Okunma

Giyilebilir Ödeme Çözümleri Nasıl Olacak?


03 Ocak 2016 Pazar 14:07
Giyilebilir Ödeme Çözümleri Nasıl Olacak?

Visa Europe, giyilebilir ödeme çözümlerinin geleceğinin tasarlanması amacıyla University of Arts London bünyesindeki Sanat ve Tasarım Enstitüsü Central Saint Martins ile işbirliği yaptı.

Bu işbirliği çerçevesinde endüstriyel tasarım yüksek lisans bölümü öğrenci ve mezunları, alışverişin geleceğini hayal ederek 2020 itibariyle hayatımıza girebilecek temassız giyilebilir ödeme çözümlerinin tasarım ve fonksiyonları ile ilgili 3 farklı konsept tasarladı.

Tüketicilerin her zamankinden daha hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde ödeme yapma beklentileri ve 2019 yılında Avrupa’da tüm POS terminallerinin temassız ödeme kabul edecek olması bu çözümlerin tasarlanmasında önemli rol oynadı.

Bu kapsamda 3 farklı giyilebilir ödeme konsepti ortaya çıktı:

1- Dijital ortamda kullanılabilen bozuk para

2- Bileğe takılan ve elin bir hareketiyle ödemelerin gerçekleşmesini sağlayan cihaz

3- Sosyal medya ve ödeme teknolojilerinin entegre olduğu bir yaka iğnesi

Small Change (Bozuk Para)

Small Change, bozuk para ile yapılan alışverişler için tasarlandı. Bir saat gibi kola takılıyor ve bozuk para kullanılan işlemlerde temassız ve hızlı ödeme yapılmasını sağlıyor.

Böylece cebinizde ağırlık yapan bozuk paralar tek bir giyilebilir cihaza yükleniyor. Binlerce yıllık parayı fiziksel olarak elinde tutma alışkanlığının bir uzantısı olarak ekranında e-mürekkep teknolojisi kullanılan ve bozuk para şeklindeki üst parça, kullanıcının hesabında kalan veya ödeyeceği tutarı kolayca gösteriyor.

Cihaz, bankaya bağlanarak güncellemelerin yapılmasını sağlarken, üst parça gerektiğinde bileklikten ayrılarak özel tasarlanan hesap sümeni, kumbara gibi cihazlarda ödeme yapmak için kullanılabiliyor. Smart Change, gençlerin harçlıklarını biriktirmesine yardımcı bir araç olarak da kullanılabiliyor.

Budgeteer (Bütçeleyici)

Budgeteer bileğe takılan bir giyilebilir ödeme cihazı. Ödeme noktasında bileğin basit bir hareketiyle ödeme işlemininin kolayca yapılmasını sağlıyor.

Budgeteer, elin 3 farklı hareketi ile ödemeleri iş, kişisel ve ev harcamaları şeklinde üç kategoriye ayırabiliyor ve hesap ekstresinde farklı renklerde gösteriliyor. Böylece bütçe yönetimini kolaylaştırıyor.

Thread (Yaka İğnesi)

Artırılmış gerçeklik” uygulaması olan ve yaka iğnesi şeklinde takılan Thread ise Bluetooth bağlantısı ile kullanıcılarını tanınabilir birer marka elçisine dönüştürüyor.

Belirli marka ve mağazalarda kullanılmak üzere tasarlanan Thread’i takanlar, birbirlerini telefon kamerası aracılığıyla belirleyebiliyor ve satın aldıkları ürünleri takip edip puan verebiliyor.

Yüksek puan alan marka, kıyafeti veya ürünü giyen kişiye indirim, VIP bilet, özel gösterim gibi hediyeler sunuyor. Tüketiciler sevdiği marka ile özel bir ilişki kuruyor.

Parmak damarlarını tarayan bir sensöre de sahip olan Thread, biyometrik doğrulama sistemi ile güvenli ödeme yapmayı da mümkün kılıyor. Yaka iğnesinin şekli ve görüntüsü ise her marka veya mağazaya göre tasarlanabiliyor.

:: Tasarımları beğendiniz mi?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Giyilebilir Ödeme Çözümleri Nasıl Olacak?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    ödeme derken?

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Ben tr de kullanılacağını sanmıyorum

" Giyilebilir Ödeme Çözümleri Nasıl Olacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Giyilebilir Ödeme Çözümleri Nasıl Olacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Giyilebilir Ödeme Çözümleri Nasıl Olacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "