Gmail’den e-posta dolandırıcılığına önemli adım


22 Temmuz 2020 Çarşamba 12:40
Gmail’den e-posta dolandırıcılığına önemli adım

Her ne kadar farkında olmasak da internet dolandırıcılığının önemli bir kısmı e-postalar üzerinden yapılıyor. Bir banka, devlet kurumu ya da bir şirketin e-posta adresini taklit eden dolandıcılar kişilerin zararlı internet bağlantılarına tıklamasına neden oluyor. Yanı sıra başka yollara da başvuran bu dolandırıcı hesaplar, kullanıcılardan belirli talimatları yapmasını istiyor. Bunun yanında Google, yeni bir özellik ile bunu aşmak istiyor gibi duruyor. Gmail doğrulanmış e-posta hesapları için ”logo” benzeri bir özellik eklemeyi planlıyor.

Gmail doğrulanmış e-posta hesapları için güvenliği artıyor ve ”logo”yu ekliyor

Google’ın Cloud sayfasında duyurduğu yeni özelliğin detaylarının ortaya çıkmasıyla birlikte, en azından e-posta yollu dolandırıcılık sorunları aza inecek gibi duruyor.

Mesaj Kimliği için Marka Göstergeleri (BIMI) özelliği, e-postalarını doğrulayan kuruluşların, kurumsal logolarını e-posta atarken kullanması anlamına geliyor. Bir nevi sosyal medya hesaplarındaki mavi tik olayına benzer bu özellik, bu hesapların doğrulamasını ve güvenli bir şekilde Google’da yer almalarını sağlıyor.

gmail-dogrulanmış-e-posta-hesaplari-01

Bu kimliği doğrulanmış e-postalar kötüye kullanımla ilgili diğer Google denetimlerinin tümünü geçtikten sonra Gmail, doğrulanan logoyu Gmail kullanıcı arayüzündeki mevcut avatar yuvalarında göstermeye başlıyor. CNN ile gösterildiği gibi, e-postayı gönderen şirketin logosu artık kullanıcılara atılan e-postalarda görünecek.

Google, “önümüzdeki haftalarda” Gmail içindeki yeni özelliği başlatacağını, bu nedenle mevcut avatar kutusunda bu tür göstergelerin yer alacağı noktasında kullanıcıları uyarıyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Gmail’den e-posta dolandırıcılığına önemli adım konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gmail’den e-posta dolandırıcılığına önemli adım ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gmail’den e-posta dolandırıcılığına önemli adım ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 İndirimleri nasıl kazanıyoruz? Ofis içi video! İndirimleri nasıl kazanıyoruz? Ofis içi video!
  2. 2 Instagram gizli hesaplarını nasıl görebiliriz? Instagram gizli hesaplarını nasıl görebiliriz?
  3. 3 39 TL'ye kablosuz hoparlör aldık, ne oldu? 39 TL'ye kablosuz hoparlör aldık, ne oldu?
  4. 4 PlayStation 5 çıkış tarihi! Bizi neler bekliyor? PlayStation 5 çıkış tarihi! Bizi neler bekliyor?
  5. 5 Sadece 8 dakikada Apple etkinliği özeti! Sadece 8 dakikada Apple etkinliği özeti!
  6. 6 iPhone 12 işlemcili 4. nesil iPad Air ön bakış! iPhone 12 işlemcili 4. nesil iPad Air ön bakış!
  7. 7 PlayStation 5 özel etkinliği canlı yayınımızı kaçırmayın! PlayStation 5 özel etkinliği canlı yayınımızı kaçırmayın!
  8. 8 Uygun fiyatlı saat Apple Watch SE ilk bakış! Uygun fiyatlı saat Apple Watch SE ilk bakış!
  9. 9 Amazon Prime Türkiye 8 TL fiyat ile Türkiye'de! Amazon Prime Türkiye 8 TL fiyat ile Türkiye'de!
  10. 10 Apple özel etkinliği sona erdi! Neler tanıtıldı? Apple özel etkinliği sona erdi! Neler tanıtıldı?