafından müşterilerine ilgi odaklı içerik ve kişiselleştirilmiş reklam sunan yenilikçi çevrimiçi bir hizmettir. Bu hizmet, iş ortağı siteler üzerinde oluşturulan özel alanlarda veya kullanıcıların ziyaret edeceği kendilerine özel kişiselleştirilmiş sayfalarda sunulmaktadır.

Gezinti; kullanıcıların onayı sonrasında başlayan bir hizmettir. Kişiye özel bilgilerin takibi yapılmadığından gizlilik ilkelerine uyumlu şekilde çalışan bir teknoloji kullanılmaktadır. TTNET müşterileri, Gezinti’yi kullanmaya kendilerine yapılan çevrimiçi daveti kabul edip onaylamaları halinde başlamakta ve diledikleri anda bu hizmeti bırakabilmektedirler.

Gezinti hizmeti sayesinde; kullanıcının kim olduğu ya da nereden internete bağlandığı bilinmeksizin sadece belirlenen ilgi alanlarına göre içerikler sunulmaktadır. Bu açıdan Gezinti son derece güvenli, kişisel verilerin gizliliğine saygı gösteren ileri teknoloji ürünü bir hizmettir.

:: Bu hizmeti kullanıyor musunuz?

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

25 yorum - “Gezinti.com Kişisel Bilgileri Alıyor mu?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Parasını verdiğim ADSL hattında neden yabancı bir site var, böyle saçmalık mı olur? Ayrıca TTNET’in cep telefonu numaralarımızı paylaştığı doğru. Bizim de ADSL hattı babamın adına, ama benim cep numaram kayıtlı iletişim için. Beni reklam aramalarında babamın adıyla arıyorlar. Spam SMS’lerin zaten haddi hesabı yok.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İlla gel söv diyorlar. Abi dava edilmesi gereken bir olay.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bu nedir ya hangi siteye girersem gireyim çıkıyor hayır diyorum öyle kalıyor lanet olasıca pislikler

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yalan. Ben asla bu hi,zmeti kabul etmedim ama tarayıcımda görüyorum

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ccleaner ile bilgisayarınızı temizleyin derim

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Ben istemeden bana niye sayfa actiriyorki? Laf soyleyincede kıvırıp duruyolar

 7. SDN Okuru dedi ki:

  şimdi ttnetin destek hattına aynen şuna yazdım.

  Merhabalar

  bu günki internet girişimde sizin tarafınızdan yönlendirilen ***** adresine giriş yaptı, fakat sayfayı normal kapatmama ragmen ilgileniyormuş gibi beni üye yaptı. Eger ***** yüzünden telefonuma tek bir reklam gelirse sizi müşteri bilgilerini farklı firmalara vermekden dolayı dava açarım .

  sizde tepkinizi koyun her gün yeni bir element uydurmasınlar.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Benim ağdaki 2ci PC de oldu bu ***** döndürdüm düzeldi..Ama işin ilginç yani bu gezinti com tarayıcıda açıldığında kapatırsanız kabul etmiş sayılıyormuşsunuz ….Yani arkadaşlar artık (x) kapat tuşunun adı değiş***** adı “kabul ediyorum” tuşu…Ramazan bitsin gidip bizzat TTneti bir ziyaret ***** edince beklemeye alıyorlar…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  “Türkiye’nin iletişim ve eğlence şirketi TTNET tarafından müşterilerine ilgi odaklı içerik ve kişiselleştirilmiş reklam sunan yenilikçi çevrimiçi bir ***** demişler Yani kişiye uygun reklam koyuyoruz deniyor işte niye öyte dememişler diye haber yapılmış enteresan!

 10. SDN Okuru dedi ki:

  internet gezgincisini açar açmaz google yerine ***** a yönlendirme ***** resmen kişilere zorla reklam yapmaktır.
  gireceğim varsa bile asla girmeyeceğim.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Ben de bilgisayara virüs falan girdi sandım baktım Firefox’u açar açmaz yönlendirme attı. Böyle bir reklam tarzı olabilir mi?

 12. Pikeas dedi ki:

  Nisan ayında benim de başıma gelmişti.
  Taahhüt biter bitmez bütün ADSL şirketleri aramaya başladı. Hepsini hayır istemiyorum deyip kapatıyordum.
  Son günlerde birisi aradı. Yazlıktaki internet hattı eşim adına kayıtlıydı. (Kapattırdım.) Arayan kişi ile ben arasındaki diyalog:
  – Evin hanımı nerede
  – Evin hanımı mı?
  – …. hanım yok mu?
  – Yok bana söyleyin
  – Bulaşık telleri ile ilgilenir misiniz?
  – Hayır ben ne yapacam bulaşık ***** />
  – Ama şöyle iyi böyle iyi
  – Siz benim karımı nerden biliyorsunuz ve bu numarayı nerden buldunuz
  – Telekomdan ***** />
  dıt dıt… (kapandı.)

 13. aslanx dedi ki:

  Arkadaşlar
  Sabit ev telefonundan, T.Telekom adına aradıklarını ve anket yapmak istediklerini söylüyorlar ama telefon numarası çıkmıyor ve kapsam dışı yazı***** />
  Müşteri Hizmetlerini aradım ve durumu anlattım, beni takrar aradıklarında; arayan kişinin T.Telekom özel bayiisi olduğunu söyledi ve istersem gizli numaraya ücretsiz kapatalım ve bir daha aranamasın dediler ve kabul ***** />
  Aradan bir ay kadar geçtikten sonra yine başka bir gizli numaradan arandım ve yine Müşteri Hizmetlerini aradım ve şikayetimi yaptım ama şu ana kadar bir cevap gelmiş değ***** />
  Gizli numaradan aranmaya kapatılmış olduğu halde, nasıl oluyorda yine gizli numaradan arıyorlar anlamış değ***** />
  Bizim telefon numaralarımızı, en azından T.Telekom ve TTNET ile anlaşmalı tüm işyerlerine veriyorlar. Bundan kesinlikle eminim.

 14. Kayıtsız Üye dedi ki:

  "phorm ttnet" diye google’da aratın.

  Ttnet hepimizi fişliyor.

 15. selman_ayas dedi ki:

  Hiç inandırıcı bir açıklama değil. Siteyi açınca önceden girdiğim sitelerle alakalı içerikler seçilmiş oluyor zaten. Ya sistem çok iyi siteye girer girmez ilgi alanımı anlayabiliyor yada bilgileri alıyor

 16. SDN Okuru dedi ki:

  “Hukuki yollara başvurun” diyen arkadaş bu konudaki bilgilerini daha detaylı paylaşabilir mi acaba? Çünkü temel kişisel bilgilerimi ellerinde tutan hiç tanımadığım kuruluşların reklam amaçlı aramalarından bıktım artık. TTNet aboneliğimi bile iptal ettim ama halen sık sık aranıyorum. Bu yasa dışı olmalı ve hesabı sorulmalı bence.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  TTnet sadece kişisel bilgilerimizi almakla kalsa teşekkür bile ederiz ancak bu bilgileri üçüncü kişilere satıyor maalesef. Bunu TTnet’e uydurma bir isimle kayıt olup daha sonra cep telefonundan bu sahte isimle hitap edilerek aranmaya başlamış bir kişi kanıtlamış durumda. Yakında internete düşer zaten.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Çok aptal bir site imiş..

 19. Kayıtsız Üye dedi ki:

  Kişisel bilgileri almadığı yönünde ve kişisel bilgilere saygılı olduğu söylemişler

  Umarım TTNet bu yalana inanmamızı ***** />

  Diğer arkadaşlarında dediği gibi beni de farklı adsl firmaları aradı ve ne hikmetse aboneye ait kimlik bilgilerini ve aboneliğin ne zaman biteceğini felan biliyorlardı.

  Ayrıca bu yaşadığım tek olay değil adsl aboneliği babamın adınaydı ancak ttnet online işlemleri için kendi mail adresimi eklemiş***** />
  Her ay fatura gönderiyorlar hakklarını yemeyelim ancak neden ben ödedikten sonra fatura detayları geliyor anlamadım normalde faturanın önce gelip ve senin faturaya bakarak miktarı ödemen gerekmez mi?
  Konuya dönecek olursam her ay ttnet mail gönderiyordu ancak birgün farklı bir şirketten babamın adında mail geldi ve gerçekten çok şaşırmıştım.

  Kısacası TTNet’te kişisel bilgi güvenliği diye birşey yok kimse kendini kandırmasın.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Hukuki yollara başvurun. Cep numaranızı paylaşıyor TTNET. Bunun yaptırımı ve cezası yüklü bilginiz olsun!

 21. muratflash dedi ki:
 22. SDN Okuru dedi ki:

  İşin Kötüsü yeni aldığım telefonla evde wirelese bağlandım anında superonline dan mesaj geldi kampanya diye reklamlar reklamlar….rastlantıdır dedim ertesi gün amcaoğluna gitmiştim onun evinde telefondan internete gireyim dedim bağlanır bağlanmaz gene superonline mesajı ***** kullanıyoruz ikimizde..bi alakası varmı bilmiyorum ama işi o noktaya götürebilirlermi onuda bilmiyorum..Ama ttnetin çok bariz şekilde kullanıcı odaklı reklamları olduğunu okumuştum bi ara interneti kestiklerinde kişisel odaklı reklam olayını aktif etmişler …
  burada phorm denilen sistem anlatılmış
  Ttnetin Özetle İnternet kaburgası üzerinden Reklam uyguluyor ve kişisel bilgilerimiz malesef ellerinde..

 23. sdelta dedi ki:

  Adsl hattım babamın üzerine kayıtlı ve ttnet te babamın telefonu kayıtlı. TTnet online işlemlerde ne zamanki cep telefonumu girdim benim telefonuma onlarca reklam araması geldi ve de babamın adıyla… Birileri ttnet in müşteri bilgilerini fena şekilde paylaşıyor… Ya haberleri yok yada bilerek izin veriyorlar.

 24. Ultrayer6 dedi ki:

  "kişisel bilgilerinizi alıyoruz" mu diyeceklerdi? Yapsalar bile yapmıyoruz derler.

" Gezinti.com Kişisel Bilgileri Alıyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gezinti.com Kişisel Bilgileri Alıyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gezinti.com Kişisel Bilgileri Alıyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "