Okunma

Göktürk-1 uydusu uzaya fırlatıldı!


05 Aralık 2016 Pazartesi 16:45
Göktürk-1 uydusu uzaya fırlatıldı!

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin istihbarata yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak GÖKTÜRK-1 uydusu, bugün düzenlenen tören ile saat 16:51’de Fransız Guyanası’nda bulunan Kourou Uzay Üssü’nden başarıyla fırlatıldı.

Fırlatma sonrasında 57. dakikada roketten ayrılan ve 59. dakikada güneş panellerini açan Göktürk-1 uydusundan, ilk sinyal 68. dakikada alındı. 

0.5 m’ye yani 50 cm’ye kadar görüş yeteneğine sahip, yüksek çözünürlüklü bir yer gözlem uydusu olan Göktürk-1’in geliştirme ve üretim faaliyetlerine 19 Temmuz 2010 tarihinde başlandı. 

TUSAŞ ve Aselsan tarafından atılan adımlarla ortaya çıkan uydu, proje yüklenicisi olan İtalyan uzay hizmeti şirketi Telespazio tarafından tasarlandı ve geliştirildi.

Göktürk-2 uydusu neden daha önce fırlatıldı?

Göktürk 2’ye göre çok daha yüksek çözünürlüklü görüntü sağlayabilen Göktürk-1’in gecikmesinde, ülkeler arası anlaşmazlıklar büyük rol oynadı. 

Uydunun kamera sisteminde yer alan bazı parçaları Telespazio firmasına sağlamakta olan İsrail, Göktürk-1 uydusunun İsrail üzerinde olduğu sürece görüntü almaması şartını koştu.

Türkiye ise uydunun dünyanın her yerinden görüntü alabildiğinin ispatlanmasını isteyince üretici şirket başlangıçta bunu reddetti ve Türkiye tarafından uydu için için yapılan ödemeler durduruldu.

:: Göktürk-1 uydusu hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

28 yorum - “Göktürk-1 uydusu uzaya fırlatıldı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ee işte eğitim sistemimiz ezberci sınıf geçmek için çabalayan okulda gördüğü derslerin neye lazım olcağı öğretilmeden yetişdirilen bir nesil olursa bu tip projeler daha çok ***** ne derseniz deyin ülkemizde din üstünden yapılan tartışmalar yok şu negiyimiş bilmemne yok meclise 3 kişi alınmamış gibi saçma tartışmalar bitmeli yoksa hergün o dediğiniz hain israil,abd vs ülkelere ne kadar sövsenizde muhtaç durumda kalırız. Neyseki bu güzel bir gelişme umarım eğitim sistemimizi geliştirir daha iyilerini kendimiz üretebiliriz.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Herşey paraya bakıyor artık yerli merli hikaye parayı veren düdüğü çalar bunun akp ile mhp ile chp ile alakası yok

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Haberde teknik bilgilere neden yer verilmemiş? Burası teknoloji sitesi…
  Bakınız : Günde 358 kare yüksek çözünürlükte fotoğraf çekebilecek olan uydunun ömrü 7 yıl olacak. Göktürk-1 Uydusu dünya çevresindeki yörüngesini yaklaşık 90 dakikada tamamlayacak. Ankara’daki yer istasyonundan günde 4 defa uydu ile irtibat kurulabilecek ve her bir temas yaklaşık 10 dakika sürecek. Uydu, Türkiye üzerinden her geçişinde dünyanın çeşitli bölgelerinden aldığı fotoğraf ve görüntüleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Uydu Yer İstasyonuna aktaracak. Yüksek çözünürlükte görüntüler aktaracak uydu, çevre ve yapılaşmanın izlenmesi, tarımsal rekolte tespiti, belediyecilik uygulamaları, sinir kontrolü, kadastro faaliyetleri gibi birçok alanda uzaktan algılama görevleri yapılabilecek.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Akp li olmayanı ateist ilan eden sadece akp lilern allah korkusu oldupunu düşünen kişi ile aynı yere yazmak bana zul geliyor !!!

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Yok yaa İsraile baaakk

 6. SDN Okuru dedi ki:

  İnsanı mutlu ediyor fakat derin soru işaretleri bırakıyor. 80 milyon nüfuslu çoğu Avrupa ülkesinden daha büyük bu kadar değerli geçmişe sahip ekonomiside kapısındaki savaşlara rağmen güçlü kalabilen bir ülkeyiz biz. Neden gözlem uydusunun sadece %20 sini biz yapabiliyoruz. İtalyan yapımı bir uydu bu, Fıransız rampaları kullanılıyor Fıransız fırlatıyor bu uydu herşeyi ile para ödenerek yaptırılıyor. Bugün kardeş Pakistan bile kendi fırlatma rampalarında kendi roketleri ile fırlatıyor. Çevremizdeki tüm komşularımızın kendi roketleri kendi fırlatma rampaları mevcut biz neden onca kaliteli eğitimli mühendise akademisyene ve bütçeye rağmen yapamıyoruz yıl 2017 kaç yıl daha bekliycez ömür yetecek'te biz o günleri görebilecekmiyiz. Bunun çin'den getirilip üzerine marka yapıştırılan yerli adı altında satılan akıllı telefon mantığından ne farkı kalıyor. %20 yerlilik nedir? anakart tasarlayıp vida, punta, conta, kablo boya bu kadarmı yerlilik. Dediklerimin siyaset yada herhangi partiyle hiçmi hiç alakası yok siyasetten anlamam bile. Dediklerim herbir vatandaş tek tek hepsi ile alakası var. Ar-Ge'nin ne kadar önemli olduğuyla alakası var, ilim, bilim ne kadar önemli olduğuyla alakası var, mütevazi ve çalışkan olmakla alakası var sağdaki soldaki ülkeleri küçümseyip laf atarken onlara ekmek, su gibi muhtaç olmakla alakası var kendi paramızla rezil olmakla alakası var.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Uydular oturacağı yörüngeye en yakın yerden fırlatıyor. Bu, mesafeyi kısalttığı için düşme olasılığı azalıyor, yakıt tüketimi azalıyor. Bunlar çok önemli ve maliyetli unsurlar. Kendi uydu fırlatma rampamız proje aşamasında. Eğer herşeye karşı zihniyetler çomak sokmazsa bir gün oda olacak

 8. SDN Okuru dedi ki:

  neyini biz yaptık

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Her yerden görüntü alınacak yanlız dünyanın istediğin yerinden istediğin an görüntü alamazsın hiç bir ülkede yok çünkü bu. Uydu o an nerede ise oradan görüntü alınır. Canlı olarak

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Dunyanin heryerinden goruntu alabilecek.. israil dahil… ama k.irak ve suriye yeter bize suan..

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Şimdilik %20 yerli. Zamanla diğer uydularımızda artacaktır bu oran. Ayrıca böyle bir icraati nasıl kötülüyorsunuz anlamıyorum çevreye zarar verdi demi kalkarken

 12. SDN Okuru dedi ki:

  askere gidecek arkadaşlar artık daha da güvendesiniz

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Şimdi onlar düşünsün…

 14. SDN Okuru dedi ki:

  En büyük soru:Şimdi İstediğimiz her yerden görüntü alabilecekmiyiz ?

 15. SDN Okuru dedi ki:

  geç oldu ama çok iyi zamanlama.. şu an çok ihtiyaç halınde bir durum…

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Marksist -leninist ve buna muhalefet yapacak chp altına gizlenmiş karakterdeki kişiler ve ve ve ateist kişiler su icrate ltfn bari ulan buna karalama yapmayın be :)) he bide devrimci kankişer dicekdim :))

 17. SDN Okuru dedi ki:

  bu ne lahana turşusu elaleme bağlı olursak her birşeyi bahane edip dururlar

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Hayırlı olsun, kalkışını izledim tv den. Canlı yayında Türkiye ile ilgili bir şey izlerken en son 2002 dünya kupası yarı finalinde bu kadar heyecanlanmıştım

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Tam sevinicem bu denli kilit bir teknolojide yıl 2017 olmuşken ne kadar da başka ülkelere bağımlıymışız işte bu yüzüme tokat gibi çarpıyor sevinemiyorum buruk bir şey yani insana haddini bildirir gibi sus otur gibi.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Peki şimdi dünyanın her yerinden görüntü alabiliyormuyuz yoksa alamıyormuyuz?

" Göktürk-1 uydusu uzaya fırlatıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Göktürk-1 uydusu uzaya fırlatıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Göktürk-1 uydusu uzaya fırlatıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "