Okunma

Giriş Seviyesinde Bir Kasa: AOpen QF50


05 Nisan 2009 Pazar 09:09
Giriş Seviyesinde Bir Kasa: AOpen QF50

AOpen tarafından üretilen QF50, kullanıcıların temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir kasa. İçinde bir sisteme gerekli olan şeyler haricinde fazla bir bileşen sığdıramadığınız QF50, eski kasasını ekonomik bir alternatifle değiştirmek isteyenlere ve yeni sistem toplarken tümleşik grafik çözümlerini tercih ederek internet bilgisayarı toplayacaklara hitap ettiğini söyleyebiliriz. Peki neden? Sorunun cevabı güç kaynağında.

AOpen QF50, içinde 350 Watt’lık bir güç kaynağıyla geliyor. Bu güç kaynağı, AOpen markasını taşıyor ve birçok AOpen güç kaynağında olduğu gibi (tahminen) FSP tarafından üretilmiş bir ürün. Genel itibariyle, bu güç kaynakları üzerlerinde yazan değerleri vermek konusunda sorun çekmezler.  Fakat küçük bir sorun var: Bu güç kaynağı, sisteminizdeki bileşenleri kısıtlıyor.

Güç kaynağında 5 tane Molex, 1 tane disket sürücü, 20+4 iğneli ATX bağlantısı ve bizce kabul edilebilir bir durum olan 4 iğneli işlemci bağlantısı var. Fakat günümüzde SATA harici sabit disk bulunması zor bir şeyken optik sürücülerdeki SATA bağlantı teknolojisi gittikçe artan bir eğilim. Çeviricilerin yarattığı kablo karmaşasını arttırmadan bu güç kaynağıyla biden fazla SATA sürücü kullanmak imkansız.

Üründeki güç kaynağı, yüksüz durumda çok sessiz sayılmaz; ama gürültülü de değil. 80 mm fan kullanan güç kaynağı, soğutmayı (kasa içinden çekerek değil) dışarıya hava üfleyerek sağlıyor.

QF50, ekonomik bir kasa seviyesinde aradığınızı veriyor. İşçilik açısından sorunsuz ve içeride elinizi doğrama ihtimaliniz çok az. Bunun yanında aradığınız beklediğiniz özelliklerin hepsini içeride göremeyeceksiniz. Örneğin arka panelde, 120 mm’lik bir fan için de uygun delikler olmasına rağmen, sadece 80 mm’lik bir fan kullanıldığını görüyoruz. Bunun yanında kasanın içi oldukça dar.

Genişleme yuvaları ve ek bağlantılar konusunda, bu kasa 3 tane 3,5 inçlik disk sürücü yuvası sunuyor. Bunlardan bir veya iki tanesini ön panelde olacak şekilde disket sürücü veya kart okuyucu olarak kullanabiliyorsunuz. Bu sayı açıkçası az. Yani, iki tane disk ve bir kart okuyucunuz varsa, özellikle diskler arasına bir mesafe koymak isteyebilirsiniz.

Kasanın ön paneli, şık görünüyor ve ön panelinde standart olarak 2 USB, mikrofon ve kulaklık bağlantıları mevcut. kasanın herhangi bir kapağı yok, fakat öndeki yuvalar küçük bir kapak arkasına yerleştirilmiş.

Yorumlar

Bu kasanın hedef kitlesi  ilk defa sistem toplayacak kullanıcıları kapsıyor. Eğer önceki sisteminize bir güncelleme yapacaksanız da bu kasayı içindeki güç kaynağıyla kullanabilirsiniz. Bunun haricindeki senaryolarda bu kasanın güç kaynağı size yetersiz gelecektir. Ayrıca içeride çok fazla hacim yok ve  dolayısıyla çalışabileceğiniz alan kısıtlı. Her şeye rağmen AOpen kalitesi ve işçilik hep ön planda.

 

AOpen QF50
Kasa

Standart: ATX
Güç kaynağı: 350 Watt, 80 mm fan
Yuvalar: 4x 5,25 inç optik sürücü, 3x 3,5 inç sabit disk/disket sürücü
Fan: 80 mm tahliye fanı
Ön panel: 2x USB, mikrofon, kulaklık

Üretici: AOpen
Ülkemze getiren: Çözüm
Telefon: (216) 540 64 83

Güncel fiyatı öğrenmek ve ürünü satın almak için tıklayın

 
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Giriş Seviyesinde Bir Kasa: AOpen QF50”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bu fiyata “NZXT 8E-AHN02-UGB ALPHA Kasa (PSU Yok)” almak bence daha mantıklı olurdu. AOpen kaliteli üretiyor; ama QF50’in PSU su na güvenemiyorum açıkcası.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Aopen’ın giriş seviyesi kasası 123 TL! Frisby’ler de pek ala iş görüyor. Ãœstelik öyle giriş-çıkış seviyesi de yok!

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Merak ediyorum da İntel core2Duo işlemci(64W) , Ati 4830 işlemcili Grafik kartı,intel P43 veya P45 chipli bir anakart, bir 500-1000 GB lık harddisk, bir DVD yazıcı 2x1GB DDR2 ram’ı desteklemek için acaba ne kadar bir güç kaynağına ihtiyaç var?? Çok uçuk şeyler söyleniyor da gerçekten bu yetmez mi?

" Giriş Seviyesinde Bir Kasa: AOpen QF50 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Giriş Seviyesinde Bir Kasa: AOpen QF50 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Giriş Seviyesinde Bir Kasa: AOpen QF50 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "