Okunma

Gmail Yumuşak G’yi Tanıyacak


11 Ağustos 2014 Pazartesi 06:30
Gmail Yumuşak G’yi Tanıyacak

Adında bolca “ğ, ç, ş, ı” gibi özel karakter bulunan e-posta kullanıcılarına müjdeli haber Google‘dan geldi. Gmail bundan böyle Latin alfabesinde olmayan özel karakterleri desteklediğini açıkladı.

Üstelik bu sadece Türkçe’ye özgü bir karar değil. Mandarin alfabesi, Rusça ve diğer diller de Gmail tarafından desteklenecek. Ne var ki şimdilik bu harfleri kullanarak yeni bir Gmail hesabı oluşturmak mümkün değil. İlk adım olarak, Çinli servis sağlayıcılarının sunduğu posta hesapları gibi adreslere e-posta gönderip, bu adreslerden ileti almak mümkün hale geldi.

14-08/11/gmail-ozelkar.jpg

Yumuşak G’nin yolu uzun

Yazılım mühendisleri, bu teknolojinin gerçek hayata uygulanabilmesi için internetteki tüm web sayfalarının ve tüm e-posta sağlayıcıların IETF tarafından 2012 yılında  belirlenen özel karakter standardını benimsemesi gerektiğini söylüyor.

Her ne kadar zorlu ve uzun bir süreç olsa da, ilk adımın Google gibi e-posta konusunda neredeyse rakipsiz bir sağlayıcı tarafından atılması, özel karakterli e-postaların benimsenmesinde önemli bir umut ışığı doğuruyor.

:: Türkçe karakterlere sahip e-posta adresi almak ister miydiniz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Gmail Yumuşak G’yi Tanıyacak”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  aynen

 2. SDN Okuru dedi ki:

  hadi google yap şu işi de takdir topla yine

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Keşke siz önce haberin tamamını okusaydınız

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Okurlar mail alabilirsiniz demiyor ki. Dikkatli okuduktan sonra yorum yapın 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bakın adamlar ne yazmış orda;
  Şuan için bu harfler ile malesef hesap açmak olanaksız fakat çinli genç kardeşlerimizin açtığı saçma alfabeleri mail atabilme gibi faydaları var.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  aynı uyarı bende de var. keşke deneyip öyle konu açsaydılar.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  ü ve ş içeren bir eposta ne zaman alabileceğim peki? Az önce denedim “Lütfen yalnızca harfleri (a-z), rakamları ve nokta işaretini kullanın” uyarısı aldım.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Gmail yapsa da diger yerlerde sorun cikaracaktir.

" Gmail Yumuşak G’yi Tanıyacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gmail Yumuşak G’yi Tanıyacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gmail Yumuşak G’yi Tanıyacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "