GOG iade oranı ile Steam’e fark attı


29 Nisan 2021 Perşembe 11:00
ABONE OL
GOG iade oranı ile Steam’e fark attı

Fiziksel oyun mağazalarına uğramayı bırakalı epey oluyor. Özellikle PC oyuncularının internetten oyun alabilmesi için birçok platform var. Bunlar arasından en bilinenlerden biri olan GOG, iade oranı ile pazarın lideri Steam‘e fark attı.

Fiziksel mağazalarda olmayıp dijital mağazalarda olan artılardan biri de kolay iade seçeneği. Satın aldığınız oyunu iade etmek istediğinizde mağazaya gitmek bazılarımız için fazla zahmetli. Dijital servislerin birkaç tıkla sağladığı avantajlar pazar genelinde daha yüksek iade oranlarına neden oluyor.

GOG üzerinden alınan oyunların iade oranı açıklandı

Tüm dijital oyun servisleri oyunları iade etme imkanı sunar. İade politikaları genellikle oyunu belli bir saatten fazla oynamamış olmak ve satın alımdan 1-2 hafta geçmemiş olmasını gerektirir. Steam’in rakiplerinden olan GOG, geçen yıl iade politikasını güncelleyerek müşterilere satın alımdan 30 gün sonrasına kadar iade şansı tanımaya başlamıştı.

GOG 2020 verilerine göre platformun iade oranı yüzde 1.39 olarak açıklandı. Steam’in 2020 yılındaki iade oranı ise analistlere göre tahminen yüzde 5-8 civarında. GOG, müşterilerine daha geniş iade koşulları sunsa da iade oranının az olması bir başarı niteliğinde.

gog iade oranı

Yine de hesaba katılması gereken önemli bir nokta var. GOG’daki oyun sayısı 2.700 civarında iken Steam’deki sayı 50.000 civarında. Dolayısıyla oyuncuların alabileceği daha az oyun var, ne kadar az oyun alınırsa iade oranı da o kadar düşük olur.

Yine de duruma kıyaslama yapmadan baktığımızda GOG’un yüzde 1.39 iade oranı ile müşterilerine iyi bir deneyim sunduğu yorumunu yapabiliriz.

Dijital oyun servisleri arasında rekabet: Steam, Epic ve GOG

Şu anki verilere göre oyun dünyasının en büyük dijital mağazası Steam. Buna karşın Epic Games Store, verdiği ücretsiz oyunlarla Steam’e karşı güçlü bir rekabet etkisi oluşturuyor. Epic Games Store’un geçen yaz aylarında Grand Theft Auto V’i ücretsiz olarak dağıtması oyun dünyasında sesini duyurmasına yetmişti.

epic games vs steam

GOG ise bu konuda pek atılım yapmıyor. CD Project’e ait olan platform, kendi oyunlarının satışlarıyla ve bazen sunduğu rekabetçi fiyatlarla gündeme geliyor.

Peki sizin bir oyuncu olarak favori dijital oyun mağazanız hangisi?
yazarEmre Özdoğan

2020 yılının Mart ayında Shiftdelete ekibine dahil olan genç yazar, teknoloji ve oyunlara olan tutkusunu paylaşmak için içerik üretiyor. Aynı zamanda bir web geliştirici olan Emre'nin en sevdiği oyun Half-Life, en sevdiği aktivite ise denemek.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
18 gün önce

Steam

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
18 gün önce

EPİC GAMES

" GOG iade oranı ile Steam’e fark attı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere GOG iade oranı ile Steam’e fark attı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda GOG iade oranı ile Steam’e fark attı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu? Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu?
  2. 2 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  3. 3 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  4. 4 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  5. 5 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  6. 6 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  7. 7 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  8. 8 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  9. 9 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  10. 10 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?