Okunma

Oyuncuların Yeni Silahı: Gigabyte G1-Killer


16 Şubat 2011 Çarşamba 15:30
Oyuncuların Yeni Silahı: Gigabyte G1-Killer

Donanım üreticileri için oyuncuların yeri her zaman ayrıdır. Oyuncuların standart kullanıcılardan farkı, her zaman üst seviye bileşenleri istemeleridir.

Özellikle yüksek kaliteli grafikler sunan oyunların sistemleri zorlayan yazılımlar olması, oyun tutkunlarının kurmayı hedeflediği sistemlerin performans açısından çok iyi seviyede olmasını zorunlu kılar.

Gigabyte G1-Killer serisi anakartlar oyuncular için özel olarak tasarlanmış

Oyuncular İçin G1-Killer

Bu durumun farkında olan donanım üreticileri de oyuncular için özel olarak tasarlanmış ürün serileri hazırlar.

Dünyanın en önde gelen anakart üreticilerinden biri olan Gigabyte da G1-Killer adını verdiği özel seri ile oyuncuların beklentilerini fazlasıyla karşılamayı hedefliyor.

G1-Killer Serisi Standart Özelliker

Gigabyte G1-Killer serisini ilk olarak Ocak ayında tanıttı. Intel’in en üst seviye yonga seti olan X58 Express yonga setine sahip olan seri, Intel Core i7 900 serisi LGA 1366 soketli işlemcilere destek veriyor. Bu işlemciler arasında Intel’in altı çekirdekli işlemci modelleri de bulunuyor.

Gigabyte G1-Killer serisinde kullanılan Intel X58 yonga sentin en önemli özelliklerinden biri de üç kanal bellek desteği sunması. G1-Killer serisine dahil olan anakartların üzerine üç ya da altı adet RAM modülü yerleştirebiliyorsunuz.

G1 Killer serisinde Assasin, Guerilla ve Sniper adlı üç model bulunuyor

Üstün Özellikler

Gigabyte G1-Killer serisi oyuncu anakartlar Intel X58 yonga setinin sunduğu avantajların yanı sıra Gigabyte‘ın bu seri için özel olarak kullandığı bazı ayrıcalıkları da bünyesinde barındırıyor.

Gigabyte, G1-Killer serisi anakartlarının eşsiz özelliklerini Üstün Görüş, Üstün Ses, Üstün Hız ve Üstün Soğutma olarak dört ana başlık altında toplamış.

Üstün Görüş

Yüksek grafik performansı gerektiren bir sistem oluşturmak isteyenler için ekran kartı desteği büyük önem taşıyor.

Eğer oyunların sunduğu grafikleri tüm detaylarına kadar görmek ve bunu performansta hiçbir düşüş yaşamadan yapmak istiyorsanız üst seviye bir ekran kartına hatta daha da ilerisini düşünüyorsanız birden fazla ekran kartına ihtiyacınız var.

G1-Killer serisi modeller NVIDIA SLI ve ATI CrossfireX destegi sunuyor

Çoklu Ekran Kartı

Gigabyte, oyuncuların bu ihtiyaçlarını karşılamak için G1-Killer serisinde NVIDIA ve AMD yongalı ekran kartlarının çoklu konfigürasyonlarına destek veriyor.

NVIDIA SLI ve ATI CrossFireX uyumlu olan G1-Killer serisi anakartlar aynı anda üç adet NVIDIA ya da dört adet AMD ekran kartına kadar destek veriyor.

Üstün Ses

Gerçekçi bir oyun deneyimi için görüntü kadar ses de büyük önem taşıyor. Gigabyte bu sebeple G1-Killer serisi modellerinde ses kalitesi ile ilgiligi bazı teknolojilere de yerveriyor.

G1-Killer serisi anakartlarda Creative Soundblaster X-Fi 20K2 dijital ses işlemcisi tümleşik olarak bulunuyor. Bu işlemci X-Fi Xtreme Fidelity ve EAX Advanced HD 5.0 gibi üst seviye ses teknolojilerini de barındırıyor.

G1 Killer serisi anakartlarda, Creative ses işlemcisine bağlı tümleşik ampflikatör bulunuyor

Bunun dışında Dolby Digital Live teknolojisine sahip olan G1-Killer serisi modelleri ev sinema sisteminize tek bir dijital bağlantı ile bağlayabiliyorsunuz.

G1-Killer serisi anakartlarda bulunan bir diğer ses teknolojisi olan DTS Connect ile de iki kanallı sesi alıp 7.1 kanala kadar olan ses sisteminize uygun hale getirebilir, dijital ses sinyallerini S/PDIF bağlantısı ile ses ve görüntü alıcı cihazlara verebilirsiniz.

Kartlarda kullanılan yüksek kaliteli Nichion kapasitörleri ile seslerde yaşanabilecek bozulma minimuma indirilmiş

G1-Killer serisi anakartlarda ayrıca ses çözünürlüğü ve ses yaygınlığı sağlayan Nichion yüksek uçlu ses kapasitörleri bulunuyor.

Üstün Hız

İnternet üzerinden oyun oynarken, bağlantı konusunda yaşayabileceğiniz sıkıntılar, oyun keyfinizi bozabilir.

Killer E2100 yongası ile işlemcinin üzerindeki ağ yükü azaltılarak hız artışı sağlanıyor

Gigabyte buna engel olmak için G1-Killer serisi anakartlarında Bigfoot Networks‘ün geliştirdiği Killer E2100 adlı bir ağ platformuna yer vermiş.

Bu platformun en önemli özelliği, ağ görevlerini kendi üzerine alarak işlemci üzerindeki yükü hafifletmesi. Platformda bulunan Killer E2100 NPU (Network Processing Unit) adlı ağ işleme birimi bu görevi üstleniyor.

Yapılan ölçümlerde Killer E2100’ün standart ağ yongalarından çok daha hızlı olduğu ortaya çıkmış

Ağ ve Arayüz

Ayrıca bu platformun kullandığı Game Networking DNA adlı yazılım da Windows Network Stack’i atlayarak NPU üzerindeki oyun verilerinin yükünü azaltıyor.

Killer E2100 yongası Windows Network Stack’i kullanmadan doğrudan oyun sunucusuna ulaşıyor

USB 3.0 ve SATA 6 Gbps

G1-Killer serisi anakartlarda hız konusunda sadece ağ alanında bir artış sağlanmıyor.

G1-Killer serisi anakartlarda 8 adet USB 3.0’a kadar destek sağlanıyor

Kullanıcıların veri aktarım hızında bir sıkıntı yaşamasını istemeyen Gigabyte, G1-Killer serisi anakart modellerinde USB 3.0, SATA 6 Gbps gibi en son bağlantı arayüzlerine yer veriyor.

Üstün Soğutma

Bilgisayar bileşenlerinin en önemli düşmanlarından biri olan ısınmaya karşı Gigabyte G1-Killer serisi de kendi silahlarını geliştirmiş.

Dış görünüşü silah parçaları gibi tasarlanan Locked and Loaded adlı ısı boruları anakartın en kritik noktalarına yerleştirilerek, oluşan ısıyı uzaklaştırmaya yarıyor.

Özel tasarımlı soğutma sistemi ve Ultra Durable 3 ile anakartların ısınma sorunu en aza indirilmiş

Bu soğutma sisteminin yanı sıra sistem ve işlemci fanlarını kontrol etmek için kullanılan 5 adet Smart Fan pin başlığı da G1-Killer serisinde bulunuyor.

G1-Killer serisi kartlardaki Smart Fan pinlerine yerleştirilen fanlar sıcaklığa göre ayarlanabiliyor

Ultra Durable 3

G1-Killer serisi anakartlarda Gigabyte‘ın diğer anakart modellerinde görmeye alışık olduğumuz teknolojiler de bulunuyor. Bunların başında Ultra Durable 3 geliyor.

Ultra Durable 3 standartlarına sahip anakartlarda bakır iki katman halinde kullanılıyor

Ultra Durable 3 ile bileşenlerin normalden daha az ısınması için daha fazla bakır barındıran PCB, aynı zamanda elektrik kaçaklarını da en aza indiriyor.

Bunların yanı sıra G1-Killer serisi anakartlarda DualCPU Power ve DualBIOS gibi güvenlik özellikleri de bulunuyor.

Advertorial

:: Gigabyte’ın G1-Killer serisi modellerinin en çok dikkat çeken özelliği sizce hangisi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Oyuncuların Yeni Silahı: Gigabyte G1-Killer”

 1. rtsbora dedi ki:
  Alıntı Ordo ab chaO Nickli Ãœyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Gigabyte’ın G1-Killer serisi modellerinin en çok dikkat çeken özelliği sizce hangisi?

  fiyatı tabikide
  gigabyte UD serisi kartlar bile 700-800 tl civarı fiyattan satılıyor. bu kartı da 1000 tlye satarlar heralde. 3-5 fps fazladan performans için bir anakarta bu kadar para verilmez. kalsın, ben almayim.

" Oyuncuların Yeni Silahı: Gigabyte G1-Killer konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Oyuncuların Yeni Silahı: Gigabyte G1-Killer ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Oyuncuların Yeni Silahı: Gigabyte G1-Killer ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "