Gizemli metalik mavi meyvenin sırrı çözüldü!


07 Ağustos 2020 Cuma 19:15
Gizemli metalik mavi meyvenin sırrı çözüldü!

Doğa kendi içinde harika detaylarla dolu. O harika detaylardan birisi de ”Blue Tinus Viburnum” adı verilen ışıltılı mavi meyve. Görenleri hayran bırakan bu meyveli bitki, bilim insanlarının da merakını cezbediyordu. Hal böyle olunca da bu bitkinin mavi rengini hangi şekilde aldığını araştırdılar. Sonuca bakıldığında oldukça ilginç sır ortaya çıkmış oldu. İşte bu tatlı viburnum tinus meyvesi ardındaki sır:

Viburnum tinus meyvesi metalik mavi bir renge sahip

Doğanın kendi içinde harikalarla dolu olduğunu söyledik, aynı zamanda bir dengeye de sahip. Bu denge sayesinde yaşam döngüsü sağlanıyor ve canlılık devam ediyor. İşte bu döngü içinde konumlandırılan viburnum tinus meyvesi araştırmacıların sonuçlarına göre, bu metalik mavi rengini üretmek için hayvanlarda daha yaygın olan yağ yapısını kullanıyor. Bu sayede ise meyve yiyerek beslenen kuşların ilgisini çekebiliyor.

Söz konusu mavi meyve, daha çok Birleşik Krallık’ta karşımıza çıkıyor. Bizdeki defne ağacına benzer özellikler taşıyan bu tür endemik olarak konumlandırılabilir. Dış yapısına bakıldığında parlak bir mavi rengine sahip olan bu bitkinin meyvesi bu parlaklığa bünyesinde yer verdiği yağ molekülleri sayesinde ulaşıyor.

Viburnum tinus meyvesi-00

Cambridge Üniversitesinde yapılan araştırmaya göre, kuşlar için oldukça besleyici olan bu meyvenin mavi renginin aslında pigment ile bir bağlantısının olmadığı sonucuna ulaşıldı. Bunun daha iyi anlaşılması için örnekleyen araştırmacılar, tavus kuşlarındaki o ihtişamlı renklerin yapısında pigment bulunmaması gibi, bu parlak yapıdaki meyvede de yağ ve lipitler sayesinde renkleri yansıtan bir fenomenin varlığını ortayaya koyuyor.

Tavus kuşlarının tüyleri, kelebek pulları, ve mücevher gibi parlayan yapıdaki böceklerin renkleri, iç yapılarında yer alan bazı özelliklerden kaynaklı ortaya çıkıyor. Bu yapısal renk, bakış açısına bağlı olarak değişebiliyor ve yanardöner bir his yaratıyor. Bu ise bilimsel olarak çok katmanlı nano yapıların gözde yanması olarak açıklanıyor.

Araştırmacılar ilk kez böyle bir yapının lipitleri içerdiğini aktarıyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Gizemli metalik mavi meyvenin sırrı çözüldü! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gizemli metalik mavi meyvenin sırrı çözüldü! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gizemli metalik mavi meyvenin sırrı çözüldü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
  2. 2 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!
  3. 3 iOS 14 ile gelen efsane yenilikler! iOS 14 ile gelen efsane yenilikler!
  4. 4 Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya! Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya!
  5. 5 Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme! Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme!
  6. 6 Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop! Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop!
  7. 7 Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video) Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video)
  8. 8 Asus ROG Strix Scar 17 inceleme! Asus ROG Strix Scar 17 inceleme!
  9. 9 SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası! SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası!
  10. 10 Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır? Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır?