Okunma

Gmail’de Büyüklüğe Göre Arama Geldi


15 Kasım 2012 Perşembe 06:55
Gmail’de Büyüklüğe Göre Arama Geldi

Gmail kullanıcılarının en büyük sıkıntılarından biri gelen e-postaları büyüklüklerine göre görememeleriydi. Özellikle büyük eklentilere sahip e-postaların silinebilmesi için boyutlarının görülebilmesi gerektiğinden bu durum sıkıntı oluşturuyordu.

  

Bu sorunu çözmek için üçüncü parti yazılımlardan çeşitli sitelere kadar farklı yöntemler olsa da bunların çoğu ek zaman ve emek gerektirdiğinden pratik değildi.

Google‘ın resmi bloğunda duyurduğu yeni özellik ise bu soruna çare buluyor. Kullanıcılar artık e-postalar içinde boyuta yani büyüklüğe göre arama yapabilecekler. Bunun için arama kutusuna ‘larger‘, ‘smaller‘ ya da ‘size‘ gibi komutlar yazarak istedikleri boyutlardaki e-postaları aratabilecekler.

Örneğin 10 MByte’tan büyük e-postaları aratmak için arama kutusuna larger:10M yazmak yeterli oluyor. Benzer şekilde 5 MByte’tan küçük dosyalar içinse smaller:5M yazmak yetiyor.

Bu özelliğin bugüne kadar Gmail‘de neden bulunmadığı bilinmiyor. Öte yandan birçok e-posta hizmetinde standart olarak bulunan ‘dosya boyutuna göre sırala‘ komutu ise halen Gmail’in eksikleri arasındaki yerini koruyor.

Gmail’deki diğer arama komutlarını buraya tıklayarak görebilirsiniz. 

:: Yeni özelliği nasıl buldunuz? İşinize yarar mı?    

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Gmail’de Büyüklüğe Göre Arama Geldi”

 1. eran dedi ki:

  bide gelen mail içindeki eklerin listesini yapsa

 2. brev dedi ki:

  Gmail’in daha kırk fırın ekmek yemesi lazım… )

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Hele şükür geliyor şu özellik canımız çıkıyordu bulana kadar.
  Teşekkürler Google ev Gmail 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  başlık on numara

 5. SDN Okuru dedi ki:

  sonunda yahu

" Gmail’de Büyüklüğe Göre Arama Geldi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gmail’de Büyüklüğe Göre Arama Geldi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gmail’de Büyüklüğe Göre Arama Geldi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "