Global İletişim Hedefi Büyüttü


07 Haziran 2011 Salı 09:37
Global İletişim Hedefi Büyüttü

Yıldız Bilişim Grubu şirketlerinden Global İletişim, İstanbul Fulya ve Ankara’daki veri merkezlerine Dudullu’da 1050 metrekarelik bir veri merkezi daha ekledi.

Sektörde son iki yılda % 60’ın üzerinde büyüdüklerini belirten Global İletişim Genel Müdürü Murat Küçüközdemir, “Büyüme planlarımızda ilk sırada yer alan veri merkezinde liderliğimizi, İstanbul Dudullu’nun eklenmesiyle 12 Milyon TL yatırım büyüklüğüne ulaştığımız veri merkezlerimizin toplam alanı 1900 metrekare oldu. Bu yıl veri merkezi temelli bulut bilişim çözümleri ve fiber optik altyapı tarafındaki yatırımlarımızla hizmet yelpazemizi çeşitlendirip, bölgesel güç olma yolunda çalışmalarımızı hızlandıracağız. 2015 yılı hedefimiz 6 bin metrekare veri merkezi büyüklüğüne ulaşmak” dedi.

Ülkemiz için stratejik önemi var
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin şirketler için hayati önem taşıdığını vurgulayan Küçüközdemir, “Türkiye’de bu alanda önemli yatırımlar var. Türkiye; Avrupa ve Ortadoğu bölgesinde bu alanda söz sahibi olabilir. Bu noktada devlet desteğinin bu sektöre büyük ivme kazandıracağına inanıyorum.” dedi.


Türkiye’deki veri merkezi pazarının 60 milyon TL‘ye ulaştığını tahmin ettiklerini söyleyen Küçüközdemir, Global İletişim’in bu pazarın %15’ini elinde bulundurduğunu belirtti.

Network altyapısından donanıma, güvenlikten iklimlendirme sistemine kadar yeni veri merkezinde “Green IT” konseptiyle yola çıktıklarına dikkat çeken Küçüközdemir, “Yeni veri merkezimizde gerçekleştirdiğimiz Green IT’ye yönelik yatırımlar sayesinde yüzde 10 enerji tasarrufuyla hem çevreye katkı, hem de yatırımın 48 ayda geri dönüşünü sağlıyoruz. Yer altı soğutma ve güneş enerjisi gibi TÜBİTAK destekli AR-GE projeleri alarak, enerji tüketimimizi minimuma indirmeyi hedefliyoruz. Kurumların verimlilik ve üretkenliğini üst düzeye çıkaracak olan yeni veri merkezimizde gerek fiziksel gerek donanımsal tüm önlemleri aldık. Güvenlik personeli, güvenlik giriş seviyeli yetkilendirme, fiziki bariyer, veri merkezi kafes uygulamaları, yangın söndürme sistemleri, güvenlik duvarları, atak önleme sistemleri gibi üst seviye tedbirlerle donatılan veri merkezlerimizde şirketlerin verilerini en üst düzeyde koruma altına alıyoruz. Elektrik kesintisinden etkilenmeyen, Green IT konsepti üzerine konumlanan veri merkezimizle şirketler ayrıca elektrik, soğutma, güvenlik, geniş bant internet erişimi, yazılım ve destek konusunda büyük ölçüde maliyet avantajı sağlayıp, doğa dostu olacaklar” dedi.

:: Türkiye’deki veri merkezleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

 
yazarHakan Kilyusufoğlu

Yazdığı haberlerdeki olayları farklı bakış açılarından sunmayı seven yazar, SDN’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Global İletişim Hedefi Büyüttü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Global İletişim Hedefi Büyüttü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Global İletişim Hedefi Büyüttü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  2. 2 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  3. 3 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  4. 4 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  5. 5 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  6. 6 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  7. 7 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  8. 8 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  9. 9 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  10. 10 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor