Okunma

Gmail Tehdit Altında


12 Haziran 2014 Perşembe 23:00
Gmail Tehdit Altında

Gmail’de tespit edilen yeni bir açık, tüm Gmail kullanıcılarının e-posta adreslerini savunmasız bırakıyor. Güvenlik uzmanı Oren Hafif‘in bulduğu ve Google’ın tamir etmesine destek olduğu bu kritik hata, ortaya çıkarılmadan önce yıllarca kontrolsüz haldeydi. Bu nedenle biraz sabır ve yazılım bilgisi olan kötü niyetli kullanıcılar şimdiye kadar çoktan tüm Gmail külliyatını hatmetmiş olabilir.

Wired haberine göre bahsi geçen hata herhangi bir kullanıcının parolasını veya diğer hassas bilgilerini görüntülemiyor. Bunun yerine, sahip olunan Gmail e-posta adresleri ortaya dökülüyor. Hatanın kaynağı ise Gmail’in başka bir kullanıcıya hesaba erişim yetkisi verme özellğiyle ilgili.

Pek bilinmeyen bu özellik sayesinde Gmail kullanıcıları, başka birilerine kendi hesaplarına giriş yapabilmeleri için yetki verebiliyor. Güvenlik uzmanı Oren Hafif ise şunu keşfetmiş: Bir kullanıcının diğer bir hesaba erişim yetkisi reddedildiğinde, bu web sayfasının URL’si üzerinde oynama yapılabiliyor.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/secure-gmail-account1395404243.png

İyi niyetin suistimali

Olumsuz yanıt görüntüleyen sayfada bir karakter değiştirildiğinde, başka bir Gmail adresine erişimin reddedildiği uyarısı çıkıyor. Bu karakter değiştirme işlemini DirBuster adlı bir yazılım ile otomasyona alan Hafif, iki saat kadar sürede 37 bin Gmail adresini tespit etmeyi başarmış.

Elbette mail adresleri tek başlarına sıradan kullanıcılar için çok fazla anlam taşımıyor. Ancak reklam ve pazarlama sektöründe bu açığa büyük ilgi duyulacağı kesin. Gmail‘deki tüm kullanıcıların e-posta adreslerini çıkarmak ise uzmana göre günler veya haftalar mertebesinde gerçekleştirilebilirdi. Neyse ki o açık kapatıldı ve kullanıcılar rahat bir nefes aldı.

:: Gmail’de henüz bilmediğimiz başka güvenlik açıkları da var mıdır sizce?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Gmail Tehdit Altında konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gmail Tehdit Altında ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gmail Tehdit Altında ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "