Gmail’den e-posta dolandırıcılığına önemli adım


22 Temmuz 2020 Çarşamba 12:40
Gmail’den e-posta dolandırıcılığına önemli adım

Her ne kadar farkında olmasak da internet dolandırıcılığının önemli bir kısmı e-postalar üzerinden yapılıyor. Bir banka, devlet kurumu ya da bir şirketin e-posta adresini taklit eden dolandıcılar kişilerin zararlı internet bağlantılarına tıklamasına neden oluyor. Yanı sıra başka yollara da başvuran bu dolandırıcı hesaplar, kullanıcılardan belirli talimatları yapmasını istiyor. Bunun yanında Google, yeni bir özellik ile bunu aşmak istiyor gibi duruyor. Gmail doğrulanmış e-posta hesapları için ”logo” benzeri bir özellik eklemeyi planlıyor.

Gmail doğrulanmış e-posta hesapları için güvenliği artıyor ve ”logo”yu ekliyor

Google’ın Cloud sayfasında duyurduğu yeni özelliğin detaylarının ortaya çıkmasıyla birlikte, en azından e-posta yollu dolandırıcılık sorunları aza inecek gibi duruyor.

Mesaj Kimliği için Marka Göstergeleri (BIMI) özelliği, e-postalarını doğrulayan kuruluşların, kurumsal logolarını e-posta atarken kullanması anlamına geliyor. Bir nevi sosyal medya hesaplarındaki mavi tik olayına benzer bu özellik, bu hesapların doğrulamasını ve güvenli bir şekilde Google’da yer almalarını sağlıyor.

gmail-dogrulanmış-e-posta-hesaplari-01

Bu kimliği doğrulanmış e-postalar kötüye kullanımla ilgili diğer Google denetimlerinin tümünü geçtikten sonra Gmail, doğrulanan logoyu Gmail kullanıcı arayüzündeki mevcut avatar yuvalarında göstermeye başlıyor. CNN ile gösterildiği gibi, e-postayı gönderen şirketin logosu artık kullanıcılara atılan e-postalarda görünecek.

Google, “önümüzdeki haftalarda” Gmail içindeki yeni özelliği başlatacağını, bu nedenle mevcut avatar kutusunda bu tür göstergelerin yer alacağı noktasında kullanıcıları uyarıyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Gmail’den e-posta dolandırıcılığına önemli adım konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gmail’den e-posta dolandırıcılığına önemli adım ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gmail’den e-posta dolandırıcılığına önemli adım ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone 12 kamerasını doğal ortamda test ettik! iPhone 12 kamerasını doğal ortamda test ettik!
  2. 2 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor? 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor?
  3. 3 Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti! Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti!
  4. 4 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
  5. 5 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
  6. 6 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
  7. 7 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
  8. 8 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
  9. 9 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
  10. 10 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?