Okunma

Gianfranco Lanci ile Lenovo’yu konuştuk!


10 Ekim 2016 Pazartesi 18:00
Gianfranco Lanci ile Lenovo’yu konuştuk!

Lenovo‘nun tepesindeki isimlerden biri olan kurumsal başkan ve COO pozisyonunda görev alan Gianfranco Lanci ile, Berlin’de düzenlenen IFA 2016 fuarında bir araya geldik.

Lenovo’nun satış adedi olarak lider olduğu PC sektöründen mobil sektöre kadar, Türkiye’ye bakış açıları başta olmak üzere pek çok soruyu sizler için sorduk ve Gianfranco Lanci tarafından da cevaplarını aldık. 

Lenovo COO’su Gianfranco Lanci ile soru cevabımız:

Soru: PC sektöründe uzun zamandır lider olan Lenovo, mobil sektörde de başarılı bir firma. Acaba PC alanındaki tecrübeleri ve deneyimleri, mobil alanda farklılık olarak görebilecek miyiz? Örneğin kalem ile yazı yazabildiğimiz ikisi bir arada bilgisayar deneyimini sunan YogaBook gibi farklı cihazlar ya da telefonlar piyasaya sunulacak mı?

Gianfranco Lanci: Lenovo YogaBook oldukça özel bir ürün. Hem Android hem de Windows sürümüyle beraber etkileyici bir yazı yazma imkanını bizlere sunuyor. Bunları da bir defter kalınlığında yapabiliyor. Tablette bir bilgisayar deneyimi yaşayabiliyorsunuz. 

Fakat PC ile mobil ürünler aynı kulvardaki ürünler değiller. Kullanılan ekran, pil ve deneyim noktasındaki pek çok materyal oldukça farklı. O yüzden PC tarafıyla mobil alanı farklı düşünüyoruz. 

Soru: Lenovo’nun mobil segmentte daha çok alt ve orta segmente odaklandığını görüyoruz. Motorola’yı satın aldıktan sonra Lenovo, üst segmentte yola Motorola ile mi devam edecek?

Gianfranco Lanci: İki markayı segmentlere ayırmadık. Her segmente göre mantıklı telefonlar üretip, her segmentte iki markayla da olmak istiyoruz. Giriş ya da orta segment Motorola modellerini de göreceğiz, üst seviye de. Aynı şekilde Lenovo’nun da her segment modellerini pazarda göreceğiz.

Soru: Lenovo şu an PC sektöründe lider. Fakat PC sektörü daralan bir sektör. Gelecek için yatırımlarınızı ne tarafa kaydırıyorsunuz?

Gianfranco Lanci: PC sektöründeki birinciliğimiz devam edecek. Hala pazar payını artırmaya devam ediyoruz ve karlılık oranımız da oldukça fazla.

2’si bir arada ürünler ve hepsi bir arada bilgisayarlar IDC verilerine göre trendi yükselen ürünler. Bu ürünler tablet sektörü olarak değerlendiriliyor ama esasında PC sektöründeler. Ra

Son çeyreğimize bakarsanız hala Pazar payımızı artıyoruz ve daha da önemlisi karlılık oranımız çok iyi durumda. PC dünyasında ince ve hafif konseptinde gelişmeler yaşanıyor. Ayrılabilir 2’si 1 arada ürünler de Pazar payının arttığı bir başka alan. IDC verilerinde ayrılabilir ürünler PC segmentinde değil tablet segmentinde görünüyor.

Yüzde 21 olan pazar payımızı gelecekte yüzde 30 seviyesine çıkartmak istiyoruz.

Soru: Lenovo’nun yeni ürünlerine baktığımızda, rakiplerinden farklılaşan modeller tanıttığını görüyoruz. Peki yeni ürünlerde ve daha sonra çıkacak ürünlerde, odaklandığınız detaylar neler?

Gianfranco Lanci: Lenovo olarak geliştirdiğimiz ürünleri, kullanıcıların bakış açılarına göre tasarlıyor ve geliştiriyoruz. Yaptığımız analizlerle kullanıcıların neler yaptıklarını ölçüyor, insanların teknolojiyi nasıl kullandıklarını, nelere ihtiyaçlarının olduklarını bularak yolumuza devam ediyoruz. Yaşadıkları sıkıntılar neler, bunları nasıl düzeltebiliriz? Bu ve bunlar gibi soruların yanıtlarına göre ürünler hazırlıyoruz. 

Örneğin ilk başta verdiğimiz YogaBook örneği ile ilerleyelim. İnsanların tablet etkileşimi ve PC etkileşimini ayrı ayrı analiz edip, bunların eksikliklerini tamamlayan tek bir ürün ortaya çıkarttık. Yoga 910 ile taşınabilirlik ve pil noktasında çok iddialı bir ürün hazırladık. Aynı şekilde Moto Z modelini de değerlendirdiğimizde eklenen modülleri düşündüğümüzde, insanların normal hayatlarında kullanabilecekleri pek çok talebi, modül olarak ürettik.

Yakın gelecekteki hedefimiz PC’leri bir telefon gibi her zaman açık ve bağlantılara bağlı bir şekilde tutmak. Telefonlarımız sürekli açık ve bağlılar. Aynı şeyi bilgisayarlarla da yapabiliriz. Bu alanda geliştirmeler yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde böyle ürünler görebilirsiniz.

Soru: Lenovo PC ve mobil dünyada oldukça bilinen ve başarılı bir marka. PC arenasında Windows, mobil arenada ise Android ile yoluna devam ediyorsunuz. Peki ilerleyen dönemlerde yazılımla ilgili farklı planlarınız var mı?

Gianfranco Lanci: Microsoft ve Google oldukça iyi çalıştığımız partnerler. Yazılımlara kendi özelleştirmelerimizi ekleyip, geliştirmelerimizi yapıp birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Soru: Son olarak Türkiye pazarı hakkında ne düşünüyorsunuz?
 
Gianfranco Lanci: Türkiye Avrupa’nın en büyük nüfusa sahip ülkelerinden. Genç bir nüfus var ve satın alma noktasında da satışların önemli bir bölümünü yaptığımız bir ülke. O yüzden Türkiye pazarı bizim için önemli bir pazar. Buradaki yoğun çalışmalarımız da devam edecek.
 
Söyleşi için Gianfranco Lanci‘ye teşekkür ediyoruz.
 yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Gianfranco Lanci ile Lenovo’yu konuştuk!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Gianfranco deyince insanın aklı tekstile falan gidiyor. Hiç beklemezsin teknolojii üreten bir markada grup müdürü olmasını

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Hey ***** lenovo y910. Kimse Türkiye pazarına önem ***** hasretini kim dindircek???

 3. SDN Okuru dedi ki:

  abi sen zayıfladın mı ya?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Nice

" Gianfranco Lanci ile Lenovo’yu konuştuk! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gianfranco Lanci ile Lenovo’yu konuştuk! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gianfranco Lanci ile Lenovo’yu konuştuk! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "