Okunma

Google, 2013 için Kış Temizliği Yapıyor


16 Aralık 2012 Pazar 10:55
Google, 2013 için Kış Temizliği Yapıyor

Internet devi Google, Android işletim sistemiyle ve Chrome WEB tarayıcısı ile yazılım devi olmaya doğru gidiyor. Hem internet tarafında hem de mobil çözüm başta olmak üzere pek çok internet tabanlı hizmeti var olan Google, bu hizmetlerinin bazılarını kapatıyor.

Kış temizliği olarak adlandırılan bu işlem sayesinde Google, bazı gereksiz ve kullanılmayan hizmetlerden kurtulacak ve kullanıcılarına diğer uygulamalarda daha iyi hizmet vermeye başlyacak.

Eski Symbian S60 işletim sistemindeki senkronizasyon işlemleri başta olmak üzere pek çok eski servisini kapatacak olan Google, iOS ve Android’e yoğunlaşacak. Firmanın mevcut açıklamalarına baktığımızda Windows 8 ve Windows Phone 8 için bir uygulama geliştirilmeyeceği de biliniyor.

Artık Nokia’nın da gelecekte kullanmayacağı Symbian işletim sistemi için Google Calendar Sync, Google Sync for Nokia S60 ve Sync ML uygulamalarının yanında diğer kapatılacak hizmetlerin bazıları şu şekilde:

 • Smart Rescheduler
 • Google Takvim içinAdd Gadget by URL
 • Create Calendar via SMS ve Create Event via SMS hizmetleri
 • Google Sync
 • Issue Tracker API’si
 • Punchd uygulaması

Özellikle Google’ın yukarıdaki hizmetleri sonlandırıp, doğrudan Google hizmetleriyle iletişim içerisinde olan iOS ve Android işletim sistemleriyle devam etmeye niyetli olduğu görülüyor. Artık eskiyen ve çok kullanılmayan yazılımların kaldırılıp, yeni ekosistemlere yönelmek çok daha mantıklı.

Sırf Google uygulamalarını oldukça sık kullandıkları için Windows Phone 8‘e geçmeyenleri düşündüğümüzde, Google’ın hizmetlerinin işletim sistemi tercihine bile etkili olduğu görülüyor. Apple ve Google’ın mobil pazarda 3. bir oyuncuya sıcak bakmadığı ve Microsoft’un bu konuda önünü kesmek istedikleri biliniyor. Bakalım önümüzdeki yıl mobil uygulamalarda ne gibi değişiklikler olacak?

:: Google’ın kapanan hizmetleri arasından hangisini kullanıyorsunuz?

 
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Google, 2013 için Kış Temizliği Yapıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  windows phone önünü kesmeye gerek yok zaten önü kapalı. Nokia Lumia 505 windows phone 7.8 ile çıkıyor, şarj uzun gidecek dediler fos çıktı uygulama yo stabilite yok fiyatı uygun değil orta segment: android üst segment: ios ve android boş segment: windows phone

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Heyyyy gidi symbian hey yılların efsanesiydin şimdi sümüklü mendil gibi attılar bi köşeye 🙁

 3. SDN Okuru dedi ki:

  @14:22 yeni ciciler mi? 5 sene oldu nerdeyse, sen şuna cimrilik desene 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Aslinda butun firmalar birlesse teknolojilerini birbiriyle paylassa… Herkes karli cikar.

 5. Czmi dedi ki:

  bence mantikli bir karar olmus
  hepsi beline birer kamburdu. Elbette o servislerden yararlananlar da vardi ama onlar da artik alternatiflere yonelecekler

 6. SDN Okuru dedi ki:

  apple ile ortak olsun 😛

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Wp8 in önünü kesmek istemeleri çok mantıklı ama benim gibi bu sisteme sıcak bakan insanlar için kötü bir gelişme

 8. SDN Okuru dedi ki:

  “Sırf Google uygulamalarını oldukça sık kullandıkları için Windows Phone 8’e geçmeyenleri düşündüğümüzde” ???????

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Halen yeni cicilerin cazibesine kapılmayıp Symbian kullanan adam zaten her türlü senkronizasyonunu da kendi yapar, Google’a kalmadık Allah’a şükür.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Windows’un önünü kesemezler ama büyümesini geciktirebilirler.

" Google, 2013 için Kış Temizliği Yapıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google, 2013 için Kış Temizliği Yapıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google, 2013 için Kış Temizliği Yapıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "