Gölgelerin gücü adına: Gölgelerden elektrik üretmek


04 Haziran 2020 Perşembe 16:00
Gölgelerin gücü adına: Gölgelerden elektrik üretmek

Elektrik enerjisinin geleceği gerçekten de teknolojinin bu alana yönelmesiyle belirleniyor. Konu hakkında birçok araştırma yapılıyor. Bu çalışmalardan birisi olan olan gölgelerden elektrik üretmek gerçekten de ilginç bir fikir gibi duruyor. Yapılan çalışmalar, yeni bir cihazın gölgelerin gücünden yararlanarak elektrik üretilebileceğini ortaya koyuyor.

Güneşi unutun: Gölgelerden elektrik üretmek

Küçük bir cihaz ile birlikte güneşten değil, gölgeden elektrik enerjisi üretmenin yolu bulunmuş olabilir. Ortaya çıkan görselde de yer alan detaylara göre, cihazın ışık alan ve ışık almayan yani gölgede kalan kısımlarının ürettiği enerji hesaplanıyor. Aktarıldığı kadarıyla cihazın gölgede kalan kısmı daha fazla elektrik enerjisi üretebiliyor ve bu oldukça ilginç görünüyor.

Singapur Ulusal Üniversitesi’ndeki araştırmacıların ortaya çıkarttığı bu çalışma ile birlikte küçük elektroniklere güç sağlayacak akımın kaynağı bulundu. Cihaz, ışık alan kısımlar ile gölgede kalan kısımların ortaklaşa ürettiği enerji ile birlikte performans sağlayacak.

golgelerden-elektrik-uretmek-01

Araştırmacılardan malzeme bilimcisi olan Swee Ching Tan, ” Sadece üstü açık alanlarda değil bu sayede dünyanın herhangi bir yerinde enerji toplanabilir” diyor. Tan ve ekibi bu cihazı gölge efektli enerji jeneratörü olarak adlandırıyor.

Tipik güneş pilleri malzemesi olan silikon üzerine altın ince bir kaplama yerleştirilerek oluşturulan yeni cihaz, güneş pilleri gibi enerji sağlıyor. Cihaza eklenen altın tabaka sayesindeyse gölge etkisi kazanan enerji jeneratörü, cihazın bir kısmı gölgede kaldığında bir elektrik akımı üretilmesini sağlıyor.

Söz konusu üretilen cihazda 8 jeneratör ile birlikte ekip , düşük ışıkta kısa sürede enerji ürettiler. Üretilen cihaz aynı zamanda sensör olarak da kullanılabilir deniyor. Cihazda, ışık ve karanlık arasındaki kontrast ne kadar güçlü olursa, jeneratörün o kadar fazla enerji sağlayacağı aktarılıyor. İç mekanlarda kullanılması için tasarlandığı söylenen bu enerji kaynağının çalışma mantığı gerçekten de farklı görünüyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

Bende sperm klonu üreticem ve böylece spermlerimi çoğaltıcam

" Gölgelerin gücü adına: Gölgelerden elektrik üretmek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gölgelerin gücü adına: Gölgelerden elektrik üretmek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gölgelerin gücü adına: Gölgelerden elektrik üretmek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  2. 2 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  3. 3 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  4. 4 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  5. 5 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  6. 6 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  7. 7 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  8. 8 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  9. 9 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  10. 10 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi