Okunma

Google 10 Dil Daha Öğrendi


15 Mayıs 2008 Perşembe 21:00
Google 10 Dil Daha Öğrendi
Kötü haberi baştan verelim: Eklenen 10 dil arasında Türkçe bulunmuyor. Bu diller Bulgarca, Hırvatça, Çekce, Danca, Fince, Hintçe, Norveçce, Polonyaca, Rumence ve İsveçce. Böylece çeviri yapılabilen dil sayısı 23’e çıkmış oldu.

Diğer Gelişmeler

Bir başka yenilik, çeviri yapılabilme yönüyle ilgili. Artık tüm diller birbirine çevrilebiliyor. Önceden sistemdeki birçok dil yalnızca İngilizce’ye/İngilizce’den çevrilebiliyordu. Ayrıca "dil tanıma" özelliği de eklenmiş. Bunun anlamı şu: Çeviri yaparken kaynak dili belirttiğiniz kutuda "Detect language" öğesini seçerseniz Google o dili otomatik olarak tanıyıp ona göre çeviri yapıyor. Bu özelliği kullanırken çevrilecek metnin uzun olması, dilin daha kolay tanınmasını sağlıyor.

        :: Bir gün Türkçenin eklendiği haberini de yapabilecek miyiz sizce?

Bilgi İçin: Google Translate
Yazan: Saner Apaydın
SDN http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Google 10 Dil Daha Öğrendi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  hey nasılsınız

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Türkçe olmamasının sebebi bulunduğu dil ailesinden kaynaklanmaktadır büyük olasılıkla. Eklenen diller aynı dil ailesinde. Googlenın bu konuda daha çok çalışması lazım Türkçenin de eklenebilmesi için….

 3. SDN Okuru dedi ki:

  google ın tarafsız. şeffaf olduğunu düşünenler yanılır. google earth, google map’tede buna benzer hakaretler olmuştu. Türkçe olmaması google ın tamamen ayıbı. Türkçe dünya genelinde 268 milyon kişiye hitap eden bir dil. ( tarafsız olarak soylüyorum) …

 4. SDN Okuru dedi ki:

  google bize yamuk yaptı. Bu yeni eklenen on dilden önce bizim dilimiz var olanlar arasında olmalıydı; onu geçtim şimdi eklenmeliydi ama eklememiş. Yaptığı büyük ayıp. Danca, Fince, Norveçce, Polonyaca, Rumence, Bulgarca ve İsveçce.. bunlar nedir ya. Daha dün mahalle dili olanlar şimdi bizden üstün tutulmuş. …

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ff rc1 de sdn bir harika…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Türkçe yapılması için bizim programcılarımızın mı girişimde bulunması gerekiyor?…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  elbette bir gün olacak

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Umarım Türkçe eklenmez. Çünkü uygun olmayan içerikleri veya siteleri çeviriyor diyip google yi kapatıverirler. Sonra google siz kalmayalım….

 9. SDN Okuru dedi ki:

  merak ediyorum dünyada kaç tane insan bulgarca konuşuyor yada hırvatça.

  şu sonucun 2 açıklaması olabilir ya google da hristiyan kökenli olduğu için bize gereken değeri vermiyor ya da biz gerekli tanıdım ve lobi faaliyeti mi dersiniz etki- baskı kuramıyoruz. ikisi de kötü çok kötü…

" Google 10 Dil Daha Öğrendi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google 10 Dil Daha Öğrendi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google 10 Dil Daha Öğrendi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "