Okunma

İstenmeyen E-Postaları Engelleyin


20 Ağustos 2014 Çarşamba 07:00
İstenmeyen E-Postaları Engelleyin

Birçok kullanıcının korkulu rüyası olan, istenmeyen e-posta ve spam postalardan kurtulmak, aslında çok zor değil. İstenmeyen e-posta alan bu kullanıcılardan Gmail, Outlook ve Yandex Mail kullananlar için görmek istemedikleri e-postaları nasıl engelleyeceklerini adım adım anlatıyoruz:

Gmail’de İstenmeyen E-Postaları Engelleme

Gmail, uzun zamandır hizmet vermesine karşın yakın zamana kadar istenmeyen e-postaları engelleme özelliği sunmuyordu. Gmail’e geçtiğimiz haftalarda gelen yeni bir güncelleme ile birlikte istenmeyen e-postaları engellemek çok daha kolay bir hale geldi.

Gmail’de istenmeyen e-postaları engellemek için, ilk olarak gelen kutusundan istemediğimiz e-postayı açıyoruz. Açtığımız e-postanın üzerinde, gönderenin adının ve e-posta adresinin yazdığı yerin hemen yanında Unsubscribe adlı bir tuş bulunuyor olacak. Bu butona tıkladığımızda, Gmail otomatik olarak engellediğimiz adresten gelecek e-postaların bizlere ulaşmasına izin vermeyecek.

 14-08/20/gmail-istenmeyen-e-posta-engelleme.png

Outlook’ta İstenmeyen E-Postaları Engelleme

Gmail’in aksine Outlook’ta istenmeyen e-postaları engellemek çok daha kolay. Outlook’ta istemediğimiz e-postaları engellemek için ilk olarak gelen kutusunda, istemediğimiz kaynaktan gelen bir e-postayı açıyoruz.

E-postanın en altına indiğimizde “Çok fazla mı bülten alıyorsunuz? Aboneliği kaldır işlemini yapabilirsiniz.” yazan bir bölüm göreceksiniz. Orada yazan Aboneliği Kaldır yazısına tıkladığınızda Outlook istemediğiniz yerlerden gelen e-postaların sizlere ulaşmasını engelleyecek.

 14-08/20/outlook-istenmeyen-e-posta-engelleme.png

Yandex Mail’de İstenmeyen E-Postaları Engelleme

Yandex Mail, kurulduğu zamandan bugüne kadar, istenmeyen e-posta engelleme özelliğini kullanıyor ve neredeyse tüm kaynaklardan gelen mesajları engelleyebiliyor. Yandex Mail’de istenmeyen e-postaları engellemek için ilk olarak gelen kutusunda istemediğimiz kaynaktan gelen bir e-postayı açıyoruz.

Daha sonra gelen kutusunun üst bölümünde posta sekmesinin altında yer alan “E-posta yaz”, “Yenile” gibi tuşların bulunduğu sırada yer alan Abonelikten Ayrıl seçeneğine tıklayarak istemediğimiz e-postaları engelleyebiliyoruz.

Gördüğünüz gibi istenmeyen e-postaları engellemek, oldukça kolay bir işlem. Ancak yine de istemediğimiz kaynakların bizlere e-posta göndermemesi için e-posta adresimizi dikkatli kullanmamız ve her yerde paylaşmamamız gerekiyor. Eğer e-posta adresinizi biraz daha dikkatli kullanırsanız, engelleme gibi özelliklere ihtiyaç duymadığınızı görmüş olacaksınız.

14-08/20/yandex-mail-istenmeyen-e-posta-engelleme.png

:: Siz hangi e-posta servisini kullanıyorsunuz?

Yazar – Caner Sönmez
SDN – ShiftDelete.Net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “İstenmeyen E-Postaları Engelleyin”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  gelen spam mektupların ve normal mektupların en altına baktım ama hiç birinde, söylendiği gibi bir
  “Çok fazla mı bülten alıyorsunuz? Aboneliği kaldır işlemini *****
  Aboneliği Kaldır
  yazısı yok.
  Bazı iletilerde ÜYELİKTEN ÇIKMAK İSTİYORSANIZ …… adresine eposta yollayın yazıyor. Ama defalarca yollamama rağmen gelmeye devam ediyor.

  Mektubu seçip YOKSAY ya da ÖNEMSİZ bölümünden GÖNDERENİ ENGELLEYE'ye basmama rağmen hiç biri işe yaramıyor.
  Lisanslı Kaspersky Internet Security kullanıyorum. Onda da bunu engelleyen bir bölüm göremedim.
  Sonuç olarak Windows 7'deki Outlook Programında İSTENMEYEN MEKTUPLARI bir daha almama şansımız yok mu?
  Teşekkürler.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bana gelen maillerde unsubcrine yazısı bulunmamakta?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  teşekkürler

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Teşekkürler

 5. SDN Okuru dedi ki:

  gerçeklerle ilgisi olmayan bir haber/yazı. özellikle outlook için. bu kadar büyük bir spam hareketini ve ticaretini tuşlara basarak engellemek mümkün değil. maalesef.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Apple mail icin seçenek nasıl ?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Cok faydalı bilgi
  Teşekkürler

" İstenmeyen E-Postaları Engelleyin konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İstenmeyen E-Postaları Engelleyin ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İstenmeyen E-Postaları Engelleyin ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "