Okunma

GM otomobillerine yapay zeka entegre ediyor


27 Ekim 2016 Perşembe 05:00
GM otomobillerine yapay zeka entegre ediyor

ABD’li otomobil üreticisi GM, yeni otomobillerinde kullanmak üzere IBM ile işbirliği yaparak yapay zeka servisi Watson’ı otomobillerine entegre edecek.

Böylece GM otomobilleri, kullanıcının alışkanlıklarını ve ihtiyaçlarını analiz ederek şoföre yakın çevredeki mağaza ve servisler hakkında bilgi verebilecek. 

OnStar Go ve Watson birlikteliği

GM’in otomobil içi iletişim ve bilişim servisi OnStar GO ile entegre olacak IBM Watson böylece araç ve kullanıcı hakkında olabildiğince çok bilgi sahibi olacak.

Sistem Mastercard, dijital radyo kanalları, petrol şirketleri, şehrin otopark şirketleri ile de iletişim halinde olacak.

Böylece örneğin araç yol üzerinde bir benzin istasyonuna girdiğinde, şoför koltuğundan kalkmadan benzinini alacak, Watson Mastercard üzerindeki hesaptan, benzin istasyonu hesabına parayı aktaracak ve şoför yoluna devam edebilecek. 

GM, benzer servislerin sayısını arttırarak Watson ile entegre olmuş otomobillerini yetenekli robotlara dönüştürmüş olacak. Elbette, şoförler bu sistem içinde sık sık reklamlarla da karşılşacaklar ve GM bunu inkar etmiyor.

:: Yapay zeka ile otomobiller yakın gelecekte nasıl değişebilir?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “GM otomobillerine yapay zeka entegre ediyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Otomobile o kadar para vericem birde reklam gösterip duracak yok öyle yağma, böyle bir araba alacak kadar salak değiliz.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    arabanadan inene kadar ne söylediğini anlıyamadım diyip duracak bence.

" GM otomobillerine yapay zeka entegre ediyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere GM otomobillerine yapay zeka entegre ediyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda GM otomobillerine yapay zeka entegre ediyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "