Gmail’e, nihayet ‘Uygulama Gizliliği’ geldi


23 Şubat 2021 Salı 12:05
ABONE OL
Gmail’e, nihayet ‘Uygulama Gizliliği’ geldi

Google, Gmail uygulamasına “Uygulama Gizliliği” etiketini ekleyerek, gizlilik ayrıntılarını YouTube dışında alan başlıca uygulamalardan ilki oldu.

Gmail’e eklenen “Uygulama Gizliliği” bilgileri, şu an için yalnızca sunucu tarafında gerçekleşti. Uygulamaya ait son güncellemeyi iki ay önce sunan Google‘ın, yeni eklediği etiketi ne zaman kullanıcılarla buluşturacağı belli değil.

Google ‘Uygulama Gizliliği’ etiket uygulamasında yavaş davranıyor

Şubat ayının başlarında, Gmail uygulaması, yeni güvenlik özelliklerinin eklenmesinden bu yana çok uzun zaman geçtiği için uygulamanın güncel olmadığına dair uyarılar görüntülüyordu, daha sonra Google, uygulamaya bir güncelleme göndermeden bu mesajı ortadan kaldırdı.

Apple, Aralık ayından beri “Uygulama Gizliliği” etiketlerini uygulamaya devam ediyor. Ancak Google, bu özelliği desteklemekte yavaş davranıyor.

Google, Ocak ayı başlarında gizlilik verilerini uygulama kataloğuna “bu hafta veya gelecek hafta” ekleyeceğini söyledi ama 20 Ocak‘a kadar çoğu uygulama hâlâ Uygulama Gizliliği ile güncellenmedi.

Şirket, o zamandan beri YouTube ve bazı küçük uygulamalarına “Uygulama Gizliliği” etiketleri ekliyor, ancak Google Arama, Google Fotoğraflar ve Google Haritalar gibi büyük uygulamalarda yeni etiketlemeyi ilk alan Gmail oldu.

Google’ın listeleme konumu, kullanıcı kimliği ve üçüncü taraf reklam verenlerle paylaşılan bilgiler olarak kullanım verileriyle birlikte Gmail uygulaması gizlilik verilerinde büyük ölçüde beklenmedik bir şey bulunmuyor. Bu bilgiler “satın alımlar, konum, iletişim bilgileri, kullanıcı içeriği, arama geçmişi, tanımlayıcılar ve kullanım veriler analitik amaçlar, ürün kişiselleştirme ve uygulama işlevselliği için kullanılıyor.”

Gmail’in “Uygulama Gizliliği” etiketleri bulunduğuna göre, diğer Google uygulamaları için kullanıma sunulan bilgileri yakında görebileceği ve Google’ın, Apple’ın yeni kuralları uygulamasından önce iOS uygulamaları için sunulan düzenli güncellemeleri devam ettirebileceği düşünülüyor.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Gmail’e, nihayet ‘Uygulama Gizliliği’ geldi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gmail’e, nihayet ‘Uygulama Gizliliği’ geldi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gmail’e, nihayet ‘Uygulama Gizliliği’ geldi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
 2. 2 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
 3. 3 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
 4. 4 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
 5. 5 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık
 6. 6 Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği
 7. 7 Nalet Bebe ile Honda E içinde PlayStation 5 oynadık! Nalet Bebe ile Honda E içinde PlayStation 5 oynadık!
 8. 8 iPhone 12 mini UKT! - 2 ayda neler yaşadık? iPhone 12 mini UKT! - 2 ayda neler yaşadık?
 9. 9 Xiaomi Hutt akıllı cam temizleme robotu inceleme! Xiaomi Hutt akıllı cam temizleme robotu inceleme!
 10. 10 İşte yeni efsane: Xiaomi Redmi K40! İşte yeni efsane: Xiaomi Redmi K40!

Forumdan Son Başlıklar Tümü

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. 7
 8. 8
 9. 9
 10. 10