Okunma

Gmail Artık Daha Güvenli


21 Mart 2014 Cuma 15:00
Gmail Artık Daha Güvenli

Bundan böyle Gmail üzerinden yolladığınız tüm e-postalar ve mesajlar, şifreli HTTPS bağlantısı üzerinden gönderilecek, bu sayede mesajlarınızı yalnızca mesajı okumasını istediğiniz kişiler okuyacak.

Google, 2010 yılından bu yana HTTPS bağlantısını kullanıcıların varsayılan seçeneği olarak sunuyordu ancak kullanıcılar diledikleri takdirde HTTP bağlantısı da kullanabiliyordu. Artık HTTPS protokolü, kullanıcıların tek seçeneği.

Geçtiğimiz sene Edward Snowden tarafından ortaya çıkarılan NSA’in casusluk skandalı, internet hizmet sağlayıcılarının güvenlik konusuna eğilmesine neden oldu. Çoğu kurum, bu konuda “elinden geldiğince” bir şeyler yapmaya çalışıyor.

Google, HTTPS protokolünün tek seçenek olması konusunda “Artık ortak kullanılan ağlardayken kimse sizle Gmail sunucuları arasındaki trafiğe karışamaz.” dedi. Hatta Google ek bir güvenlik önlemi alarak, e-postalar Google’ın özel veri merkezleri arasında taşınırken de şifreleme uygulamaya karar verdi. NSA, Google’ın şirket içi veri merkezleri arasındaki transfer güvenli olmadığı için Google’ın verilerine erişebilmişti.

Peki bu gelişme, Gmail mesajlarınızın artık tamamen güvende olduğu anlamına mı geliyor? Bu konuda bir yorum yapmak doğru olmayacaktır çünkü hükümetler insanların özel hayatlarına ve internete erişime karışmak konusunda sınır tanımıyorlar. Gelişmeleri bekleyip, görmek gerek.

:: Gmail sizce güvenli mi?
yazarAhmet Vural

Birçok farklı ekonomi ve bilişim yayınında yazarlık ve çevirmenlik yapmış olan Ahmet SDN'de popüler teknolojiden silikon plakalara kadar geniş bir yelpazede haberleriyle bizlerle.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Gmail Artık Daha Güvenli”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  2. dünya savaşındana enigma cihazının da kırılamayacağına inanılıyordu hatta savaşın sonlarına kadar kırıldığını Almanlar duymadı. Ama kırıldı. Demekki bizim bir şey duymamamız pek de önemli değilmiş. Kısaca tarih tekkerrürden ibarettir.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Şifreleme sistemi iyi olur. bu güven konusunda en berbatı facebook sanırım.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Https 3.şahıslara karşı ö***** Google’a güvenmiyoruz.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Outlook kullanıyorum

 5. SDN Okuru dedi ki:

  senin o 5 dk dediğin ssl ile google nın bilmem kaç bitlik şifrelemesi aynımı ?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  21.03.2014 17:40
  akademik seviyede kiriptoloji okuyorum ama hayatımda böyle bir yorum duymadım.
  bugün bütün askeri sistemler ssl yapısıyla şifreleniyor.

  kırıldığı şahit olunulmamıştır ancak varsayımlara göre amerikanın elinde backdoorlar olduğu söylenir.
  şifreleme algoritmasındaki bazı statik tableların backdoor yarattığından şüphe ediliyor ama normalde kırıldığına daha şahit olunulmamıştır.
  sadece phishing tarzı bir atak yöntemi vardır bunda da kullanıcının dikkatsizliğinden yararlanılır.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Herkes uzman kesilmis 5 dk fazla surermis hahahaga komik ya

 8. SDN Okuru dedi ki:

  NSA, https’yi hazırlayanlarla anlaşmışsa zamanında?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  https olunca cok bisey oluyor sanmayin 5dk daha fazla ugrasip gorulebilir

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Daha güvenliymiş 🙂

 11. SDN Okuru dedi ki:

  iyi olur iyi.

" Gmail Artık Daha Güvenli konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gmail Artık Daha Güvenli ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gmail Artık Daha Güvenli ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "