Girişimciler Sermaye Bulamıyor!


17 Temmuz 2013 Çarşamba 15:00
Girişimciler Sermaye Bulamıyor!

Girişimcilik Türkiye’de son yıllarda çok konuşulan, hem devletin hem de özel sektörün odak noktasına yerleşen bir konu olarak dikkat çekiyor. BIC Angel Investments, Türkiye’deki girişimcileri daha iyi anlayabilmek ve verdiği profesyonel desteğin kalitesini bir üst seviyeye taşıyabilmek amacıyla online araştırma gerçekleştirdi.

En çok girişimci İstanbul’dan çıkıyor

Araştırmada kendi işini kurmak için en az yarı zamanlı olarak projesine vakit harcayan veya kendi kurduğu işte tam zamanlı olarak çalışan, bu işten para kazanan veya kazanmayı hedefleyen kişiler girişimci olarak tanımlandı. Araştırmaya katılan 156 girişimcinin yüzde 81’i erkek, yüzde 19’u kadınlardan oluşuyor. Erkekler girişimciliğe 27 yaşında, kadınlar 31 yaşında başlıyor. Ortalama girişimcilik tecrübesi 3,4 yıl.

Araştırmaya katılanların yüzde 60’ı İstanbul’da, yüzde 15’i Ankara’da yaşıyor. Girişimcilerin büyük bir kısmının daha önce profesyonel olarak maaşlı bir işte çalışarak iş tecrübesi edindikleri dikkat çekiyor. Katılımcıların yüzde 88’i girişimci olmadan önce bordrolu olarak çalıştığını belirtirken girişimciler arasında ortalama profesyonel tecrübe süresi 4,9 yıl. Bu süre erkeklerde 4,7 kadınlarda ise 5,8 yıl olarak gerçekleşiyor.

Girişimcilerin ortalama eğitim seviyesiyse toplum genelinin üstünde. Girişimcilerin yüzde 58’i üniversite mezunuyken, yüzde 24’ü yüksek lisansa, yüzde 3’üyse doktora derecesine sahipler. ODTÜ yüzde 10, Anadolu Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi ise yüzde 9 ile en çok girişimci mezun eden üniversiteler olarak ilk üç sırada yer alıyor.

Girişimcilerin yüzde 74’ü yatırımcı arıyor

Girişimcilere göre, yaşadıkları en büyük zorluk sermaye bulmaktaki sıkıntı. Girişimcilerin aradığı yatırım tutarı ağırlıkla 50 bin ile 250 bin TL arasında değişiyor. Girişimcilik bilincinin eksikliği, yasal düzenlemelerin girişimciliğe uygun olmayışı, yatırımcıların yeterince risk almayışı; yatırımcıya ulaşmaktaki zorluklar ve girişimcilerin tecrübesiz oluşu takip eden zorluklar olarak tespit edildi.

Çıkan sonuçlar ile paralel olarak BIC Angel Investments’ın girişimlere sermaye sağlamanın yanında en önemli özelliğinin girişimcilere finans, muhasebe, denetim gibi idari hizmetlerle kurumsallaşmalarına ve yapılandırılmalarına katkıda bulunduklarını söyleyen BIC Angel Investments’ın Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Joachim Behrendt, şimdiye kadar 200’ün üzerinde girişim projesiyle görüştüklerini belirtti.

:: Girişimciliğe atılmayı düşünüyor musunuz?

 
yazarOğuz Birkardeşler

Teknolojiyi yakından takip eden yazar, video oyunlarına büyük ilgi duyar. Oğuz, aynı zaman da sıkı bir futbol tutkunu.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Girişimciler Sermaye Bulamıyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Hocam bende zamanında çok araştırmıştım,

 2. Ziyaretçi dedi ki:
 3. Ziyaretçi dedi ki:

  çöpe atar yine vermezler.

 4. Ziyaretçi dedi ki:
  Alıntı vagojeo Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Ne olursa olsun KOSGEB, Bölgesel Ajanslar, TKDK (İPARD) gibi hibe kurumlarından yararlanabilmek için bile cebinizde sermaye olması gerekiyor. Keza TKDK diyorki " yatırımı sen yapacaksın ben kontrol edecem uygunsa verecem parayı" Zaten sermaye yoksa boşa hayal kurmaya da gerek yok. Bir kobi danışmanı olarak eğer yeni bir işletme kuracaksanız KOSGEB’in eğitimine katılıp Yeni Girişimcilik Sertifikası almanızı şiddetle öneririm.

  Destek alabilmek için ilk yapmamız gereken nedir? Şirket açmak mı?

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Adamlar kafayı peynir ekmekle mi yedi. Zaten ekonomi berbat. Millet kredi kartıyla ayakta duruyor. Eğer devlet ona da yasak getirsin krizi göreceksiniz. Böylesine bir ortam da adam ne diye yatırım yapsın.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Yavas yavas bunlarda olacaktir ama olana kadarda zorluklar devam edecek

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne olursa olsun KOSGEB, Bölgesel Ajanslar, TKDK (İPARD) gibi hibe kurumlarından yararlanabilmek için bile cebinizde sermaye olması gerekiyor. Keza TKDK diyorki " yatırımı sen yapacaksın ben kontrol edecem uygunsa verecem parayı" Zaten sermaye yoksa boşa hayal kurmaya da gerek yok. Bir kobi danışmanı olarak eğer yeni bir işletme kuracaksanız KOSGEB’in eğitimine katılıp Yeni Girişimcilik Sertifikası almanızı şiddetle öneririm.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  kosgeb ve e-tohum var. bunun dışında bölgesel teşvikler de yapılmakta. ek olarak işkur gibi kurumlar ile işgücü bulma kısmında yardım alınabilmekte.

  yakın zamanda bölgesel yatırım ofisleri de kurulacak diye biliyorum.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  evet ben bulamıyorum hibe para

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Adamlar otobanda son sürat giderken biz daha kumda oynuyoruz.

" Girişimciler Sermaye Bulamıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Girişimciler Sermaye Bulamıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Girişimciler Sermaye Bulamıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 2. 2 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 3. 3 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 4. 4 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 5. 5 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 6. 6 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 7. 7 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 8. 8 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 9. 9 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 10. 10 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!