Okunma

Girişimcilik Gurusu Josh Lerner Türkiye’de


24 Haziran 2011 Cuma 09:26
Girişimcilik Gurusu Josh Lerner Türkiye’de

Turkcell, girişimci ekosistemini buluşturan etkinlikler kapsamında “Global Entrepreneurship Research” ödülü sahibi Josh Lerner‘ı konuk edecek.

Prof. Josh Lerner, 27 Haziran Pazartesi günü Turkcell’in konuğu olarak geldiği İstanbul’da bir dizi etkinlikte konuşmacı olarak yer alacak. Lerner, ilk olarak Turkcell Tepebaşı Plaza’da düzenlenecek “Ekonomik Kalkınmada Teknoloji ve İnsanın Rolü” etkinliğinde melek yatırımcı ağları, STK temsilcileri, küresel-yerel risk sermayesi temsilcileri ve üst düzey Turkcell yöneticileriyle “girişimcilik ve risk sermayesi” üzerine tecrübe ve vizyonunu paylaşacak.

Silikon Vadisi ve diğer öncü girişimcilik örneklerini değerlendirecek olan Lerner, başarılı girişimciliğin sırlarını “girişimci ekosistemi”ne anlatacak. Silikon Vadisi, Singapur, Tel Aviv gibi girişimciliğin küresel merkezi haline gelen bölgelerde, hükümetlerin bu konuda üstlendikleri rolü, başarıya ulaşan ekonomik müdahalele ve politikaları, gelecekte hem hükümetlerin hem de özel sektörün nasıl aksiyonlar alınması gerektiğine dair ipuçlarını izleyicilerle paylaşacak.


2010 yılında “Global Entrepreneurship Research” Ödülü’nü kazanan Josh Lerner halen Harvard Business School‘da “Yatırım Bankacılığı” alanında profesörlük görevini yürütüyor. Aynı zamanda finans ve girişimcilik bölümlerinde de görevini sürdürüyor.

Yale Üniversitesi‘nde fizik ve teknoloji tarihi bölümlerinde özel bir dalda lisans derecesini aldıktan sonra, Brookings Ensititüsü’nde özel-kamu ortaklığında teknolojik inovasyon ve kamu politikaları konularında birkaç yıl çalışan Lerner, sonrasında Harvard Üniversitesi’nden Ekonomi dalında doktora derecesini aldı.

Araştırmalarının çoğu, risk ve girişim sermaye kuruluşları ve onların yapıları üzerine olan Lerner’in bu alanda 3 kitabı bulunuyor: The Venture Capital Cycle, The Money of Invention ve son olarak Boulevard of Broken Dreams.

Prof. Lerner, aynı zamanda fikri mülkiyet haklarının korunmasıyla ilgili politikalar, patent uygulamaları ve bunların teknoloji firmalarını nasıl etkilediğiyle ilgili araştırmalar da yürütmektedir. Bu konuyla ilgili olan kitabı Innovation and Its Discontents’tir.

Prof. Lerner, Amerika’nın çeşitli araştırma kuruluşlarında Girişimcilik ve İnovasyon Politikaları üzerine çalışma grupları ve araştırmalar yürütmüş; 1993-94 yılında Harvard Business School MBA programında ” Venture Capital ve Prime Equity” derslerini başlatmıştır. Aynı zamanda üst düzey devlet ve şirket yöneticileri için açılmış olan doktora programında “Girişimcilik” derslerini yürütmekte olup, Boston ve Pekin’de yıllık executive programları yönetmektedir.

Prof. Lerner’ın, Dünya Ekonomik Forum’u için uluslararası bir takımın liderliğini yaptığı girişim sermayesi konusunda bir araştırması bulunmaktadır.

:: Bir gün kendi işinizi kurmayı düşünüyor musunuz?
yazarHakan Kilyusufoğlu

Yazdığı haberlerdeki olayları farklı bakış açılarından sunmayı seven yazar, SDN’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Girişimcilik Gurusu Josh Lerner Türkiye’de konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Girişimcilik Gurusu Josh Lerner Türkiye’de ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Girişimcilik Gurusu Josh Lerner Türkiye’de ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "