GitHub’da Nazi skandalı sürüyor: Yönetim kabul etti


18 Ocak 2021 Pazartesi 23:46
ABONE OL
GitHub’da Nazi skandalı sürüyor: Yönetim kabul etti

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan GitHub Nazi skandalı için yeni haberler gelmeye devam ediyor. GitHub yönetimi Yahudi çalışanın işten çıkarılmasının bir hata olduğunu kabul etti. Bununla birlikte işinden kovulan çalışan için iyi haber geldi.

Geçtiğimiz günlerde ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Kongre Binası’nda yaşanan olaylar sonra bir GitHub çalışanı, iş arkadaşlarına uyarı mesajı göndermişti. Gönderdiği mesajda ‘Dostlarım güvende kalın, Naziler yakın.’ gibi bir cümle kurarak olaylarda yer alanlar arasında Neo-Nazilerin de olduğunu belirtmişti. Bu mesajdan sonra çalışanın işine son verildi.

GitHub Nazi skandalı sonrası hata yaptığını kabul etti

Yaşanan olay sonrasında işten kovulan Yahudi çalışan için yeniden iş teklifi yapıldığı duyuruldu. Çalışanının yanlışlıkla kovulduğunu kabul eden GitHub’ın, olayı araştırmak için bağımsız bir hukuk firmasından danışmanlık aldığı aktarıldı. Bu hukuk firmasının da şirketi hatalı çıkarmasıyla, çalışanın işe geri dönmesi için teklif yapıldı. Bununla birlikte GitHub İnsan Kaynakları Başkanı Carrie Olesen’in de istifa edeceği kaydedildi.

GitHub CEO’su Nat Driedman, Nazi skandalı hakkında yaptığı açıklamada soruşturma sonrasında, şirket tarafından yapılan hataların ortaya çıkarıldığını duyurdu. Şirket içi uygulamalarda ya da şirket liderlerinin davranışlarının tutarlı olmadığı ve hata yapıldığı kaydedildi. Hafta sonunda da şirketin blog sayfasından özür mesajı yayınlanacağı belirtildi.

github nazi skandalı

GitHub Operasyon Direktörü Erica Brescia yaptığı açıklamada “Çalışana, herkese açık bir şekilde şunu söylemek istiyoruz: İçtenlikle özür dileriz.” ifadesini kullandı.

Yahudi çalışanın işten kovulmasından sonra 200 kadar GitHub çalışanı, işten çıkarmanın neden yapıldığına dair açık mektup imzaladı. Şirket konuşmalarının yapıldığı Slack üzerinden ABD’deki protestocuları isimlendirmek için, kovmaya sebep olan ‘Nazi’ sözcüğü tekrardan kullanılmaya başlandı. GitHub, bu kullanımın şirket ilkesine doğru olmadığını belirterek çalışanı işten kovmuştu.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" GitHub’da Nazi skandalı sürüyor: Yönetim kabul etti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere GitHub’da Nazi skandalı sürüyor: Yönetim kabul etti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda GitHub’da Nazi skandalı sürüyor: Yönetim kabul etti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık
  2. 2 Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği
  3. 3 Nalet Bebe ile Honda E içinde PlayStation 5 oynadık! Nalet Bebe ile Honda E içinde PlayStation 5 oynadık!
  4. 4 iPhone 12 mini UKT! - 2 ayda neler yaşadık? iPhone 12 mini UKT! - 2 ayda neler yaşadık?
  5. 5 Xiaomi Hutt akıllı cam temizleme robotu inceleme! Xiaomi Hutt akıllı cam temizleme robotu inceleme!
  6. 6 İşte yeni efsane: Xiaomi Redmi K40! İşte yeni efsane: Xiaomi Redmi K40!
  7. 7 Ortalığı karıştıran Erzurum oyununu oynadık Ortalığı karıştıran Erzurum oyununu oynadık
  8. 8 4 telefonun bataryası karşı karşıya! Birinci kim? 4 telefonun bataryası karşı karşıya! Birinci kim?
  9. 9 Redmi Note 9 Pro vs POCO X3 NFC karşılaştırma Redmi Note 9 Pro vs POCO X3 NFC karşılaştırma
  10. 10 Xiaomi Mibro Air akıllı saat kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mibro Air akıllı saat kutusundan çıkıyor!