GMK NucBox dünyanın en küçük 4K mini PC’si


05 Eylül 2020 Cumartesi 16:30
GMK NucBox dünyanın en küçük 4K mini PC’si

Bilgisayarlar önce dizüstü oldu daha sonrasındaysa telefonlar sayesinde cebimize kadar girdi. Teknoloji bu kadar hızlı değişim geçirirken, daha küçük bilgisayarlar da kendisine sektörde yer bulmaya başladı. GMK Team de tam bu açığı doldurmak amacıyla dünyanın en küçük 4K bilgisayarı GMK NucBox’ı ortaya çıkarttı. Bilgisayar avuç içi kadar bir boyuta sahip. Intel’in dört çekirdekli işlemcisine sahip olan mini PC, 8 GB RAM ve 512 GB SSD‘yi içinde barındırıyor. Gelin bu mini PC’ye yakından bakalım:

Dünyanın en küçük 4K bilgisayarı ile tanışın

Gayet şık ve kompakt olan GMK NucBox, Indiegogo adlı kitlesel fonlama platformunda 1 milyon 500 bin dolar gibi çok yüksek bir desteğe ulaştı ve bu destek artmaya da devam ediyor. Projenin amaçladığı rakamlar yüzde 1932 oranında geçilmiş oldu. Yani 77 bin dolarlık beklentinin çok çok üstüne çıkılmış oluyor. Çin merkezli olan bu proje, çantaya ve cebe kolaylıkla sığan güçlü bir bilgisayar inşa etme fikrinden doğmuş.

dunyanin-en-kucuk-4K-bilgisayari-00

Prototip aşamasını tamamlayan ürün şu anda üretim aşamasına geçmiş durumda. Cihaz tam anlamıyla hareketli hayatı olan kişilerin üretkenlik ve 4K eğlence anlayışlarından uzaklaşmadan her yerde ultra küçük ve yüksek performanslı mini bilgisayar kullanma fikrine dayanıyor. İnsanların böyle bir beklentisi olduğunu gören GMK ekibi Intel’in 4 çekirdekli işlemcisinin gücüne güvenerek, dünyanın en küçük bilgisayarını tasarladı.

dunyanin-en-kucuk-4K-bilgisayari

Cihazın tasarımında küp tercih ediliyorken, boyutlarına baktığımızda ise karşımıza yalnızca 2,4 x 2,4 inç çıkıyor. Tasarımında dokulu metal CNC işleme bulunuyor ve son derece sağlam olduğu aktarılıyor. Söylendiği kadarıyla GMK NucBox, yüksek grafik istemeyen popüler oyunların çoğunu yüksek kare hızında sorunsuzca çalıştırabiliyor. 4K 60Hz‘ye kadar video oynatma özelliği sayesinde aslında pek çok normal bilgisayarın da yapamadığını yapabiliyor.

dunyanin-en-kucuk-4K-bilgisayari-00

Bu minik bilgisiyarın 3,5 mm kulaklık girişi, 2 USB-A, 1 USB-C gibi bağlantıların yanında, kart oyucusu, HDMI da dahil olmak üzere birçok giriş ve çıkış bağlantı birimine sahip. Çoklu sistemleri de desteklemesinin yanında ısınmayan ve sessiz çalışan bu mini PC gerçekten de etkiliyor.

Projeyi incelemek isteyenler için bağlantı bırakıyoruz.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Çok mantıklı. Acaba fiyatı ne kadar olacak ?

" GMK NucBox dünyanın en küçük 4K mini PC’si konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere GMK NucBox dünyanın en küçük 4K mini PC’si ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda GMK NucBox dünyanın en küçük 4K mini PC’si ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  2. 2 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  3. 3 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  4. 4 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  5. 5 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  6. 6 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  7. 7 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  8. 8 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  9. 9 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  10. 10 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi