Okunma

Gigabyte GA-E7AUM-DS2H İnceleme


01 Mayıs 2009 Cuma 21:20
Gigabyte GA-E7AUM-DS2H İnceleme

Hepimizin gözü yükseklerde olsa da iş alım sürecine geldiği zaman bütçemize uygun bir ürün arıyoruz. Satış rakamları da bunu gösterir nitelikte. En çok satılan anakartlar fiyat açısından uygun değerler sunan ürünler. Gigabyte firmasının uygun fiyatlı modellerinden biri de Nvidia GeForce 9400 yongasına sahip GA-E7AUM-DS2H anakartı.

Bu anakart tümleşik ekran kartı çözümünü üzerinde barındırıyor. Bu anakartın diğer avantajı ise Hybrid SLI teknolojisini üzerinde barındırması. Bu sayede tümleşik ekran kartı yongasını harici ekran kartı ile birleştirerek daha yüksek performans elde edebiliyorsunuz.


Anakart micro ATX form faktörüne sahip olduğu için fazla bir yuva seçeneği sunmuyor. Anakartın üzerinde bir adet PCI Express x1 ve bir adet PCI Express x16 yuvası bulunuyor. Bunun yanı sıra iki adette PCI yuvası konumlandırılmış.


Genellikle micro ATX anakartlar üzerinde iki adet bellek modülünü görmeye alışmışızdır. Ama Gigabyte bu anakart üzerinde dört adet çift kanal desteği olan bellek modülü konumlandırmış. Bu modüller  DDR2 800 MHz ve 667 MHz bellekleri destekliyor. Anakartın maksimum bellek desteği ise 16 GB.


Anakartın bu bölümünde bir adet COM bağlantısı bulunuyor. Bir adet FDD ve bir adette IDE bağlantısı mevcut. SATA bağlantılarına baktığımızda 5 adet yuvanın olduğunu görüyoruz.

Bunlardan ikisi RAID bağlantısı için kullanılabiliyor. Bunların yanı sıra üç adet USB arabirim bağlantısı da bu bölümde yer alıyor.


Anakartın arka panelinde dahili ekran kartı için bir adet DVI ve bir adette D-Sub bağlantısı konumlandırılmış. Tabii ki burada ESATA bağlantısı unutulmamış. Yeni anakartlar üzerinde fazla görmeye alışmadığımız HDMI bağlantısı da unutulmamış. Bu bölümde altı ses bağlantısının yanı sıra altı adette USB arabirimi konumlandırılmış.

Bunların yanı sıra anakartın arka bölümünde SPDIF, RJ45, PS/2 klavye, PS/2 fare ve FireWire bağlantısı yer alıyor.  Gigabyte GA-E7AUM-DS2H bir micro ATX anakartttan fazlasını sunuyor.


Yazımızın başında da söylediğimiz gibi bu anakartın en büyük avantajlarından biri Hybrid SLI teknolojisini desteklemesi.  Bu teknoloji sayesinde anakart üzerindeki tümleşik görüntü yongası ve Nvidia yongalı ekran kartının bir arada kullanılarak performansın arttırılması. Gerekli olmadığı zamanlarda bu teknoloji harici ekran kartını kapatarak güç tasarrufu da sağlıyor.

Hybrid SLI teknolojisi Hybrid Power ve GeForce Boost olarak ayrı iki mod da çalışabiliyor. Hybrid SLI desteği olan ekran kartları ise Nvidia GeForce 8400 GS ve 8500 GT. Anakartınızın desteği ve bu iki ekran kartı yongasından birine sahip olmanız dahilinde Hybrid SLI teknolojisini kullanabilirsiniz.


Hybrid SLI’ı aktive etmek için bios yazılımı içersinde Primary Graphics seçeneğini Internal VGA ve Hybrid SLI Mode seçeneğiniz mGPU always enable’a getiriyoruz. Bu değişiklikleri kaydettikten sonra monitör kablosunu harici ekran kartından çıkartıp tümleşik ekran kartı çıkışına takın. Tekrar bios ayarlarınızın içine girin. Ve Hybrid SLI Frame Buffer seçeneğini 256 MB olarak işaretleyin.

Şimdi işletim sisteminizi açabilirsiniz.İşletim sisteminiz açtığınızda ilk işiniz User Account Control (Kullanıcı Hesap Kontrolü) bölümüne girip kapatmak. Bundan sonra Nvidia sürücülerini anakart ile birlikte gelen CD’den kurmalısınız. Eğer sürücü doğru kurulduysa ekranın sağ alt bölümünde Hybrid SLI ikonunu göreceksiniz.


Hybrid SLI teknolojisi kullanıma hazır. İkonu farenin sağ tuşu ile tıkladığınız zaman karşınıza üç seçenek çıkacak. Bunlardan birincisi Save Power. Bu seçneği seçerseniz harici ekran kartınız kapanacak ve sistem tümleşik ekran kartından çalışarak harcadığı gücü azaltacaktır.

İkinci seçenek ise Boost Performance. Bu seçenekte ise sistem iki ekran kartını birlikte kullanarak alabildiği en iyi grafik performansını almaya çalışacaktır.


Değerlendirme

Uygun fiyatlı bir micro ATX anakart çözümü sunan Gigabyte GA-E7AUM-DS2H performans açısından ATX anakartlardan geri kalmıyor. Üzerinde bulundurduğu tümleşik grafik çözümünün performansı da Intel yongalarına göre daha iyi. Ama bu ürünlerin performansının giriş seviyesinde olduğunu söylememizde fayda var.

Hybrid SLI teknolojisi anakartın artısı gibi gözüküyor. Burada Nvidia’nın izlediği yolun önemi büyük. Çünkü Hybrid SLI teknolojisinde kullanabileceğiniz ekran kartları sınırlı sayıda. Nvidia GeForce 8400 GS ve 8500 GT yongaları hacrindeki ekran kartlarını Hybrid SLI olarak kullanamıyorsunuz. Bu Nvidia’nın bir eksisi. Yeni ekran kartlarının bu teknolojiyi destekleyip desteklemeyeceği ise hala sürüncemede.

Hybrid SLI teknolojisinin birde performans yönü var. Bu durumda test sonuçlarına bakıldığında pek iç açıcı gözükmüyor. Hbrid SLI’ın ekran kartınızın performansını katkısı öyle ahım şahım değil.

Teknik Özellikler

İşlemci desteği: Intel Core2 Extreme, Core2 Quad, Core2 Duo, Pentium Dual-Core, Celeron
Yonga seti: NVIDIA GeForce 9400
Bellek: 4 x DIMM, Max. 16 GB, DDR2 800/667 MHz
1 x UltraDMA 133/100/66
5 x SATA 3 Gb/s ports, RAID 0,1,5,10
LAN :1 x Gigabit LAN
Ses: Realtek ALC889A
Form Fakatör: MicroATX

:: Ürün hakkındaki düşüncelerinizi buradan paylaşın.

 
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Gigabyte GA-E7AUM-DS2H İnceleme”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Ãœrünün en büyük handikapı 4 gb rami 1.75 gb görmesi. Eğer harici ekran kartı takarsanız 32 bit işletim sisteminde 3.25 görebiliyor.

" Gigabyte GA-E7AUM-DS2H İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gigabyte GA-E7AUM-DS2H İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gigabyte GA-E7AUM-DS2H İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "