Okunma

Gıda fiyatlarındaki zamlar için teknolojik çözüm!


07 Ağustos 2018 Salı 10:05
Gıda fiyatlarındaki zamlar için teknolojik çözüm!

Son dönemde gıda fiyatlarının sürekli olarak artması, alternatif çözüm yollarını da beraberinde getiriyor. Prof. Dr. Veysel Ulusoy’a göre bunun en büyük sebebi, ürünlerin pazarda yerlerini alana kadar birçok aracının elinden geçiyor olması. Bunu engellemenin yoluysa aracıların sayısını düşürecek olan blockchain teknolojisinden geçiyor.

Gıda zamlarına blockchain çözümü

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysel Ulusoy‘a göre tüketicinin 5 TL’ye soğan, patates yediği ve 8 TL’ye domates yediği bir sistem herkesin cebine zararlı. Taşıma kayıpları yüzde 25 üzerindeyken, çok aracılı sistem yüzünden 1 TL’ye üretimden çıkan ürün, rafa ulaştığında 3 kat, 4 kat fiyat artışı yaşıyor.

Eğer blockchain sistemi kademeli olarak uygulanırsa, akıllı sözleşmeler sayesinde aracı sayıları düşürülebilir ve normalde aracıların yaptığı onay işlemleri, bu sözleşmelerle otomatik olarak onaylanabilir. Dijital dönüşümün baş aktörlerinden biri olan bu teknoloji böylece ülkemizdeki gıda fiyatlarının düşmesine yardımcı olabilir.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Gıda fiyatlarındaki zamlar için teknolojik çözüm!”

  1. Anonim dedi ki:

    Bunu ilk Türkiye de başarabilecek yeniliklere açık bir temel yok, Avrupa ülkelerinde başarılır yıllar sonra biz bu teknolojiyi ithal ederek ülkemizde kullanırız…

" Gıda fiyatlarındaki zamlar için teknolojik çözüm! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gıda fiyatlarındaki zamlar için teknolojik çözüm! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gıda fiyatlarındaki zamlar için teknolojik çözüm! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "