Okunma

Göktaşı bulana 20.000 dolar!


19 Ocak 2018 Cuma 19:00
Göktaşı bulana 20.000 dolar!

Göktaşı kaşifleri için yeni bir ilan yayınlandı. Darryl Pitt isimli koleksiyoncu göktaşının 1 kiloluk parçasını getirene 20.000 dolar ödül vereceğini açıkladı.

Göktaşı kaşifleri için ödül 20.000 dolar

Macovich Meteorites koleksiyonunun küratörü olan Darryl Pitt göktaşları için reddedilemeyecek bir kampanya başlattı. Pitt, 16 Ocak tarihinde Michigan yakınlarından geçen göktaşının parçalarını kendisine getirenlere ödül vereceğini duyurdu. Kendisine getirilen 1 kiloluk parça için 20.000 dolarlık ödeme yapacağını belirtti.

NASA, Michigan’a düşen göktaşının, parçalanmadan önce yaklaşık 1.8 metre çapında olduğunu öngörüyor. Bu çarpmanın etkisinin ise yaklaşık 10 kilo TNT ile eşdeğer olduğu belirtiliyor. Ayrıca tahminleri göre bu meteor yüzeyden yaklaşık 32 km yükseklikteyken parçalandı. Yani yerleşim bölgelerinden uzak yerlere düşmüş olma ihtimali de çok yüksek.

Göktaşı

NASA, göktaşının parçalandıktan sonra takip edilemediğini ve yer tahminin yapılamadığını açıkladı. Pitt tarafından başlatılan bu 20.000 dolarlık bu ödül, halkın farkındalığını artırarak göktaşlarına olan ilgiyi artırdı. Pitt kaşiflerin kendisi ile iletişime geçebilmesi için 917-213-8265 numaralı telefonu paylaştı.

İşte göktaşının düşme anı:

Göktaşları için ödül verilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

111 yorum - “Göktaşı bulana 20.000 dolar!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Merhaba elinde 60 70 noyu bırakırmisin lütfen

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Tahlil olanları bilmem. ama biz normal siyah diye mıknatıs tuttu. siyah diye göktaşına benzetiyoruz.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Merhaba bende 60 70 kilo kadar var göktaşı bir kaç üniversite de tahlil yapıldı onaylandı belgesi var ilgilenenler yazsın lütfen

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Elimde yaklaşık 7 kilo göktaşı var ilgilenen varmi

" Göktaşı bulana 20.000 dolar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Göktaşı bulana 20.000 dolar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Göktaşı bulana 20.000 dolar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "